A tanügyi szakszervezetek a múlt héten Bukaresben rendezett utcai tüntetésen figyelmeztettek a munkabeszüntetésre
Fotó: FSLI
Szerdán kétórás figyelmeztető, május 22-én, hétfőn pedig általános sztrájkot robbantanak ki az ágazat alulfinanszírozásával elégedetlen szakszervezetek a romániai köz- és felsőoktatásban.
2023. május 16., 11:252023. május 16., 11:25
2023. május 16., 13:312023. május 16., 13:31
Mindezt a három legnagyobb szakszervezeti tömb vezetői jelentették be kedd délelőtti bukaresti sajtótájékoztatójukon. A beharangozott munkabeszüntetés alapjában érintheti a tanév még hátralévő részét, beleértve a vizsgákat, különösen az érettségit. A sztrájkra azokban az oktatási intézményekben kerül sor, ahol a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség tagokkal rendelkezik.
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége egyébként körkérdést rendezett tagsága körében a követendő tiltakozási akciók formájáról, és a szakszervezeti tagok 71,29 százaléka támogatja az általános munkabeszüntetés foganatosítását május 22-ei hatállyal. Ugyanez az arány a Spiru Haret szakszervezet 70 ezer tagja körében 73,23 százalékos.
Simion Hăncescu, a FSLI elnöke a szülők megértésére apellált, ugyanakkor arra kérte őket, hogy a munkabeszüntetés idején ne küldjék iskolába a gyereküket, mivel számos oktatási intézményben valamennyi dolgozó csatlakozott a sztrájkkészültséghez. „A munkabeszüntetés azt jelenti, hogy nem lesz oktatás, nem lesz felmérő, és a hiányzásokat sem írják be. A szülőknek meg kell érteniük, hogy ha minőségi oktatást akarnak a gyermekeiknek, akkor nem lehetséges, hogy a pedagógusokat megalázzák, és megengedhetetlen, hogy 2023-ban egy pályakezdő pedagógus fizetése 2 500 lej legyen” – szögezte le a keddi sajtótájékoztatón Simion Hăncescu.
Anton Hadăr, Simion Hăncescu és Marius Nistor szakszervezeti vezetők a keddi sajtótájékoztatón
Fotó: Videófelvétel
Anton Hadăr, az Alma Mater Szakszervezeti Szövetség vezetője kiemelte, a hatóságok nem hagyhatják figyelmen kívül mindazt, amiről megállapodtak a tavaly decemberben és idén januárban folytatott egyeztetéseken. Hozzátette, mind Sorin Câmpeanu egykori, mind Ligia Deca jelenlegi oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a kezdő tanárok a bruttó átlagbérnek megfelelő 6789 lejes fizetést kapnak. „Várjuk, hogy ezeket a bértáblákat hagyják jóvá, mert ebben állapodtunk meg” – szögezte le Hadăr.
A három országos szakszervezeti szövetség mintegy 15 ezer tagja múlt szerdán az oktatási rendszer 350 ezer alkalmazottja számára követelt magasabb béreket és jobb munkakörülményeket Bukarestben rendezett tüntetésük során. A szakszervezeti vezetők keddi sajtótájékoztatójukon elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt, hogy az azóta eltelt közel egy hét során a román kormány részéről senki nem tárgyalt velük érdemben a követeléseikről, a hárompárti koalíció vezetői ugyanis a tisztségek elosztásával vannak elfoglalva.
A tanügyi szakszervezetek az elnapolt béremelések folyósítását, a bérpótlékok kifizetését, az ingázási költségek elszámolását, a letelepedési támogatás, illetve a munkaszerződésben megszabott pihenőszabadság biztosítását, a mégis ledolgozott napokért járó túlórapénz kifizetését követelték. Ugyanakkor azt is elvárják, hogy a kidolgozás alatt álló új közalkalmazotti bértörvény az oktatás társadalmi jelentőségét tükröző, az országos átlagbér szintjén kezdődő, valamint azt meghaladó bérkategóriákat állapítson meg a tanárok számára. A tanügyi szakszervezetek már áprilisban elkezdték a tiltakozó akcióikat, 25-én és 26-án sztrájkőrséget álltak a kormány épülete előtt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!