Drágábban tudunk repülni a repülőjegyek árának megemelkedése miatt
Fotó: Kiss Gábor/MTI
A szeptemberi 8,8 százalékról 8,07 százalékra csökkent októberben az éves infláció Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adatai szerint.
2023. november 13., 10:322023. november 13., 10:32
2023. november 13., 10:462023. november 13., 10:46
Az élelmiszerek 8,66, a nem élelmiszer jellegű termékek 6,24, a szolgáltatások 12,20 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékben a repülőjegyek (26 százalék), a mosószerek (24%), a távhő (22%), a víz és a csatornázás (21,21), a vegyi cikkek (17,31), a kozmetikumok (17,21) és a sör (17,10) drágult. Ellenkező oldalon az étolaj (24,6 százalék), a szalonna és zsírok (20,8), a liszt (20,02), a malomipari termékek (16,3), a kukoricadara (11) ára csökkent leginkább, mégpedig a kormány által foganatosított intézkedés nyomán, amelynek során korlátozták az árrést.
Az INS adatai szerint decemberhez mérten az idei tizedik hónapban 6,3 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak, az elmúlt egy évben (2022. november - 2023. október) pedig átlagban 12 százalékkal emelkedtek az előző egy évhez (2021. november - 2022. október) képest.
Múlt év októberéhez viszonyítva 8,1 százalékos volt a drágulás – írta az Agerpres. A Román Nemzeti Bank (BNR) az idei és a jövő évi inflációs előrejelzését is felfelé módosította a legutóbbi jelentésében, amelyben 2023 végére 7,5 százalékos, 2024-re 4,4 százalékos éves pénzromlással számol.
A BNR előrejelzése szerint 2024 első negyedévében az inflációs ráta 7,7 százalékra emelkedik, a második negyedév végén pedig 6,8 százalékra csökken.
2022 szeptemberéhez képest a romániai boltok polcain az élelmiszerek árai az európai átlaggal megegyező mértékben, azaz 9,2 százalékkal emelkedtek. A sertéshús, a baromfi és a tojás esetében azonban az áremelkedés az uniós átlag felett van.
A nyers adatok szerint 2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az idei első kilenc hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!