Fotó: Haáz Vince
Romániától tavaly 12 368 külföldi állampolgár kért menedékjogot, a legtöbben, 4398-an Ukrajnából érkeztek – közölte kedden a bevándorlási hivatal (IGI).
2023. január 18., 08:012023. január 18., 08:01
Ez csaknem 30 százalékos növekedés a 2021-ben regisztrált 9591 menedékkérelemhez képest és több mint duplája a 2020-as adatnak (6158).
Az ukrán állampolgárokat az indiaiak (1486), a bangladesiek (1364), a szíriaiak (1313) és a pakisztániak (803) követik a menedékkérők sorában.
A menedékjog iránti kérelmet bármely külföldi állampolgár benyújthatja, aki Románia területén vagy valamelyik határátkelőhelyen tartózkodik. Egy személy attól a pillanattól kezdve minősül menedékkérőnek, amikor írásban vagy szóban jelzi az illetékes hatóságoknak, hogy a román állam védelmét kéri – idézte a IGI közleményét az Agerpres hírügynökség.
A Romániába érkezett ukrajnai menekültek helyzetéről múlt héten átfogó összegzést tett közzé a román kormány illetékese. Mădălina Turza államtanácsos beszámolója szerint az Oroszország indította háború kezdete óta 3 millió 242 ezer ukrán állampolgár lépte át a román határokat, közülük 107 241 maradt Romániában, közülük 47 851 gyermek.
A román hatóságok 2022. március 19. óta adnak személyi számot és tartózkodási engedélyt az ukrajnai menekülteknek, a háború elől menekülők átmeneti védeleméről szóló, március 4-én elfogadott európai uniós határozat alapján. Az ukrajnai menekülteknek az IGI bocsát ki fényképes tartózkodási engedélyt.
Az államtanácsos beszámolója szerint mindössze 5007 ukrán állampolgárnak van hivatalosan bejegyzett munkaszerződése Romániában, a csaknem 48 ezer ukrán gyermek közül pedig kevesebb mint 4000-et írattak be romániai iskolákba. Turza szerint ez azzal is összefüggésben áll, hogy – állítása szerint – Ukrajna nem ismeri el a más európai országokban végzett tanulmányokat.
Románia a háború kezdete óta 106 millió eurót (naponta 353 ezer eurót) költött a területén tartózkodó ukrán menekültek elszállásolására és étkeztetésére, a menekültválság kezelése pedig több mint félmilliárd euróba került, amiből 200 millió eurót a nemzetközi partnerek – elsősorban az ENSZ intézményei – fedeztek.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!