Fotó: Pál Árpád
Az elmúlt években több mint 3000 generikus gyógyszer tűnt el a hazai piacról – hívták fel a figyelmet csütörtökön a Romániai Generikus Gyógyszergyártók Szövetségének (APMGR) képviselői.
2023. március 09., 14:072023. március 09., 14:07
2023. március 09., 15:342023. március 09., 15:34
Közleményük szerint ezeknek a készítményeknek az eltűnése paradox helyzethez vezetett: a romániai betegek hozzáférnek a drága innovatív orvosságokhoz, de az akár 80 százalékkal olcsóbb generikus gyógyszerekhez nem. Az APMGR a kormány ár- és adópolitikáját, illetve a járvány és az ukrajnai háború miatt megnövekedett termelési költségeket okolja a jelenségért.
Az Agerpres által idézett állásfoglalásukban a szervezet képviselői felszólították a kormányt, hogy sürgősen hozzon olyan intézkedéseket, amelyek biztosítják a romániai betegek hozzáférését az egészségügyi ellátáshoz és megkímélik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) költségvetését.
„Nem a gyártók, hanem a páciensek érdekeiért kell kiállnunk. Ugyanakkor a betegek azok, akiknek szükségük van a gyógyszerekre, a gyógyszerek pedig a gyártóktól érkeznek, akik számára olyan gazdasági környezetet kell teremteni, amelyben bizonyos mértékű nyereséget is elérhetnek, és amely másfelől lehetővé teszi, hogy ezek a gyógyszerek a piacon maradjanak” – mutatott rá Rafila.
A miniszter szerint létrehoztak egy munkacsoportot, amely a generikus gyógyszerek ügyét vizsgálja, ennek pedig a gyártók szövetsége is tagja, így együtt keresik a megoldásokat, most pedig a gyártóktól várják a hivatalos választ.
A generikus gyógyszerek a már lejárt szabadalmi védettségű vagy szabadalmi védettség alá nem eső originális termékekkel megegyező hatóanyagokat tartalmazó készítmények.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!