Liviu Dragnea
Fotó: Mediafax
Szeretné elnyerni a magyar választók kegyeit Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, aki az RMDSZ-szel való közös kormányzást sem zárja ki.
2017. május 15., 16:372017. május 15., 16:37
A politikus erről vasárnap este beszélt egy televíziós műsorban. Dragnea kifejtette: korai arról beszélni, hogy harcba szállna-e a 2019-es államfőválasztáson.
„Szerintem erről 2019-ben fogunk tárgyalni. Politikai és az eddigi kampányokban szerzett tapasztalataim alapján az véleményem, hogy aki már most elkezd beszélni, aki már most tervezget, az elnököt és más pártokat is beleértve, (...) az veszíteni fog. Írásba adom, hogy akik már most tervezgetik, hogy jelöltessék magukat és azon gondolkodnak, hogy miként nyerhetnek, azok veszíteni fognak. Vagy nem is lesznek jelöltek, vagy veszítenek. Ezt nem így kell csinálni, mi a kormányprogramra koncentrálunk és nem akarom felhasználni a kormányt, a tisztségeinket vagy a kormányprogramot arra, hogy ezzel győzzük meg az embereket az elnökválasztások során” – tette hozzá Dragnea.
Bár kitért a válaszadás elől, Dragnea azt mondta, hogy „jó román államfő lenne”, majd hozzátette: meggyőződése, hogy Klaus Johannis jelenlegi államfő „románként gondolkodik”, de „sokkal nyitottabbnak kellene lennie és többet kellene kommunikálnia”.
A PSD elnöke azt is elmondta:
Az RMDSZ esetleges bevételéről a kormánykoalícióba Dragnea azt mondta, hogy nem beszélt erről a kisebbik koalíciós párt, az ALDE elnökével, Călin Popescu Tăriceanuval, de nem zárja ki ennek lehetőségét.
Mint arról beszámoltunk, Dragnea az RMDSZ szombati, zilahi kongresszusának meghívottjaként gyakorlatilag kormányszereplésre kérte fel az RMDSZ-t, amikor az eddigi együttműködést méltatta, és felvetette: meg kellene tenni a következő lépést.
Egyáltalán nem burkoltan kormányzati szerepvállalásra invitálta az RMDSZ-t Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a szövetség szombati, Zilahon zajló kongresszusán. Az alakulat 13. nagygyűlésén nem kerül sor tisztújításra, az alapszabály- és programmódosításokon kívül a stratégiai irányelvek elfogadá
A Romania TV-nek nyilatkozva arról beszélt: helyi szintű együttműködésre célzott, ugyanakkor megjegyezte, nem zárkózik el a kormányzati szintű együttműködéstől sem, ha a koalíció is ezt támogatja.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke erre reagálva közölte: az RMDSZ-t jelenleg nem foglalkoztatja a kormányra lépés, a céljuk az, hogy tartalommal töltsék meg a koalícióval a külső, parlamenti támogatásról megkötött szerződést.
Nincs itt az ideje Kelemen Hunor szerint annak, hogy az RMDSZ választ adjon a román szociáldemokraták kormányra hívó felvetésére. A szövetségi elnök a zilahi kongresszus végén elmondta azt is, nem időszerű a területi, illetve a kulturális autonómiáról szóló törvénytervezet beterjesztése.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!