A tanügyi szakszervezetek a múlt héten Bukaresben rendezett utcai tüntetésen figyelmeztettek a munkabeszüntetésre
Fotó: FSLI
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
2023. május 16., 11:252023. május 16., 11:25
2023. május 16., 13:312023. május 16., 13:31
Mindezt a három legnagyobb szakszervezeti tömb vezetői jelentették be kedd délelőtti bukaresti sajtótájékoztatójukon. A beharangozott munkabeszüntetés alapjában érintheti a tanév még hátralévő részét, beleértve a vizsgákat, különösen az érettségit. A sztrájkra azokban az oktatási intézményekben kerül sor, ahol a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség tagokkal rendelkezik.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége egyébként körkérdést rendezett tagsága körében a követendő tiltakozási akciók formájáról, és a szakszervezeti tagok 71,29 százaléka támogatja az általános munkabeszüntetés foganatosítását május 22-ei hatállyal. Ugyanez az arány a Spiru Haret szakszervezet 70 ezer tagja körében 73,23 százalékos.
Simion Hăncescu, a FSLI elnöke a szülők megértésére apellált, ugyanakkor arra kérte őket, hogy a munkabeszüntetés idején ne küldjék iskolába a gyereküket, mivel számos oktatási intézményben valamennyi dolgozó csatlakozott a sztrájkkészültséghez. „A munkabeszüntetés azt jelenti, hogy nem lesz oktatás, nem lesz felmérő, és a hiányzásokat sem írják be. A szülőknek meg kell érteniük, hogy ha minőségi oktatást akarnak a gyermekeiknek, akkor nem lehetséges, hogy a pedagógusokat megalázzák, és megengedhetetlen, hogy 2023-ban egy pályakezdő pedagógus fizetése 2 500 lej legyen” – szögezte le a keddi sajtótájékoztatón Simion Hăncescu.
Anton Hadăr, Simion Hăncescu és Marius Nistor szakszervezeti vezetők a keddi sajtótájékoztatón
Fotó: Videófelvétel
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette, mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. „Várjuk, hogy ezeket a bértáblákat hagyják jóvá, mert ebben állapodtunk meg” – szögezte le Hadăr.
A három országos szakszervezeti szövetség mintegy 15 ezer tagja múlt szerdán az oktatási rendszer 350 ezer alkalmazottja számára követelt magasabb béreket és jobb munkakörülményeket Bukarestben rendezett tüntetésük során. A szakszervezeti vezetők keddi sajtótájékoztatójukon elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy az azóta eltelt közel egy hét során a román kormány részéről senki nem tárgyalt velük érdemben a követeléseikről, a hárompárti koalíció vezetői ugyanis a tisztségek elosztásával vannak elfoglalva.
A tanügyi szakszervezetek az elnapolt béremelések folyósítását, a bérpótlékok kifizetését, az ingázási költségek elszámolását, a letelepedési támogatás, illetve a munkaszerződésben megszabott pihenőszabadság biztosítását, a mégis ledolgozott napokért járó túlórapénz kifizetését követelték. Ugyanakkor azt is elvárják, hogy a kidolgozás alatt álló új közalkalmazotti bértörvény az oktatás társadalmi jelentőségét tükröző, az országos átlagbér szintjén kezdődő, valamint azt meghaladó bérkategóriákat állapítson meg a tanárok számára. A tanügyi szakszervezetek már áprilisban elkezdték a tiltakozó akcióikat, 25-én és 26-án sztrájkőrséget álltak a kormány épülete előtt.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!