Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
A tavalyi év május 2-a és december 31-e között 988 152 tonna ukrajnai búzát és 18 286 tonna ukrajnai kukoricát szállítottak át Románia területén 14 584 fuvarozási művelet keretében – közölte kedden a Román Vámhatóság (AVR).
2024. február 20., 19:292024. február 20., 19:29
2024. február 20., 19:382024. február 20., 19:38
A hatóság tájékoztatása szerint 2024. január elseje és február 15-e között 2147 fuvarozási művelet keretében 441 401 tonna ukrán búza- és 300 994 tonna ukrán kukoricaszállítmány haladt át az országon. Ami a behozatalt illeti, 2023. május 2. és december 31. között 99 094 tonna ukrán gabona (búza, kukorica – beleértve a vetőmagot is) került forgalomba a romániai piacon.
Idén január 1. és február 15. között viszont már nem került forgalomba a romániai piacon ukrán búza és kukorica, mert behozatalukat korlátozta a 2023/84-es számú sürgősségi kormányrendelet.
A vámhatóság emlékeztetett, hogy 2023. május 2-ától a hatóságok korlátozzák bizonyos ukrán termékek romániai forgalmazását. E szerint 2023. május 2. és június 5. között tilos volt az ukrán búza és a kukorica forgalmazása; a szabály alól kivételt képeztek azok a tranzakciók, amelyekre az Európai Bizottság 2023/903-as rendeletének kibocsátása előtt kötötték meg a szerződéseket.
A gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel az ország a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után.
Később, 2023. június 5. és szeptember 15. között az EB 2023/1100 végrehajtási rendeletének megfelelően bizonyos búza- és kukoricafajták romániai forgalmazását megtiltották, majd október 13-ától a mai napig csak a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium engedélyével lehet forgalmazni bizonyos búza- és kukoricafajtákat.
A Román Vámhatóság képviselői hangsúlyozták, hogy fokozott figyelemmel követik az Ukrajnával közös határon zajló áruforgalomat, illetve biztosítják a polgárok és az egységes piac védelmét az áruk behozatalára és kivitelére vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályok rendelkezéseinek alkalmazásával.
Mint arról beszámoltunk, az ukrán vámhatóságtól származó adatok alapján a gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel az ország a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után. Románia tavaly ősszel engedélyhez kötötte, és azóta elvileg csak a hazai gazdálkodóknak és feldolgozóknak teszi lehetővé a mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából. A bukaresti mezőgazdasági tárca az intézkedést akkor azzal indokolta, hogy – bár az EU szolidaritási folyosóit elvileg a világ élelmiszerbiztonságára hivatkozva nyitották meg – a más piacokra szánt ukrán mezőgazdasági termékekre adott ideiglenes vámmentesség lehetővé tette, hogy a kereskedők jelentős mennyiséget már Romániában értékesítsenek. Ez súlyos piaci zavarokat okozott, leverte a gabonafélék és olajos növények felvásárlási árát, megdrágította a szállítást, ami miatt a romániai gazdák 45 százaléka fizetésképtelenné vált – mutatott rá a román mezőgazdasági tárca.
Hálásak lehetünk az ukrán állami intézmények hivatalos exportadatainak, amelyek a jelek szerint átláthatóbbak és megbízhatóbbak a román társintézmények statisztikáinál. Ezekből derül ki, hogy a román kormánypárti politikusok hazudnak gabonaügyben is.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!