Fotó: Ilusztráció
Jövőre végleges döntést akar kicsikarni Ausztriából a román kormány az ország teljes körű schengeni csatlakozására vonatkozóan.
2023. december 15., 13:152023. december 15., 13:15
Sajtóértesülések szerint a román fél a hét elején Szlovéniában megtartott osztrák-román-bolgár találkozón új javaslattal állt elő.
„A tárgyalások most arról folynak, hogy
Az álláspont annyiban változott, hogy 2024-ben arról is tárgyaljanak, hogy mikor csatlakozhat Románia a szárazföldi határőrizet megszüntetése révén is” – közölték csütörtökön kormányzati források.
Erről a javaslatról, amelyet Románia a három belügyminiszter szlovéniai találkozóján tett, az év végéig születhet döntés, esetleg a Bel- és Igazságügyi Tanács rendkívüli ülésén.
Ausztria várhatóan azt követően válaszol, hogy Gerhard Karner belügyminiszter konzultál Karl Nehammer osztrák kancellárral.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön kijelentette, hogy
Elmondta, az este folyamán az Európai Bizottság elnöke meghívta egy nem hivatalos megbeszélésre az osztrák kancellárral és a bolgár miniszterelnökkel.
„A schengeni tárgyalások továbbra is bonyolultak. (...) Pozitív légkörben lezajlott jó megbeszélés volt, de mindannyian felismertük, hogy még sok mindent kell megtárgyalnunk, mielőtt olyan eredményre jutunk, amely, nyilvánvalóan, minden fél számára kielégítő. Nem tudok elképzelni olyan döntést, amely az egyik fél számára kielégítő, a másik fél számára pedig teljesen elfogadhatatlan. Nem akarok részletekbe bocsátkozni, folytatjuk a tárgyalásokat, megbeszéléseket, még sok van hátra” – mutatott rá az államelnök.
Arra a kérdésre, hogy megvalósítható-e a légi közlekedési határellenőrzést megszüntető részleges schengeni csatlakozás Románia esetében, Iohannis így válaszolt:
Hozzátette azonban, hogy nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a bel- és igazságügyi tanács rendkívüli ülést tartson ebben az ügyben.
„Nem zárom ezt ki. A tárgyalások folytatódnak, mindenki nagy erőfeszítéseket tesz, és egy adott ponton, ha egy megoldás felmerül, hivatalossá lehet tenni. Addig azonban még sokat kell dolgoznunk” – ismerte be a román államfő.
Mint arról beszámoltunk, Gerhard Karner osztrák belügyminiszter három feltételt szabott a részleges schengeni csatlakozás jóváhagyásához.
Hétfőn leszögezte: az Európai Bizottságon a sor, hogy elfogadja a feltételeket.
Az osztrák belügyminiszter rámutatott, az Európai Unió külső határainak megerősítése érdekében kéri az EB-től a határrendészek számának megháromszorozását és a határvédelmi infrastruktúra korszerűsítését elsősorban a bolgár-török és a román-szerb határon.
Kéri továbbá a szárazföldi határellenőrzés szigorítását, valamint hogy Románia és Bulgária vegyen át menedékkérőket, főleg afgánokat és szíreket.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!