Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
A tavalyi év május 2-a és december 31-e között 988 152 tonna ukrajnai búzát és 18 286 tonna ukrajnai kukoricát szállítottak át Románia területén 14 584 fuvarozási művelet keretében – közölte kedden a Román Vámhatóság (AVR).
2024. február 20., 19:292024. február 20., 19:29
2024. február 20., 19:382024. február 20., 19:38
A hatóság tájékoztatása szerint 2024. január elseje és február 15-e között 2147 fuvarozási művelet keretében 441 401 tonna ukrán búza- és 300 994 tonna ukrán kukoricaszállítmány haladt át az országon. Ami a behozatalt illeti, 2023. május 2. és december 31. között 99 094 tonna ukrán gabona (búza, kukorica – beleértve a vetőmagot is) került forgalomba a romániai piacon.
Idén január 1. és február 15. között viszont már nem került forgalomba a romániai piacon ukrán búza és kukorica, mert behozatalukat korlátozta a 2023/84-es számú sürgősségi kormányrendelet.
A vámhatóság emlékeztetett, hogy 2023. május 2-ától a hatóságok korlátozzák bizonyos ukrán termékek romániai forgalmazását. E szerint 2023. május 2. és június 5. között tilos volt az ukrán búza és a kukorica forgalmazása; a szabály alól kivételt képeztek azok a tranzakciók, amelyekre az Európai Bizottság 2023/903-as rendeletének kibocsátása előtt kötötték meg a szerződéseket.
A gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel az ország a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után.
Később, 2023. június 5. és szeptember 15. között az EB 2023/1100 végrehajtási rendeletének megfelelően bizonyos búza- és kukoricafajták romániai forgalmazását megtiltották, majd október 13-ától a mai napig csak a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium engedélyével lehet forgalmazni bizonyos búza- és kukoricafajtákat.
A Román Vámhatóság képviselői hangsúlyozták, hogy fokozott figyelemmel követik az Ukrajnával közös határon zajló áruforgalomat, illetve biztosítják a polgárok és az egységes piac védelmét az áruk behozatalára és kivitelére vonatkozó uniós és nemzeti jogszabályok rendelkezéseinek alkalmazásával.
Mint arról beszámoltunk, az ukrán vámhatóságtól származó adatok alapján a gabonakereskedők egymillió tonna ukrán búzát importáltak Romániába ebben a szezonban, ezzel az ország a második legjelentősebb exportpiacnak számított az ukrán búza számára Spanyolország (3,3 millió tonna) után. Románia tavaly ősszel engedélyhez kötötte, és azóta elvileg csak a hazai gazdálkodóknak és feldolgozóknak teszi lehetővé a mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából. A bukaresti mezőgazdasági tárca az intézkedést akkor azzal indokolta, hogy – bár az EU szolidaritási folyosóit elvileg a világ élelmiszerbiztonságára hivatkozva nyitották meg – a más piacokra szánt ukrán mezőgazdasági termékekre adott ideiglenes vámmentesség lehetővé tette, hogy a kereskedők jelentős mennyiséget már Romániában értékesítsenek. Ez súlyos piaci zavarokat okozott, leverte a gabonafélék és olajos növények felvásárlási árát, megdrágította a szállítást, ami miatt a romániai gazdák 45 százaléka fizetésképtelenné vált – mutatott rá a román mezőgazdasági tárca.
Hálásak lehetünk az ukrán állami intézmények hivatalos exportadatainak, amelyek a jelek szerint átláthatóbbak és megbízhatóbbak a román társintézmények statisztikáinál. Ezekből derül ki, hogy a román kormánypárti politikusok hazudnak gabonaügyben is.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!