Pótolják. Washington új Patriot-redszert szállít Romániának az Ukrajnának felajánlott helyett
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
2025. január 03., 17:562025. január 03., 17:56
A Patriot-szerződés határideje 2029. december 31. Ezzel gyakorlatilag pótolják azt a rendszert, amelyet Románia Ukrajnának ajánlott fel az orosz légitámadások elleni védekezésre. A katonai szakportál emlékeztet, hogy
Miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újfent köszönetet mondott Romániának a felajánlott Patriot rakétavédelmi rendszerért, felkérte Bukarestet, hogy a román légvédelem szálljon be az Ukrajnára kilőtt orosz drónok lelövésébe.
Pete Bata, a Ryatheon nemzetközi ügyekért felelős alelnöke a The Defence Postnak adott nyilatkozatában elmondta, az új szerződés lehetővé teszi Románia számára, hogy jobban megvédje állampolgárait és a kritikus infrastruktúrát a „térségben eszkalálódó fenyegetések” közepette. „[A Raytheon] elkötelezett amellett, hogy fejlett integrált légvédelmi és rakétavédelmi képességekkel lássa el Romániát” – tette hozzá.
„A Patriot 19 ország légvédelmének alapja, és a rendszer továbbra is bizonyítja hatékonyságát a fejlett légi fenyegetésekkel és a masszív, összetett támadásokkal szemben” – közölte a Raytheon Technologies. A szerződés odaítéléséről szóló közleményt a washingtoni védelmi minisztérium honlapján tették közzé, amely megjegyzi, hogy
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
Mint arról beszámoltunk, Románia szeptemberben adományozott egy Patriot föld-levegő Patriot rakétarendszert Ukrajnának. Az adományozás költségét a védelmi minisztérium a törvénytervezetben mintegy 60 millió dollárra becsülte.
A védelmi minisztérium azzal érvelt, hogy „a földi légvédelmi képességek újjáépítése úgy szükséges, hogy az FMS-programon keresztül az amerikai kormánytól vásárolnak az adományozott rendszerhez hasonlót, főként vissza nem térítendő külső forrásokból, felhasználva a speciális FMS-mechanizmusokat és az Ukrajna támogatására irányuló nemzetközi partnerségek keretében meglévő finanszírozási lehetőségeket”. Az új Patriot rendszer beszerzéséhez Norvégia 127 millió dolláros pénzügyi támogatást jelentett be.
A Patriot a román hadsereg legújabb és legdrágább rendszere.
Az első Patriot-rendszert 2020-ban szállították le a román légierőnek, és 2021 óta konkrét lég- és rakétavédelmi feladatokat hajt végre a román és a NATO légtérben. A második rendszert 2022 folyamán szállították le, az átvételi teszt és átvétel tavaly decemberben valósult meg.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!