Fotó: Haáz Vince
Miközben az értesülések szerint Nicolae Ciucă miniszterelnök és Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke délutánra újabb egyeztetésre hívta a béremelést követelő, ezért hétfő óta általános sztrákot tartó oktatási szakszervezetek képviselőit, Ciucă azt is kijelentette: a pedagógusok követelései jelenleg nem teljesíthetől.
2023. május 23., 10:232023. május 23., 10:23
A miniszterelnök kedden reggel a kutatások finanszírozását célzó támogatási program finanszírozási szerződéseinek aláírási ceremóniáján beszélt a tanárok követeléseiről.
Ciucă szerint a kormány megérti az oktatói és kisegítő személyzet problémáit, és gondoskodni fog arról, hogy megoldódjanak, de a többi gondot, amelyről a szakszervezetekkel való találkozón tárgyaltak, jelenleg „abszolút nagyon-nagyon nehéz teljesíteni”.
A miniszterelnök mindezt azzal indokolta, hogy
„Van egy hiánycélunk, amelyet teljesítenünk kell, nem növelhetjük a kiadásokat ebben az időszakban, mert minden ilyen kiadásnak hatása van a hiányra, és ha egyszer elveszítjük a hiány feletti kontrollt, akkor egyértelmű, hogy többé nem teljesítjük a céljainkat, és egy új paradigmába lépünk, amelyet nem tudom, ki tud ellenőrzés alatt tartani” – mondta Ciucă.
A miniszterelnök azt mondta, a keddi nap folyamán a szülők és a diákok képviselőivel is folytatják a párbeszédet.
Arról is beszélt: mandátuma a végéhez közeledik, de
Eközben az értesülések szerint nem csupán a szülők és a diákok, hanem az oktatási szakszervezetek képviselőivel is egyeztet kedden, miután hétfőn, a sztrájk kirobbantásának napján nem találkoztak.
Marius Nistor, a Spiru Haret oktatási szakszervezeti szövetség elnöke a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva kijelentette: bármikor készek tárgyalni, de eddig semmilyen konkrét választ nem kaptak.
Mint arról beszámoltunk, a szakszervezetek nettó 4000 lejes fizetést követelnek a kezdő tanároknak, a pályájuk vége felé közeledő, legalább 25 év szolgálati idővel rendelkező tanárok számára pedig mintegy 7000 lejt.
Mint megírtuk, a szakszervezetek az általuk képviselt tanügyi alkalmazottak nevében vasárnap elutasították „a román kormány úgynevezett ajánlatát”.
„Nincs szükségünk szociális segélyekre! Nem vagyunk szociális támogatásra szorulók! Tisztességes bérekre van szükségünk! Nem egyik napról a másikra döntöttünk a sztrájk mellett! Nem űzünk politikai játszmákat! Ez az iskolai közeg sztrájkja, a több mint 200000 tanügyi alkalmazott sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket. Ez azoknak a sztrájkja, akik hangosan és világosan azt mondják most: ez így nem mehet tovább! Most fontosabb, mint valaha, hogy egységesek legyünk. Köszönjük a szülőknek és a diákoknak a támogatást és a megértést!” – üzenték a szakszervezetek.
A tanügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy az oktatási, a munkaügyi, a pénzügy-, valamint az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik majd a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktató pedagógusoknak szánt ösztöntő bérpótlék folyósítására.
Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy a koalíció vezetői készek bármikor tárgyalni a tanügyi szakszervezetek képviselőivel. A kormánypalotában nyilatkozó tárcavezető azt mondta, a tanügyi alkalmazottak követeléseit figyelembe vevő intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet hétfőn este vagy kedd reggel nyilvánosságra kerül.
A munkaügyi miniszter azt is elmondta, a közalkalmazottakra vonatkozó bértörvényről ez év július 15-éig egyeztetnek a Világbankkal; a kész tervezetet július 15-e és augusztus 31-e között vitatják meg a szakszervezetekkel, majd szeptember elsején a parlament elé kerül. A tervezet elfogadtatásának ütemtervét tehát lerövidítették, ezzel is jelezve, hogy a kormány nyitott a tanügyi alkalmazottak követeléseire, és meg akarja oldani problémáikat – jelentette ki Budăi.
Az általános sztrájk hétfőn kezdődött el a tanügyben több mint 150000 pedagógus és a kisegítő személyzet megközelítőleg 70 000 tagja részvételével.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!