Marad. Iohannis közölte, csak az új elnök megválasztása után távozik hivatalából
Fotó: Presidency
Nem hajlandó távozni hivatalából Klaus Iohannis államfő, akinek ugyan tavaly december 21-én lejárt a mandátuma, azonban az elnökválasztás érvénytelenítése miatt az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az új államfő megválasztásáig betöltheti hivatalát.
2025. február 03., 12:022025. február 03., 12:02
2025. február 03., 12:092025. február 03., 12:09
Iohannis hétfőn először állt ki a nyilvánosság elé a 2025-ös évben. A lejárt mandátumú államfő Brüsszelben nyilatkozott újságíróknak az uniós vezetők informális tanácskozása előtt, amelyen a védelmi erőfeszítések fokozásáról esik szó.
Iohannist megkérdezték: hogyan értékeli azt, hogy egyesek vitatják, hogy meghosszabbítható volt a mandátuma, és a lemondását követelik.
„Ez egy populista választási kampánytéma. Mi az alkotmány szerint járunk el. Amikor megválasztottak, több mint 6 millió román szavazott rám, hogy úgy járjak el, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Ez a könyv az alkotmány.
– mutatott rá.
„Amit tettem, azért vállalom a felelősséget. Most fel kell készülnünk az új választásokra. Romániának új elnököt kell választania. Őszintén szólva
– zárta rövidre a témát.
Arra a felvetésre, hogy múlt héten a Velencei Bizottság jelenlétében leszögezte: nem lehet egy választást titkosított információk alapján érvényteleníteni, emlékeztetett: az alkotmány értelmében az alkotmánybíróság hitelesíti vagy érvényteleníti az elnökválasztást.
„Hallom azokat a nyilvános felvetéseket, hogy valakinek ki kell állnia és el kell magyaráznia a helyzetet. Az alkotmánybíróság által közzétett indoklás szerint azonban teljesen világos, hogy mi történt.
A parlament feladata, hogy a dokumentumot átvegye, és megnézze, hogy hol szükségesek bizonyos jogszabályi változtatások.
Azt hiszem, sok embert bosszant, hogy ezek a választások nem hoztak eredményt. Sajnos nem ez volt a helyzet. Úgy gondolom, hogy most sokkal fontosabb, hogy sokkal jobban felkészüljünk a májusi választásokra” – mondta Iohannis.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság azon, részletesebben nem ismertetett hírszerzési információk alapján érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-i első fordulójának eredményét, amelyek szerint az első helyen végzett szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu kampányába külső beavatkozás történt annak érdekében, hogy minél több embert elérjen.
A hírszerző szervek szerint orosz befolyás állhat a háttérben.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
szóljon hozzá!