Fotó: Haáz Vince
Romániától tavaly 12 368 külföldi állampolgár kért menedékjogot, a legtöbben, 4398-an Ukrajnából érkeztek – közölte kedden a bevándorlási hivatal (IGI).
2023. január 18., 08:012023. január 18., 08:01
Ez csaknem 30 százalékos növekedés a 2021-ben regisztrált 9591 menedékkérelemhez képest és több mint duplája a 2020-as adatnak (6158).
Az ukrán állampolgárokat az indiaiak (1486), a bangladesiek (1364), a szíriaiak (1313) és a pakisztániak (803) követik a menedékkérők sorában.
A menedékjog iránti kérelmet bármely külföldi állampolgár benyújthatja, aki Románia területén vagy valamelyik határátkelőhelyen tartózkodik. Egy személy attól a pillanattól kezdve minősül menedékkérőnek, amikor írásban vagy szóban jelzi az illetékes hatóságoknak, hogy a román állam védelmét kéri – idézte a IGI közleményét az Agerpres hírügynökség.
A Romániába érkezett ukrajnai menekültek helyzetéről múlt héten átfogó összegzést tett közzé a román kormány illetékese. Mădălina Turza államtanácsos beszámolója szerint az Oroszország indította háború kezdete óta 3 millió 242 ezer ukrán állampolgár lépte át a román határokat, közülük 107 241 maradt Romániában, közülük 47 851 gyermek.
A román hatóságok 2022. március 19. óta adnak személyi számot és tartózkodási engedélyt az ukrajnai menekülteknek, a háború elől menekülők átmeneti védeleméről szóló, március 4-én elfogadott európai uniós határozat alapján. Az ukrajnai menekülteknek az IGI bocsát ki fényképes tartózkodási engedélyt.
Az államtanácsos beszámolója szerint mindössze 5007 ukrán állampolgárnak van hivatalosan bejegyzett munkaszerződése Romániában, a csaknem 48 ezer ukrán gyermek közül pedig kevesebb mint 4000-et írattak be romániai iskolákba. Turza szerint ez azzal is összefüggésben áll, hogy – állítása szerint – Ukrajna nem ismeri el a más európai országokban végzett tanulmányokat.
Románia a háború kezdete óta 106 millió eurót (naponta 353 ezer eurót) költött a területén tartózkodó ukrán menekültek elszállásolására és étkeztetésére, a menekültválság kezelése pedig több mint félmilliárd euróba került, amiből 200 millió eurót a nemzetközi partnerek – elsősorban az ENSZ intézményei – fedeztek.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
Otthagyja a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) Claudiu Târziu. A korábbi szenátor, jelenleg európai parlamenti képviselő szerint George Simion pártelnök diktatórikus módszereket használ.
szóljon hozzá!