Călin Georgescunak nem tehettek fel kérdéseket az újságírók az általa összehívott sajtótájékoztatón
Fotó: Călin Georgescu/Facebook
Az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában győztes Călin Georgescu független jelölt kedden határozottan kijelentette, hogy nem közösségi médiás trollok segítségével nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját. Vetélytársa, a szintén függetlenként induló Mircea Geoană szerint érdekes átalakuláson ment át egykori tanácsadója.
2024. november 26., 21:362024. november 26., 21:36
Călin Georgescu egy olyan sajtótájékoztatón cáfolta az úgynevezett trollok használatát, amelyen az újságírók nem tehettek fel kérdéseket neki. Kifejtette, hogy olyan államfő akar lenni, aki az embereket, az országot helyezi előtérbe. „Ez nem lehet alku tárgya (...), számomra a nemzeti érdek az első a világ összes országával fenntartott kapcsolatunkban, beleértve a NATO-t és az Európai Uniót is” – jelentette ki.
Cáfolta, hogy kiléptetné Romániát a NATO-ból és az Európai Unióból, állítása szerint soha nem mondott ilyet. „Csak azt mondtam, hogy tárgyalni akarok, és a nemzeti érdekeket akarom előtérbe helyezni, mert nem fogadhatunk el mindent. A román nép érdekének megfelelően kell tárgyalni” – magyarázta.
„Ez szégyen és sértő valamennyi NATO-tagország számára” – mondta Georgescu, hangoztatva, hogy „nem a háború, hanem a béke stratégiáját” támogatja.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
A független jelölt tagadta, hogy trollok segítették hozzá az első fordulós elnökválasztási győzelméhez, szerinte ez a vád sértő arra a 2 120 404 választóra nézve, akik rá szavaztak. Elmondta azt is, hogy nyilvános vitát kért a második fordulós ellenjelöltjétől, Elena Lasconitól, de a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke ezt elutasította.
Az elnökválasztáson szintén független jelöltként részt vette Mircea Geoană kedden kijelentette, hogy „érdekes átalakuláson” ment keresztül Călin Georgescu az 1990-es évek óta, amikor még „mélységesen Nyugat- és NATO-barát” nézetei voltak.
A NATO volt főtitkárhelyettese sajtótájékoztatóján elmondta, hogy külügyminiszteri mandátuma idején a Római Klub tagjaként volt alkalma találkozni az első elnökválasztási forduló győztesével, aki akkor jó benyomást tett rá. Éppen ezért a globális kérdésekét felelős tiszteletbeli tanácsadójává nevezte ki Georgescut, akik akkor „erőteljesen nyugati irányultságú és értékrendű” fiatalembernek tűnt. „Mi történt 20 év alatt? Kérdezzék meg tőle. De radikális változáson ment át, 180 fokos fordulatot vett” – mondta Geoană.
Az elnökválasztáson független jelöltként induló Mircea Geoană kedden bejelentette, hogy Elena Lasconit, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) államfőjelöltjét támogatja a választás december 8-i második fordulójában.
Felidézte, hogy abban az időben Románia tagja volt az ENSZ Biztonsági Tanácsának. Ezért szüksége volt egy olyan tanácsadóra, aki otthonosan mozog a globális kérdések, többek között a környezetvédelem területén, Georgescunak pedig jelentős tapasztalata volt ezen a téren. „Azóta nem volt semmilyen kapcsolatom vele” – tette hozzá.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
szóljon hozzá!