Érdem. A történész szerint Traian Băsescu nélkül nem sikerülhetett volna feloldani az RKP KB archívumát
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Védelmébe vette Vladimir Tismăneanu politológus, történész, a kommunista diktatúra által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló bizottság egykori vezetője Traian Băsescu volt államfőt, miután a bukaresti táblabíróság pénteken megállapította: a korábbi elnök együttműködött az 1989 előtti politikai rendőrséggel, a Szekuritátéval, és Petrov néven jelentéseket írt.
2019. szeptember 23., 18:482019. szeptember 23., 18:48
2019. szeptember 23., 19:422019. szeptember 23., 19:42
Tismăneanu közösségi oldalán két bejegyzésben is hozzászólt az ügyhöz annak kapcsán, hogy 2006-ban éppen Băsescu hívta életre azt az általa vezetett testületet, amely vaskos jelentést készített a kommunizmus bűneiről, amelyet 2006 decemberében az államfő ismertetett a parlamentben.
A történész-politológus „élete alapművének” nevezi a jelentést, mind tudományos, mind erkölcsi értelemben. Ezt követően több pontban is sorolta, szerinte milyen érdemeket szerzett Băsescu egyrészt a kommunizmus bűneinek feltárásában, másrészt a Szekuritáté viselt dolgaink napvilágra kerülésében. Mint kifejtette, először is engedett a civil szféra kérésének, és létrehozta a bizottságot. Ezt követően minden erejével támogatta a testületet.
– mutat rá Tismăneanu.
Hozzátette: az államfő emellett küzdött azért, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) több százezer dossziét adjon át a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácsnak (CNSAS). Kifejtette,
„2006 december 18-án, miközben Vadim és bandája kifütyülte, és a Ion Iliescu és Mircea Geoană vezette PSD bojkottálta, megtartotta történelmi – igen, történelmi – beszédét a parlamentben. Fejet hajtott az ellenzékiek előtt, és egyértelműen elítélte az illegitim és gyilkos kommunista diktatúrát” – összegezte az exelnök érdemeit Tismăneanu.
A történész azt is felidézte, hogy amikor megkereste Băsescut, hogy kiterjeszti-e a bizottság tevékenységének hatáskörét a Szovjetunióhoz tartozó Moldovára is, az akkori államfő támogatta a munka kiterjesztését. Tismăneanu szerint Băsescu nem csupán színészkedett, amikor azt mondta: elítéli a kommunizmust. Leszögezte: ellentétben a szintén a kommunizmus bűneit vizsgáló Marius Oprea történésszel,
Ismét megszólalt az ügyben Băsescu is, aki már korábban is tagadta, hogy együttműködött volna a szekuritátéval. Közösségi oldalán azt írta: a CNSAS megállapítása, miszerint együttműködött volna a szekuval, „a hazugság határáig eltorzítja az igazságot”, és „semmi köze a kor realitásaihoz”. A volt elnök szerint a bírák inkább hittek a CNSAS által két, „semmilyen negatív hatással nem járó” jelentés kapcsán tett valótlan megállapításának, mint neki, de leszögezte: tovább küzd az igazáért, mivel szerinte kampányakcióról van szó. Ezt azzal támasztotta alá, hogy először az európai parlamenti választások kampányában került be a köztudatba az állítólagos besúgói múltja, míg az alapfokú tárgyalás az államfő-választások kampánya előtti időszakban zajlott.
Az átvilágítóbizottság néhány hónappal ezelőtt jelentette be, hogy olyan dokumentumokat adott át a bíróságnak, amelyek alátámasztják, miszerint Traian Băsescu még a konstancai tengerészeti egyetem hallgatójaként, 1972-ben jelentett kollégáiról a román kommunista diktatúra elnyomó gépezete egy összekötő tisztjének. Az exállamfő Petrov álnéven jelentett. A CNSAS által a sajtó rendelkezésére bocsátott dokumentumokból kiderül, hogy a Szekuritáté kijelölt egy alezredesi rangban levő összekötő tisztet, akinek Băsescu két darab, kézzel írt jelentést adott át. Az iratok szerint a volt elnök jelentései nyomán egyik kollégáját – a kommunista titkosrendőrség javaslatára – nem nevezték ki olyan hajóra, amely elhagyta az ország felségvizeit.
Az egykori elnök a 2000-es évek eleje óta öt alkalommal kapott igazolást a CNSAS-tól, amelyek szerint nem működött együtt a Szekuritátéval.
A közbeszerzésekről szóló képzések a legnépszerűbbek a köztisztviselők körében, de a digitális ismeretekről szóló tanfolyamok iránt nem nagy az érdeklődés – derül ki egy felmérésből.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés gyanújával őrizetbe vette pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti Rapid Sportklub volt vezérigazgatóját, Bogdan Vasiliut.
Románia nem fog belekeveredni semmiféle háborúba – hangsúlyozta Marcel Ciolacu miniszterelnök a hadsereg napja alkalmából tartott pénteki ünnepségen.
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
Nincs szükség a Szociáldemokrata Párt (PSD) segítségére, saját erőből is be fog jutni az elnökválasztás második fordulójába – jelentette ki George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
szóljon hozzá!