Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett, az oktatás helyzetéről szóló, 2021–2022-es évre vonatkozó jelentésből.
2023. március 20., 14:572023. március 20., 14:57
2023. március 20., 15:022023. március 20., 15:02
A 4 évesnél idősebb gyermekek több mint 17 százaléka nem jár óvodába – derül ki az Edupedu.ro oktatási szakportál által idézett dokumentumból.
A részvételi arányt úgy számították ki, hogy a módszertan szerint az oktatási intézményekbe beiratkozott gyermekek számát viszonyították az adott korú gyermekek összlétszámához.
Az EU-átlag eközben 2020-ban 95,4 százalék volt.
A skála másik végén Románia és Bulgária után Szlovákia és Horvátország (83,2 százalék) következik, ahol a 4 évesnél idősebb gyermekek óvodai beiratkozási aránya alacsony.
Mint az Edupedu.ro cikke is emlékeztet, Romániában jelenleg csak nagycsoport kötelező,
Ha az óvodába beíratott gyermekekről beszélünk, a 2021–2022-es tanévben közel 518 ezer, 3 és 5 év közötti gyermeket írattak be, 12 700-zal többet, mint az előző tanévben. Az országban 1200 saját jogi személyiséggel rendelkező óvoda és 9445, iskolákhoz vagy „egyéb tanintézethez” csatolt óvoda működik a jelentés szerint. Életkor szerint a legmagasabb a beiratkozási arány az 5 éveseknél.
Ami a vidéki és városi különbséget illeti, vidéken még rosszabb a helyzet: 9 százalékkal kevesebb 3–5 éves gyermek jár óvodába, mint a városon, ami azt jelenti, hogy
„A vidéki szülőknek az a döntése, hogy nem küldik gyermekeiket óvodába fiatalabb korban, különböző hozzáférési nehézségekre (például nagy távolság a lakóhely és az óvoda között), kulturális tényezőkre vagy sajátos társadalmi-gazdasági tényezőkre vezethető vissza” – fogalmaz a jelentés.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.
A bukaresti táblabíróság jogerősen a Szent József-katedrális szomszédságában felépült Cathedral Plaza épületének törvényesítése ellen döntött, így az illegálisan épült ingatlant lebontják – jelentette be pénteken Nicușor Dan főpolgármester.
A felvilágosítás hiányától az orvoshiányig több tényező is áll a szomorú valóság mögött: Romániában hal meg a legtöbb gyermek légzőszervi megbetegedések miatt az Európai Unióban.
Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
szóljon hozzá!