Fotó: Ilusztráció
Jövőre végleges döntést akar kicsikarni Ausztriából a román kormány az ország teljes körű schengeni csatlakozására vonatkozóan.
2023. december 15., 13:152023. december 15., 13:15
Sajtóértesülések szerint a román fél a hét elején Szlovéniában megtartott osztrák-román-bolgár találkozón új javaslattal állt elő.
„A tárgyalások most arról folynak, hogy
Az álláspont annyiban változott, hogy 2024-ben arról is tárgyaljanak, hogy mikor csatlakozhat Románia a szárazföldi határőrizet megszüntetése révén is” – közölték csütörtökön kormányzati források.
Erről a javaslatról, amelyet Románia a három belügyminiszter szlovéniai találkozóján tett, az év végéig születhet döntés, esetleg a Bel- és Igazságügyi Tanács rendkívüli ülésén.
Ausztria várhatóan azt követően válaszol, hogy Gerhard Karner belügyminiszter konzultál Karl Nehammer osztrák kancellárral.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön kijelentette, hogy
Elmondta, az este folyamán az Európai Bizottság elnöke meghívta egy nem hivatalos megbeszélésre az osztrák kancellárral és a bolgár miniszterelnökkel.
„A schengeni tárgyalások továbbra is bonyolultak. (...) Pozitív légkörben lezajlott jó megbeszélés volt, de mindannyian felismertük, hogy még sok mindent kell megtárgyalnunk, mielőtt olyan eredményre jutunk, amely, nyilvánvalóan, minden fél számára kielégítő. Nem tudok elképzelni olyan döntést, amely az egyik fél számára kielégítő, a másik fél számára pedig teljesen elfogadhatatlan. Nem akarok részletekbe bocsátkozni, folytatjuk a tárgyalásokat, megbeszéléseket, még sok van hátra” – mutatott rá az államelnök.
Arra a kérdésre, hogy megvalósítható-e a légi közlekedési határellenőrzést megszüntető részleges schengeni csatlakozás Románia esetében, Iohannis így válaszolt:
Hozzátette azonban, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a bel- és igazságügyi tanács rendkívüli ülést tartson ebben az ügyben.
„Nem zárom ezt ki. A tárgyalások folytatódnak, mindenki nagy erőfeszítéseket tesz, és egy adott ponton, ha egy megoldás felmerül, hivatalossá lehet tenni. Addig azonban még sokat kell dolgoznunk” – ismerte be a román államfő.
Mint arról beszámoltunk, Gerhard Karner osztrák belügyminiszter három feltételt szabott a részleges schengeni csatlakozás jóváhagyásához.
Hétfőn leszögezte: az Európai Bizottságon a sor, hogy elfogadja a feltételeket.
Az osztrák belügyminiszter rámutatott, az Európai Unió külső határainak megerősítése érdekében kéri az EB-től a határrendészek számának megháromszorozását és a határvédelmi infrastruktúra korszerűsítését elsősorban a bolgár-török és a román-szerb határon.
Kéri továbbá a szárazföldi határellenőrzés szigorítását, valamint hogy Románia és Bulgária vegyen át menedékkérőket, főleg afgánokat és szíreket.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!