Fotó: Haáz Vince
Romániától tavaly 12 368 külföldi állampolgár kért menedékjogot, a legtöbben, 4398-an Ukrajnából érkeztek – közölte kedden a bevándorlási hivatal (IGI).
2023. január 18., 08:012023. január 18., 08:01
Ez csaknem 30 százalékos növekedés a 2021-ben regisztrált 9591 menedékkérelemhez képest és több mint duplája a 2020-as adatnak (6158).
Az ukrán állampolgárokat az indiaiak (1486), a bangladesiek (1364), a szíriaiak (1313) és a pakisztániak (803) követik a menedékkérők sorában.
A menedékjog iránti kérelmet bármely külföldi állampolgár benyújthatja, aki Románia területén vagy valamelyik határátkelőhelyen tartózkodik. Egy személy attól a pillanattól kezdve minősül menedékkérőnek, amikor írásban vagy szóban jelzi az illetékes hatóságoknak, hogy a román állam védelmét kéri – idézte a IGI közleményét az Agerpres hírügynökség.
A Romániába érkezett ukrajnai menekültek helyzetéről múlt héten átfogó összegzést tett közzé a román kormány illetékese. Mădălina Turza államtanácsos beszámolója szerint az Oroszország indította háború kezdete óta 3 millió 242 ezer ukrán állampolgár lépte át a román határokat, közülük 107 241 maradt Romániában, közülük 47 851 gyermek.
A román hatóságok 2022. március 19. óta adnak személyi számot és tartózkodási engedélyt az ukrajnai menekülteknek, a háború elől menekülők átmeneti védeleméről szóló, március 4-én elfogadott európai uniós határozat alapján. Az ukrajnai menekülteknek az IGI bocsát ki fényképes tartózkodási engedélyt.
Az államtanácsos beszámolója szerint mindössze 5007 ukrán állampolgárnak van hivatalosan bejegyzett munkaszerződése Romániában, a csaknem 48 ezer ukrán gyermek közül pedig kevesebb mint 4000-et írattak be romániai iskolákba. Turza szerint ez azzal is összefüggésben áll, hogy – állítása szerint – Ukrajna nem ismeri el a más európai országokban végzett tanulmányokat.
Románia a háború kezdete óta 106 millió eurót (naponta 353 ezer eurót) költött a területén tartózkodó ukrán menekültek elszállásolására és étkeztetésére, a menekültválság kezelése pedig több mint félmilliárd euróba került, amiből 200 millió eurót a nemzetközi partnerek – elsősorban az ENSZ intézményei – fedeztek.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!