Iohannis korábban a NATO főtitkári posztjára is bejelentkezett
Fotó: Presidency
Ha már a NATO-főtitkári tisztség elúszni látszik, az Európai Unió külügyi főbiztosi székére pályázna Klaus Iohannis román államfő, de erre sincs sok esélye – derült ki brüsszeli forrásokból.
2023. október 31., 17:522023. október 31., 17:52
2023. október 31., 17:542023. október 31., 17:54
A G4Media portál saját brüsszeli értesüléseire hivatkozva emlékeztetett: nem titok, hogy Klaus Iohannis elnök szeretné megszerezni az Európai Unió külpolitikai főbiztosi posztját, amelyet jelenleg a szocialista Joseph Borell tölt be. Korábban a NATO főtitkári posztjára is bejelentkezett, tavaly nyáron nyilvánosan jelezte, hogy komolyan megfontolná az elfogadását, ha felajánlanák neki. Ugyanakkor – mint arról beszámoltunk –
Jens Stoltenberg jelenlegi főtitkár mandátuma jövőre jár le – akárcsak a Iohannisé.
A G4Media.ro által idézett brüsszeli források szerint a külügyi főbiztosi poszt megszerzése is igencsak távolinak tűnik, ugyanis Ursula von der Leyen a kulcsfigura a kérdésben, aki jelen állás szerint nagy eséllyel pályázik egy újabb mandátumra az Európai Bizottság élén a 2024-es európai parlamenti választások után.
Ha pedig ismét ő lesz a Bizottság vezetője, nem túlságosan valószínű, hogy szintén az Európai Néppárt (EPP) politikai családjából származó politikus lesz a második számú tisztségviselő a bizottságban.
Borell előtt a szintén szocialista Federica Mogherini töltötte be a tisztséget, amelyre most az ugyancsak szocialista portugál miniszterelnök, Antonio Costa is bejelentkezett. Előfordulhat persze, hogy Klaus Iohannis elnök nem a szokásjogra alapoz, hanem a bizottság elnökével, a német Ursula von der Leyennel való jó kapcsolatára.
Liberális párti források szerint
Iohannis elnök azt reméli, hogy az Európai Bizottság következő elnökjelöltjével egy időben jelentik be a tisztség várományosát. Egy román EP-képviselő ugyanakkor figyelmeztetett: a politikában ezen a szinten a jó kapcsolatok nem igazán számítanak, a tárgyalások sokkal keményebbek. Ráadásul az államfőnek legalább a saját frakcióját tájékoztatnia kellene a szándékairól, ha javítani akarja az esélyeit.
Mindent összevetve Románia számára jóval reálisabb lenne egy kisebb jelentőségű biztosi pozíció. A Krónikának két hete Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője Iohannis külügyi főbiztosi esélyei kapcsán arról beszélt:
Az elemző szerint nem lehet kizárni, hogy Iohannis azt ment kipuhatolni Budapestre a Novák Katalin magyar köztársasági elnökkel folytatott találkozóján, hogy számíthat-e valamilyen heves ellenkezésre a magyar politikai vezetőség részéről. Különösen úgy, hogy jövőre európai parlamenti választás is lesz, és éppen a tervezett magyar EU-s elnökség idejére esik majd a különböző uniós szintű tisztségek szétosztása.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
szóljon hozzá!