Ígérik: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül
Fotó: Román védelmi minisztérium
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
2024. szeptember 03., 13:302024. szeptember 03., 13:30
A javaslatot 245 képviselő támogatta, 29-en ellene szavaztak, egy törvényhozó tartózkodott. A jogszabályjavaslat parlamenti elfogadása lehetővé teszi a kormánynak, hogy egy Patriot légvédelmi rakétarendszert adományozzon egy harmadik félnek.
A beszerzéssel járó adók és illetékek kifizetése a védelmi minisztérium feladata lesz – közölte az Agerpres.
A képviselőházi vitán Mircia Chelaru AUR-os képviselő kijelentette, hogy támogatja ugyan az ukránok erőfeszítéseit, de Romániának katonai és külpolitikájában fel kell hagynia az „ingyen engedelmességgel” és az „állandó hernyópolitikával”. Kifejtette, megengedhetetlennek tartja, hogy egy „katasztrofális költségvetési deficittel” küzdő, „leszegényedett” ország adományozást vállaljon, majd meg akarja erősíteni műveleti képességét olyan forrásokból, amelyek egyelőre bizonytalanok. Chelaru azt is bejelentette, hogy az AUR frakciója a tervezet ellen fog szavazni.
Anamaria Gavrilă független (volt AUR-os) képviselő kijelentette, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) nem állt jogában a Patriot légvédelmi rendszer adományozásáról döntenie, és most ez az oka, hogy újabb rendszer beszerzésére kért engedélyt a parlamenttől. A törvényhozó szerint a Patriot valós értéke nem egymilliárd euró, hanem sokkal több, mert Románia szomszédságában háború dúl, és a légvédelmi rendszer értékét azoknak a lehetséges emberi és anyagi károknak alapján kell megszabni, amelyek keletkezését megelőzheti egy ilyen rendszer az elkövetkező 10 évben.
Nicu Fălcoi USR-s képviselő azzal érvelt a tervezet mellett, hogy a térség államai valamennyien adományoztak különböző hadi felszereléseket Ukrajnának, annak érdekében, hogy távol tartsák a háborút határaiktól.
– magyarázta. Mihai Fifor PSD-s képviselő azt mondta felszólalásában, Romániának NATO-tagállamként kötelezettségei vannak, és semmi mást nem tesz, mint csatlakozik az Ukrajna támogatását célzó kollektív erőfeszítéshez. Nyomatékosította: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül. A képviselőház döntő törvényhozási fórumként szavazott ebben az ügyben.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
szóljon hozzá!