Románia tizenegyedik megyéjét is megfertőzte az afrikai sertéspestis, miután a hatóságok Buzău megyei településeken is kimutatták a kórokozó jelenlétét. Kovászna megyében óvintézkedéseket foganatosítottak emiatt.
2018. szeptember 02., 14:482018. szeptember 02., 14:48
2018. szeptember 02., 14:502018. szeptember 02., 14:50
Ciprian Botezatu, a Buzău megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság vezetője a sürgősségi eseteket vizsgáló testület vasárnapi ülésén elmondta, a bukaresti laboratóriumi vizsgálatok Pănătău és Lunca településeken mutatták ki a vírust, mindkét esetben háztáji gazdaságokban. Pănătău községben ugyanakkor egy harmadik gazdaságban is felmerült a sertéspestis gyanúja, ez esetben hétfőn érkeznek meg a laboreredmények.
Egy, a Tulcea megyei Frecăţei településen (itt bukkant fel az elsők között az afrikai sertéspestis Romániában) élő család nemrég egy pănătăui tanyára látogatott, ezt követően a helybeli család egyik disznója megbetegedett, emiatt levágták, az egyik sonkát pedig a szomszédos Luncára ajándékozták. A megyei illetékesek szerint nem foganatosítanak általános kényszervágást, hanem az érintett településeken vezetnek be óvintézkedéseket, megtiltva például a saját fogyasztásra történő disznóvágást és a hússzállítást.
Az afrikai sertéspestis megjelenése miatt közúti szűrést vezettek be Kovászna és Buzău megye határában, hogy megelőzzék a betegség terjedését. Romániában jelenleg tizenegy megyét érint a 41-ből az afrikai sertéspestis-járvány, több mint 150 településen összesen 781 gócpont szerepel a hatóságok nyilvántartásában.
Ezzel egy időben felbukkant a vírus a hétvégén Bulgáriában is, holott az ottani hatóságok 133 kilométer hosszan kerítést emeltek a bolgár-román határon, megpróbálva megakadályozni, hogy a vándorló vadállatok a balkáni országba is átjuttassák a Romániát sújtó sertéspestis kórokozóját. A betegség határokon átívelő terjedésének oka az lehet, hogy számos dél-romániai gazda úgy próbál megszabadulni a beteg vagy elhullott sertésektől, hogy a Dunába dobja az állatokat. A közösségi oldalakon számos, lebegő sertéstetemeket ábrázoló fotók jelentek meg a napokban. Gicu Drăgan, a Brăila megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője szerint a folyam vizében terjed a fertőzés. „Az utóbbi napokban több fertőzött disznó tetemét találták meg a vízben, amelyeket felelőtlen emberek dobtak a folyóba” – nyilatkozta Drăgan.
Az Adevărul napilap ugyanakkor arról cikkezett, hogy Galați megyében „előrehozták a karácsonyt”, gazdák százai fogtak ugyanis neki a disznóvágásnak. Attól tartva, hogy a pestis terjedésével a hatóságok levágják az egészséges állataikat is, az állami kártérítésre pedig hónapokat kell várni, rengetegen idő előtt leölik a disznót. Neculai Tecuţă, Lieşti állatorvosa szerint naponta 60-70 állat kerül kés alá a környéken, és ugyanez a helyzet a régió többi településén is. Klaus Johannis államfő a múlt héten kétszer is azzal vádolta a kormányt, hogy nem tett meg mindent az afrikai sertéspestis terjedésének megfékezése érdekében.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre, tavaszias időjárásra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
szóljon hozzá!