Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság
Csütörtök reggel 16 megyében dolgoznak az Országos Sürgősségi Igazgatóság (DSU) munkásai az utak szabaddá tételén, az áramszolgáltatás helyreállításán és a hóban ragadt személyek kiszabadításán. Az útkarbantartók csúszásgátló anyaggal szórják fel az úttesteket.
2020. február 06., 10:282020. február 06., 10:28
2020. február 06., 14:512020. február 06., 14:51
A következő megyék érintettek: Brăila, Bihar, Beszterce-Naszód, Buzău, Călăraşi, Krassó-Szörény, Konstanca, Galac, Giurgiu, Hargita, Ilfov, Ialomiţa, Prahova, Suceava, Tulcea, Vrancea, illetve Bukarest.
Az ország több megyéjében – Brăila, Buzău, Ialomiţa és Tulcea – a csütörtökre virradó éjszaka minden út le volt zárva, ezeket az időjárási viszonyoktól függően nyitják meg a nap folyamán – számolt be az Agerpres.
Érintett a közlekedés az A2-es autpályán is, illetve több országúton Bihar, Brassó, Călăraşi, Galac, Hargita, Ialomiţa, Prahova, Vrancea megyében.
Megnyitották csütörtökön a forgalom előtt a Gyergyószentmiklós és Gyilkos-tó közötti 12C jelzésű, valamint a Gyergyószentmiklóst Parajddal összekötő, 13B jelzésű országutat, miután az illetékes hatóságok eltakarították az úttestről az erős szél által kidöntött fákat.
A vasúti közlekedés még mindig szünetel szerda este óta Beszterce-Naszód megyei Kisilova és a Suceava megyei Dornavátra között, több vasúti szakaszon pedig Diesel-mozdonyok közlekednek a villamos vezetékek helyreállításáig. Minden tengeri kikötő le van zárva.
A DSU tájékoztatása szerint reggel 6.30-kor nem volt még áramszolgáltatás 19 megye – Fehér, Bihar, Brăila, Buzău, Beszterce-Naszód, Kolozs, Kovászna, Dâmboviţa, Galac, Giurgiu, Hargita, Ilfov, Máramaros, Maros, Prahova, Szeben, Szatmár, Szilágy és Vrancea – 180 településén. Az áramszolgáltató munkásai dolgoznak a vezetékek helyreállításán.
Hat megye minden iskolájában szünetel csütörtökön a tanítás a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt, tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Konstanca és Giurgiu megyében pedig szintén szünetel csütörtökön a tanítás néhány településen.
Utak mentén recsegő-ropogó fák, tomboló szélvihar, hóátfúvások, úttestet borító törmelék, torlaszok, megrongálódott járművek, veszteglő vonatok, szünetelő áramszolgáltatás – a csütörtök reggelig Hargita megyére is érvényes sárga riasztás több helyen is jelentős károkat okozott.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) hóviharriadó van érvényben csütörtök reggel 8 órától az ország 18 megyéjében, illetve elsőfokú (sárga jelzésű), erős szélre és havazásra vonatkozó riasztás további négy megyében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint a másodfokú riasztás 8 és 12 óra között érvényes Erdély egy részében, Munténia keleti és Moldva déli felében, illetve Dobrudzsában, ahol a széllökések ereje továbbra is eléri a 70-80 kilométeres óránkénti sebességet. A Déli-Kárpátokban és a Kárpát-kanyarban a szél több mint 80-90 km/órás sebességgel fúj, felkavarva a havat és erősen csökkentve a látási viszonyokat.
Bákó, Vaslui, Teleorman és Giurgiu megyében sárga jelzésű riasztás érvényes 8 és 15 óra között. Ezeken a vidékeken még várható havazás is, a szél több mint 55 km/órás sebességgel fúj, a hegyvidéken pedig meghaladja a 70 km/órás sebességet is.
Mínusz 32 fok a Jézer-csúcson
A Radnai-havasokban található Jézer-csúcson csütörtökre virradó éjszaka mínusz 32 Celsius-fokot mutatott a hőmérő. Dan Bucă, a Máramaros megyei prefektusi hivatal szóvivője közölte, a Radnai-havasokban lévő meteorológiai állomásnál 83 kilométeres óránkénti sebességgel fújt a szél. Csütörtök reggel a Jezer-csúcsnál mínusz 15, a Borsai-hágón mínusz 13 fokot mértek.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
szóljon hozzá!