Megütheti a bokáját. Csupán napokkal a választások előtt derült ki, hogy Simion támogatói ajánlások hamisításáért lehet felelős
Fotó: George Simion/Facebook
Nyomozást indított George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke ellen a legfőbb ügyészség, miután a gyanú szerint támogatói aláírások hamisítására utasította pártjának tagjait.
2024. június 05., 13:272024. június 05., 13:27
2024. június 05., 20:392024. június 05., 20:39
Az ügy főszereplője Silvestru Şoşoacă, az AUR-ból kizárt botránypolitikus, Diana Şoşoacă szenátor férje, aki függetlenként kíván indulni az európai parlamenti választáson. Az ügyészség szerint Simion úgy próbálta gyengíteni a Diana Şoşoacă által alapított, a szélsőséges AUR riválisának számító SOS Románia párt esélyeit, hogy támogatja a szenátornő férjét – akivel az már hónapokkal ezelőtt összeveszett, és kizáratta az SOS Romániából, ami miatt utóbbi válás kezdeményezését jelentette be – abban, hogy függetlenként elindulhasson az EP-választáson.
Ennek érdekében a vádhatóság szerint
Ehhez törvényes listákról másolták át a támogatók adatait, majd aláírásokat hamisítottak melléjük. Erre hangüzenetben utasította az érintetteket a belső kommunikációs csatornákon, illetve aki nem akart engedelmeskedni, azt személyesen is felhívta.
Mivel még így sem gyűlt össze elegendő támogatás, több, korában hamisított listát egyszerűen lefénymásoltak, hogy összegyűljön a szükséges százezer aláírás. Az ügyben szerdán előállították a legfőbb ügyészségre kihallgatásra Silvestru Şoşoacát.
Hatósági felügyelet alá helyezték Silvestru Şoşoacát
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték szerdán Silvestru Şoşoacă európai parlamenti képviselőjelöltet, akit hamis okiratok felhasználásával és hamis nyilatkozattétellel gyanúsítanak a jelöltségéhez szükséges aláírások meghamisításának ügyében. A legfelsőbb ügyészség a gyanúsított nevének említése nélkül szerdán este közölte, hogy a nap folyamán megindították a büntetőeljárást egy EP-képviselőjelölt ellen, és 60 napos hatósági felügyeletet rendeltek el ellene. A nyomozó hatóság azt is közölte, hogy nincs más gyanúsítottja az ügynek. Silvestru Şoşoacă kihallgatása több órán át zajlott a legfelsőbb ügyészség székhelyén. Ezt követően hazaengedték az ügyészségről a gyanúsítottat.
George Simion, a szélsőségesen magyarellene párt elnöke a közösségi oldalán riasztotta szimpatizánsait.
– fogalmazott. „Elkezdődött!!! Több tucat, hozzám közel álló személyt és a kampánystáb tagjait idézték be tanúként mára és a következő napokra, hogy velem kapcsolatosan tegyenek vallomást” – tette hozzá egy hozzászólásban.
Délután az AUR több tagját kihallgatták a legfőbb ügyészség székhelyén az ügyel kapcsolatban. A rendőrök előbb Silvestru Şoşoacát állították elő és kísérték be az ügyészségre kihallgatásra, majd az AUR több tagja következett. Utóbbiak között volt Valentin Florea, Bukarest hatodik kerületének polgármesterjelöltje és Cristina Dumitrescu európai parlamenti képviselőjelölt is.
Kihallgatása előtt Cristina Dumitrescu a sajtónak kijelentette, hogy az ügyészségi eljárás támadás az AUR és azok ellen, akik el akarják távolítani a hatalomból a jelenlegi kormánykoalíciót. Szerdán délután az AUR több tucat tagja és szimpatizánsa gyűlt össze a legfőbb ügyészség székhelyénél Claudiu Târziu, a párt országos tanácsának elnöke vezetésével, hogy tiltakozzanak a vizsgálat megindítása ellen, és támogassák George Simiont. „A rendszer kétségbeesetten vergődik, mert a hatalom kicsúszik a kezei közül. Attól tart, hogy az AUR túl nagyra nőtt. Az AUR megállíthatatlan, és akkor megpróbálják, ahogyan azt megtanulták, totalitárius eszközökkel megállítani” – nyilatkozta Târziu.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!