Ígérik: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül
Fotó: Román védelmi minisztérium
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
2024. szeptember 03., 13:302024. szeptember 03., 13:30
A javaslatot 245 képviselő támogatta, 29-en ellene szavaztak, egy törvényhozó tartózkodott. A jogszabályjavaslat parlamenti elfogadása lehetővé teszi a kormánynak, hogy egy Patriot légvédelmi rakétarendszert adományozzon egy harmadik félnek.
A beszerzéssel járó adók és illetékek kifizetése a védelmi minisztérium feladata lesz – közölte az Agerpres.
A képviselőházi vitán Mircia Chelaru AUR-os képviselő kijelentette, hogy támogatja ugyan az ukránok erőfeszítéseit, de Romániának katonai és külpolitikájában fel kell hagynia az „ingyen engedelmességgel” és az „állandó hernyópolitikával”. Kifejtette, megengedhetetlennek tartja, hogy egy „katasztrofális költségvetési deficittel” küzdő, „leszegényedett” ország adományozást vállaljon, majd meg akarja erősíteni műveleti képességét olyan forrásokból, amelyek egyelőre bizonytalanok. Chelaru azt is bejelentette, hogy az AUR frakciója a tervezet ellen fog szavazni.
Anamaria Gavrilă független (volt AUR-os) képviselő kijelentette, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) nem állt jogában a Patriot légvédelmi rendszer adományozásáról döntenie, és most ez az oka, hogy újabb rendszer beszerzésére kért engedélyt a parlamenttől. A törvényhozó szerint a Patriot valós értéke nem egymilliárd euró, hanem sokkal több, mert Románia szomszédságában háború dúl, és a légvédelmi rendszer értékét azoknak a lehetséges emberi és anyagi károknak alapján kell megszabni, amelyek keletkezését megelőzheti egy ilyen rendszer az elkövetkező 10 évben.
Nicu Fălcoi USR-s képviselő azzal érvelt a tervezet mellett, hogy a térség államai valamennyien adományoztak különböző hadi felszereléseket Ukrajnának, annak érdekében, hogy távol tartsák a háborút határaiktól.
– magyarázta. Mihai Fifor PSD-s képviselő azt mondta felszólalásában, Romániának NATO-tagállamként kötelezettségei vannak, és semmi mást nem tesz, mint csatlakozik az Ukrajna támogatását célzó kollektív erőfeszítéshez. Nyomatékosította: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül. A képviselőház döntő törvényhozási fórumként szavazott ebben az ügyben.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
szóljon hozzá!