Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett, az oktatás helyzetéről szóló, 2021–2022-es évre vonatkozó jelentésből.
2023. március 20., 14:572023. március 20., 14:57
2023. március 20., 15:022023. március 20., 15:02
A 4 évesnél idősebb gyermekek több mint 17 százaléka nem jár óvodába – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett dokumentumból.
A részvételi arányt úgy számították ki, hogy a módszertan szerint az oktatási intézményekbe beiratkozott gyermekek számát viszonyították az adott korú gyermekek összlétszámához.
Az EU-átlag eközben 2020-ban 95,4 százalék volt.
A skála másik végén Románia és Bulgária után Szlovákia és Horvátország (83,2 százalék) következik, ahol a 4 évesnél idősebb gyermekek óvodai beiratkozási aránya alacsony.
Mint az Edupedu.ro cikke is emlékeztet, Romániában jelenleg csak nagycsoport kötelező,
Ha az óvodába beíratott gyermekekről beszélünk, a 2021–2022-es tanévben közel 518 ezer, 3 és 5 év közötti gyermeket írattak be, 12 700-zal többet, mint az előző tanévben. Az országban 1200 saját jogi személyiséggel rendelkező óvoda és 9445, iskolákhoz vagy „egyéb tanintézethez” csatolt óvoda működik a jelentés szerint. Életkor szerint a legmagasabb a beiratkozási arány az 5 éveseknél.
Ami a vidéki és városi különbséget illeti, vidéken még rosszabb a helyzet: 9 százalékkal kevesebb 3–5 éves gyermek jár óvodába, mint a városon, ami azt jelenti, hogy
„A vidéki szülőknek az a döntése, hogy nem küldik gyermekeiket óvodába fiatalabb korban, különböző hozzáférési nehézségekre (például nagy távolság a lakóhely és az óvoda között), kulturális tényezőkre vagy sajátos társadalmi-gazdasági tényezőkre vezethető vissza” – fogalmaz a jelentés.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!