Fotó: Haáz Vince
Miközben az értesülések szerint Nicolae Ciucă miniszterelnök és Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke délutánra újabb egyeztetésre hívta a béremelést követelő, ezért hétfő óta általános sztrákot tartó oktatási szakszervezetek képviselőit, Ciucă azt is kijelentette: a pedagógusok követelései jelenleg nem teljesíthetől.
2023. május 23., 10:232023. május 23., 10:23
A miniszterelnök kedden reggel a kutatások finanszírozását célzó támogatási program finanszírozási szerződéseinek aláírási ceremóniáján beszélt a tanárok követeléseiről.
Ciucă szerint a kormány megérti az oktatói és kisegítő személyzet problémáit, és gondoskodni fog arról, hogy megoldódjanak, de a többi gondot, amelyről a szakszervezetekkel való találkozón tárgyaltak, jelenleg „abszolút nagyon-nagyon nehéz teljesíteni”.
A miniszterelnök mindezt azzal indokolta, hogy
„Van egy hiánycélunk, amelyet teljesítenünk kell, nem növelhetjük a kiadásokat ebben az időszakban, mert minden ilyen kiadásnak hatása van a hiányra, és ha egyszer elveszítjük a hiány feletti kontrollt, akkor egyértelmű, hogy többé nem teljesítjük a céljainkat, és egy új paradigmába lépünk, amelyet nem tudom, ki tud ellenőrzés alatt tartani” – mondta Ciucă.
A miniszterelnök azt mondta, a keddi nap folyamán a szülők és a diákok képviselőivel is folytatják a párbeszédet.
Arról is beszélt: mandátuma a végéhez közeledik, de
Eközben az értesülések szerint nem csupán a szülők és a diákok, hanem az oktatási szakszervezetek képviselőivel is egyeztet kedden, miután hétfőn, a sztrájk kirobbantásának napján nem találkoztak.
Marius Nistor, a Spiru Haret oktatási szakszervezeti szövetség elnöke a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kijelentette: bármikor készek tárgyalni, de eddig semmilyen konkrét választ nem kaptak.
Mint arról beszámoltunk, a szakszervezetek nettó 4000 lejes fizetést követelnek a kezdő tanároknak, a pályájuk vége felé közeledő, legalább 25 év szolgálati idővel rendelkező tanárok számára pedig mintegy 7000 lejt.
Mint megírtuk, a szakszervezetek az általuk képviselt tanügyi alkalmazottak nevében vasárnap elutasították „a román kormány úgynevezett ajánlatát”.
„Nincs szükségünk szociális segélyekre! Nem vagyunk szociális támogatásra szorulók! Tisztességes bérekre van szükségünk! Nem egyik napról a másikra döntöttünk a sztrájk mellett! Nem űzünk politikai játszmákat! Ez az iskolai közeg sztrájkja, a több mint 200000 tanügyi alkalmazott sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket. Ez azoknak a sztrájkja, akik hangosan és világosan azt mondják most: ez így nem mehet tovább! Most fontosabb, mint valaha, hogy egységesek legyünk. Köszönjük a szülőknek és a diákoknak a támogatást és a megértést!” – üzenték a szakszervezetek.
A tanügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy az oktatási, a munkaügyi, a pénzügy-, valamint az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik majd a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktató pedagógusoknak szánt ösztöntő bérpótlék folyósítására.
Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy a koalíció vezetői készek bármikor tárgyalni a tanügyi szakszervezetek képviselőivel. A kormánypalotában nyilatkozó tárcavezető azt mondta, a tanügyi alkalmazottak követeléseit figyelembe vevő intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet hétfőn este vagy kedd reggel nyilvánosságra kerül.
A munkaügyi miniszter azt is elmondta, a közalkalmazottakra vonatkozó bértörvényről ez év július 15-éig egyeztetnek a Világbankkal; a kész tervezetet július 15-e és augusztus 31-e között vitatják meg a szakszervezetekkel, majd szeptember elsején a parlament elé kerül. A tervezet elfogadtatásának ütemtervét tehát lerövidítették, ezzel is jelezve, hogy a kormány nyitott a tanügyi alkalmazottak követeléseire, és meg akarja oldani problémáikat – jelentette ki Budăi.
Az általános sztrájk hétfőn kezdődött el a tanügyben több mint 150000 pedagógus és a kisegítő személyzet megközelítőleg 70 000 tagja részvételével.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
szóljon hozzá!