Fotó: Pixabay.com
A romániai gyermekek helyzetét továbbra is súlyos hátrányok jellemzik – állítják a Mentsük meg a Gyermekeket segélyszervezet képviselői a nemzetközi gyereknapon kiadott közleményükben.
2023. június 01., 20:432023. június 01., 20:43
A szervezet rámutat: a romániai gyermekek életét születésüktől fogva meghatározza a hátrányos helyzet, hiszen Románia sajnos továbbra is a legmagasabb csecsemőhalandósággal rendelkező európai országok között található a 20 évvel ezelőtti európai uniós átlagot meghaladó, 2021-ben jegyzett 5,2 ezrelékes aránnyal.
„A szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázata sokkal magasabb vidéken, mint a városokban: 2021-ben a nagyvárosokban 16,1 százalék, a kisvárosokban és külvárosokban 30,7 százalék, míg a vidéki területeken 50,1 százalék volt ez az arány. Tízből egy család nem engedhette meg magának, hogy megfelelően fűtse otthonát 2021-ben, és majdnem minden ötödik család nem tudott tápláló ételeket biztosítani tagjai számára” – idézi az Agerpres a közleményt.
A kivándorlás legfőbb okai között az oktatási lehetőségek (26,3 százalék) és a romániai életkörülményekkel szembeni elégedetlenség vagy bizalmatlanság (21,9 százalék) szerepel – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket által végzett felmérésből.
A Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet felmérése szerint a romániai gyermekek 55 százaléka külföldre költözne.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy bár az oktatáshoz való jog törvény által szavatolt Romániában valamennyi gyermek számára, az iskolaelhagyás jelensége változatlanul nagyon magas. A 2019-2020-as tanévben ez a jelenség 35 259 tanulót érintett, közülük 20 878-an elemi és általános iskolások voltak, 14 381-en pedig középiskolások. A mintegy 2 500 000 iskolakorú gyermek közül 286 150, hét és 17 év közötti kiskorú nem volt beiskolázva 2021 januárjában.
A segélyszervezet megjegyzi, hogy a kiskorú anyák 85 százaléka nem tér vissza az iskolába szülés után, többségük még a terhesség előtt abbahagyja tanulmányait. Minden tizedik kiskorú anya soha nem is járt iskolába.
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett jelentésből.
A szervezet statisztikai adatai szerint az Európai Unió szintjén a 15 évnél fiatalabb korban szülő lányok 45 százaléka romániai, 32 százalékuk szerint édesanyjuk is kiskorú volt, amikor világra hozta első gyermekét.
A most 0–17 éves romániai gyermekek közel egynegyedének volt vagy van külföldön dolgozó szülője. 2021 júniusa és 2022 júniusa között 184 000 gyermek élt közvetlen szülői gondoskodás nélkül Romániában, mivel mindkét szülője vagy az egyedüli eltartó szülő külföldön dolgozott – mutat még rá a szervezet.
Romániában 21 276 olyan gyermek van, akinek mindkét szülője külföldön dolgozik, és a szülők 79 százalékának nincs lehetősége arra, hogy magával vigye gyermekét – hívja fel a figyelmet a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete.
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát 65 évre emelő törvénytervezetet nyújtanak be kedden a parlamentbe a kormánypártok – jelentette be hétfőn Crin Antonescu.
Az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózatának éves ellenőrzési terve alapján 2025. április 7. és április 13. között Magyarországon és Romániában is fokozott ellenőrzést tartanak.
Hétfőtől ingyenessé vált a telekkönyvi kivonatok kiállítása; összesen 2152 ilyen iratot bocsátottak ki az első napon – jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) hétfőn bejelentette, hogy belföldön 18 979 szavazókörzetet alakítanak ki a májusi elnökválasztásra.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jó ötlet, hogy Romániának legyen egy küldöttje az Egyesült Államokban, aki segíti a munkájában a washingtoni román nagykövetet.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint Dragoș Sprînceană csupán a saját véleményét hangoztatta, amikor arról beszélt: Washingtonnak nem kell figyelembe vennie a román illetékesek Ukrajna-párti nyilatkozatait, amíg az orzság élén csupán ügyvivő elnök áll.
Az egészségügyi szakemberek elkötelezettségükkel és szakértelmükkel nap mint nap hozzájárulnak a lakosság jóllétéhez és biztonságához – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő az egészség világnapja alkalmából kiadott hétfői üzenetében.
A romániai választópolgárok 28 százaléka az AUR jelöltjére, George Simionra szavazna, ha jövő vasárnap tartanák az elnökválasztást a Flashdata legfrissebb közvélemény-kutatása szerint.
A Trump-kormányzatnak figyelmen kívül kellene hagynia a Bukarestből érkező ukránbarát nyilatkozatokat, amíg Romániának ideiglenes elnöke van, mert jelenleg Bukarest a francia álláspontot képviseli – jelentette ki Dragoș Sprînceană.
Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.
szóljon hozzá!