Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett, az oktatás helyzetéről szóló, 2021–2022-es évre vonatkozó jelentésből.
2023. március 20., 14:572023. március 20., 14:57
2023. március 20., 15:022023. március 20., 15:02
A 4 évesnél idősebb gyermekek több mint 17 százaléka nem jár óvodába – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett dokumentumból.
A részvételi arányt úgy számították ki, hogy a módszertan szerint az oktatási intézményekbe beiratkozott gyermekek számát viszonyították az adott korú gyermekek összlétszámához.
Az EU-átlag eközben 2020-ban 95,4 százalék volt.
A skála másik végén Románia és Bulgária után Szlovákia és Horvátország (83,2 százalék) következik, ahol a 4 évesnél idősebb gyermekek óvodai beiratkozási aránya alacsony.
Mint az Edupedu.ro cikke is emlékeztet, Romániában jelenleg csak nagycsoport kötelező,
Ha az óvodába beíratott gyermekekről beszélünk, a 2021–2022-es tanévben közel 518 ezer, 3 és 5 év közötti gyermeket írattak be, 12 700-zal többet, mint az előző tanévben. Az országban 1200 saját jogi személyiséggel rendelkező óvoda és 9445, iskolákhoz vagy „egyéb tanintézethez” csatolt óvoda működik a jelentés szerint. Életkor szerint a legmagasabb a beiratkozási arány az 5 éveseknél.
Ami a vidéki és városi különbséget illeti, vidéken még rosszabb a helyzet: 9 százalékkal kevesebb 3–5 éves gyermek jár óvodába, mint a városon, ami azt jelenti, hogy
„A vidéki szülőknek az a döntése, hogy nem küldik gyermekeiket óvodába fiatalabb korban, különböző hozzáférési nehézségekre (például nagy távolság a lakóhely és az óvoda között), kulturális tényezőkre vagy sajátos társadalmi-gazdasági tényezőkre vezethető vissza” – fogalmaz a jelentés.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nem állja meg a helyét a vád, miszerint manipuláció történt volna a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója során – jelentette ki a vesztes jelölt, George Simion.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő hétfő reggel gratulált Nicușor Dannak az elnökválasztási győzelméért.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion hétfőn hajnalban gratulált ellenfelének, Nicușor Dan független jelöltnek a győzelméért, hangsúlyozva, hogy ez „a román nép akarata volt”.
Az erdélyi és a partiumi megyék többségében is Nicușor Danra szavazott a többség a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulójában, a Székelyföldi megyékben pedig kimagasló sikert aratott – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.
Holnap új fejezet kezdődik Románia életében, és az országnak mindannyiótokra szükség lesz – jelentette ki Nicușor Dan, Románia frissen megválasztott államelnöke vasárnap éjjel a hívei előtt Bukarestben.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
szóljon hozzá!