Ígérik: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül
Fotó: Román védelmi minisztérium
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
2024. szeptember 03., 13:302024. szeptember 03., 13:30
A javaslatot 245 képviselő támogatta, 29-en ellene szavaztak, egy törvényhozó tartózkodott. A jogszabályjavaslat parlamenti elfogadása lehetővé teszi a kormánynak, hogy egy Patriot légvédelmi rakétarendszert adományozzon egy harmadik félnek.
A beszerzéssel járó adók és illetékek kifizetése a védelmi minisztérium feladata lesz – közölte az Agerpres.
A képviselőházi vitán Mircia Chelaru AUR-os képviselő kijelentette, hogy támogatja ugyan az ukránok erőfeszítéseit, de Romániának katonai és külpolitikájában fel kell hagynia az „ingyen engedelmességgel” és az „állandó hernyópolitikával”. Kifejtette, megengedhetetlennek tartja, hogy egy „katasztrofális költségvetési deficittel” küzdő, „leszegényedett” ország adományozást vállaljon, majd meg akarja erősíteni műveleti képességét olyan forrásokból, amelyek egyelőre bizonytalanok. Chelaru azt is bejelentette, hogy az AUR frakciója a tervezet ellen fog szavazni.
Anamaria Gavrilă független (volt AUR-os) képviselő kijelentette, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) nem állt jogában a Patriot légvédelmi rendszer adományozásáról döntenie, és most ez az oka, hogy újabb rendszer beszerzésére kért engedélyt a parlamenttől. A törvényhozó szerint a Patriot valós értéke nem egymilliárd euró, hanem sokkal több, mert Románia szomszédságában háború dúl, és a légvédelmi rendszer értékét azoknak a lehetséges emberi és anyagi károknak alapján kell megszabni, amelyek keletkezését megelőzheti egy ilyen rendszer az elkövetkező 10 évben.
Nicu Fălcoi USR-s képviselő azzal érvelt a tervezet mellett, hogy a térség államai valamennyien adományoztak különböző hadi felszereléseket Ukrajnának, annak érdekében, hogy távol tartsák a háborút határaiktól.
– magyarázta. Mihai Fifor PSD-s képviselő azt mondta felszólalásában, Romániának NATO-tagállamként kötelezettségei vannak, és semmi mást nem tesz, mint csatlakozik az Ukrajna támogatását célzó kollektív erőfeszítéshez. Nyomatékosította: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül. A képviselőház döntő törvényhozási fórumként szavazott ebben az ügyben.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
A miniszterelnök ellenőrző testülete egyidejű ellenőrzéseket végez a minisztériumokban és az összes többi fennhatósága alá tartozó intézményben – jelentette be kedden Marcel Ciolacu kormányfő.
A romániaiak mindössze 47 százaléka szeretné, ha az Európai Unió nagyobb szerepet vállalna a globális válságoktól és biztonsági kockázatoktól való megvédésében, ami 19 százalékponttal alacsonyabb az európai átlagnál (66 százalék).
Megszavazta kedden a parlament a szenátorok és képviselők jogállására vonatkozó jogszabályt. A módosítás szerint az ülésekről igazolatlanul hiányzó honatyák juttatásuk 5 százalékának levonásával büntethetők minden egyes napért, amikor hiányoznak.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint az Amerikai Egyesült Államok bevándorlási politikájában radikális szemléletváltás zajlik, amely nem csak Románia vízummentességi programhoz való csatlakozását érinti.
Rendőrök és ügyészek ütöttek rajta kedden reggel a román állami vasúttársaság utasszállító részlegének (CFR Călători) bukaresti székhelyén.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este kijelentette: ha tőle függene, a bírák és ügyészek esetében is 65 évre emelné a nyugdíjkorhatárt, mert „nem létezhet állam az államban”.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke – egyben a szélsőjobboldali pártok közös jelöltje – a legesélyesebb megismételt elnökválasztás a május negyedikére kiírt első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!