Fotó: Gov.ro
Bár a román szociáldemokraták tűnnek a szerdai bizalmatlansági indítvány győztesének, a helyzet a PNL-nek kedvez, mivel a jó kormányzást szabotáló erőként mutathatja be a baloldalt, s újra rákezdhet a PSD-ellenes propagandára – véli a lapunknak nyilatkozó bukaresti politológus. Az elemzők egyetértenek abban, hogy az idő előtti választások felé vezető út egyelőre kiszámíthatatlan.
2020. február 06., 16:292020. február 06., 16:29
2020. február 06., 17:112020. február 06., 17:11
Bogdan Duca politológus szerint a bizalmatlansági indítványt több okból kifolyólag is akarta a Nemzeti Liberális Párt (PNL). „Egyrészt ezzel választási üzemanyaghoz jutott: mostantól újra olyan képet kapnak a szavazók, amely erős, a jó liberális kormányzást szabotáló formációként jeleníti meg a szociáldemokratákat. Ezzel ismét igazolható lesz az egyetlen olyan üzenet, amelyre a PNL képes, a PSD-ellenes retorika. Egy másik ok Klaus Johannis elnök vágya, az előrehozott megméretés kierőszakolása. Természetesen ez utóbbi megvalósulása egyelőre valószínűtlen, de az államfő felhasználhatja a politikai válságot arra, hogy előkészítsen egy új miniszterelnököt és egy új PNL-elnököt” – magyarázta a Krónikának az elemző, hozzátéve:
Kérdésünkre, hogy kinek hátrányos igazán a jelenlegi válsághelyzet, Duca azt válaszolta: mi, Románia polgárai biztosan veszítünk.
– hangsúlyozta a politológus.
Ami az előre hozott választások valószínűségét illeti, az elemző arra emlékeztetett, hogy két miniszterelnök-jelölt bukásához van szükség a cél eléréshez, csakhogy ennek megvalósításához többségi politikai akaratra van szükség a parlamentben. „A PNL az összes jelenlegi képviselőjének és szenátorának garantálni tudja a mandátumot a következő törvényhozásban. Ugyanezt megteheti az USR is. De mindkét formáció meg kell hogy nyissa a választási listáját, ráadásul mandátumot biztosító helyeket kell ajánljon a PMP-nek, az ALDE-nak, a Pro Románia Pártnak, de a PSD-nek is ahhoz, hogy biztosítsa a többséget a parlament önfeloszlatásához. A kérdés az: mennyire lesznek nagyvonalúak?” – vázolta a helyzetet Bogdan Duca.
Marius Văcărelu politikai elemző úgy véli,
A lapunknak nyilatkozó szakértő úgy véli, ötven százalék az esélye az előre hozott választásoknak.
„Ami biztos: mostantól a célegyenesbe érkezett a befutónak számító választási listás helyekért zajló harc, ami kiélezettebb lesz, mint 2016-ban volt” – fogalmazott Văcărelu. Kérdésünkre, hogy mennyire ronthat Románia nemzetközi megítélésén az újabb válság, az elemző azt mondta, 2012 óta az átmeneti állapot és az instabilitás nem a kivételt, hanem a természetes állapotot jelenti Bukarestben, így ehhez már hozzászokhattak külföldön.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!