A romániai iskolákban érvényes szabályzat szerint csak a tanár engedélyével használhatnak a diákok mobiltelefont
Fotó: Orbán Orsolya
Szankciókkal sújtanák azokat az iskolaigazgatókat, akiknek az iskolájában nem tartják be a mobilhasználatra vonatkozó szabályokat – jelentette ki Daniel David.
2025. február 21., 17:402025. február 21., 17:40
Az oktatási miniszter arról beszélt, hogy ahol a tanórák alatti telefonhasználatra vonatkozó szabályokat megszegik, ott szankciókkal sújtják majd a tanintézet vezetőjét – idézte Daniel Davidot az Edupedu oktatási szakportál.
A szaktárcavezető egy tévéműsorban azt mondta, hogy ha a minisztérium tudomására jutnak hasonló esetek, mint az elmúlt hetekben, ott az igazgatót meg kell büntetni.
A vonatkozó szabályzat szerint csak a tanár engedélyével lehet mobiltelefont használni órák alatt. Daniel David rámutatott, egy miniszter és egy tanfelügyelő nem mehet be minden osztályterembe, hogy a szekrénybe tetesse a gyerekekkel az okostelefonokat, ezért
Az iskolák belső szervezeti szabályzata a közoktatási egységek szervezeti és működési szabályzatán (ROFUIP) alapul. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott dokumentum az ország mindenik iskolájára érvényes, a legutóbbi szabályozás a jelenlegi, 2024-2025-ös tanévre vonatkozóan lépett hatályba.
Eszerint a diák nem használhat mobiltelefont vagy más elektronikus kommunikációs eszközt a tanítási idő alatt, kivéve amikor a tanár ezt kéri. A telefonok és egyéb elektronikus eszközök használatára vonatkozó rendelkezések be nem tartása azt eredményezheti, hogy az eszközt az oktatási intézmény munkatársai elveszik a diáktól, és adott esetben átadják a szülőnek vagy a gyámnak.
A mobiltelefonok iskolai használatára vonatkozó rendelkezéseket a 2024. évi tanulói szabályzat is tartalmazza.
Az iskolai mobiltelefonhasználatot az utóbbi időszakban több európai országban is szigorúan szabályozzák: ezek közé tartozik többek közt Olaszország, Görögország, Anglia és Magyarország.
Nem támogatja a mobiltelefonok iskolai használatának betiltását Daniel David oktatási miniszter, aki szerint a korlátozások általában a tiltott dolgok újbóli megjelenéséhez vezetnek, de még nagyobb intenzitással.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
szóljon hozzá!