Célkeresztben a titkosszolgálatok. Ciolacu kettőre korlátozná a vezetők mandátumát
Fotó: SRI.ro
Legtöbb kettőre korlátozná a titkosszolgálati vezetők mandátumainak számát Marcel Ciolacu kormányfő, aki csütörtök este bejelentette, törvénymódosítást fog javasolni a Legfelső Védelmi Tanácsnak (CSAT).
2024. június 07., 12:322024. június 07., 12:32
Az Antena3-nak nyilatkozó miniszterelnököt arról kérdezték, hogy nemzetbiztonsági kérdésnek tekinti-e a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) volt operatív vezetője, Florian Coldea elleni korrupciós büntetőeljárást, és javasolna-e vitát erről a témáról a CSAT-nak. Ciolacu elmondta, hogy a Coldea-ügy szerinte elsősorban a SRI-nek és a román állam hitelének árt.
– idézte az Agerpres a nagyobbik kormánypárt elnökét, aki szerint erről „intézményes vitát” kellene folytatni.
Ciolacu emlékeztetett arra, hogy az 1992-ben elfogadott nemzetbiztonsági törvények elavultak. Ezért a CSAT ülésén a hírszerző szolgálatok vezetőivel konzultálni fog arról, hogy szükség van-e a jogszabályok módosításának felgyorsítására, vagy az egyes intézményekben külön-külön is lehet intézkedéseket hozni.
Jelezte egyúttal, hogy személyes véleménye szerint legtöbb kettőre kellene korlátozni a titkosszolgálati vezetők mandátumainak számát a visszaélések megelőzése érdekében.
„Sorsok mentek tönkre, emberek haltak meg rákban, évtizedek után mentettek fel ártatlan embereket (…), politikusi karriereknek fellegzett be” – jelentette ki a kormányfő.
Bűnügyi felügyelet alá helyezte az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a korrupciós gyanú miatt csütörtökön kihallgatásra beidézett volt hírszerzési vezetőket, Florian Coldeát, Dumitru Dumbravă tábornokot és Doru Trăilă ügyvédet.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!