Fotó: Pixabay.com
A romániai gyermekek helyzetét továbbra is súlyos hátrányok jellemzik – állítják a Mentsük meg a Gyermekeket segélyszervezet képviselői a nemzetközi gyereknapon kiadott közleményükben.
2023. június 01., 20:432023. június 01., 20:43
A szervezet rámutat: a romániai gyermekek életét születésüktől fogva meghatározza a hátrányos helyzet, hiszen Románia sajnos továbbra is a legmagasabb csecsemőhalandósággal rendelkező európai országok között található a 20 évvel ezelőtti európai uniós átlagot meghaladó, 2021-ben jegyzett 5,2 ezrelékes aránnyal.
„A szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázata sokkal magasabb vidéken, mint a városokban: 2021-ben a nagyvárosokban 16,1 százalék, a kisvárosokban és külvárosokban 30,7 százalék, míg a vidéki területeken 50,1 százalék volt ez az arány. Tízből egy család nem engedhette meg magának, hogy megfelelően fűtse otthonát 2021-ben, és majdnem minden ötödik család nem tudott tápláló ételeket biztosítani tagjai számára” – idézi az Agerpres a közleményt.
A kivándorlás legfőbb okai között az oktatási lehetőségek (26,3 százalék) és a romániai életkörülményekkel szembeni elégedetlenség vagy bizalmatlanság (21,9 százalék) szerepel – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket által végzett felmérésből.
A Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet felmérése szerint a romániai gyermekek 55 százaléka külföldre költözne.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy bár az oktatáshoz való jog törvény által szavatolt Romániában valamennyi gyermek számára, az iskolaelhagyás jelensége változatlanul nagyon magas. A 2019-2020-as tanévben ez a jelenség 35 259 tanulót érintett, közülük 20 878-an elemi és általános iskolások voltak, 14 381-en pedig középiskolások. A mintegy 2 500 000 iskolakorú gyermek közül 286 150, hét és 17 év közötti kiskorú nem volt beiskolázva 2021 januárjában.
A segélyszervezet megjegyzi, hogy a kiskorú anyák 85 százaléka nem tér vissza az iskolába szülés után, többségük még a terhesség előtt abbahagyja tanulmányait. Minden tizedik kiskorú anya soha nem is járt iskolába.
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett jelentésből.
A szervezet statisztikai adatai szerint az Európai Unió szintjén a 15 évnél fiatalabb korban szülő lányok 45 százaléka romániai, 32 százalékuk szerint édesanyjuk is kiskorú volt, amikor világra hozta első gyermekét.
A most 0–17 éves romániai gyermekek közel egynegyedének volt vagy van külföldön dolgozó szülője. 2021 júniusa és 2022 júniusa között 184 000 gyermek élt közvetlen szülői gondoskodás nélkül Romániában, mivel mindkét szülője vagy az egyedüli eltartó szülő külföldön dolgozott – mutat még rá a szervezet.
Romániában 21 276 olyan gyermek van, akinek mindkét szülője külföldön dolgozik, és a szülők 79 százalékának nincs lehetősége arra, hogy magával vigye gyermekét – hívja fel a figyelmet a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu miniszterelnök vasárnap mutatta be programját, amelyben a következő öt évre 155 milliárd eurós állami beruházási tervet javasol.
Nicolae Ciucă,a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke leszögezte: soha többé nem fog koalícióra lépni a Szociáldemokrata párttal (PSD).
A rendőrök egy nap alatt összesen 567 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, mert potenciális veszélyt jelentettek a többi közlekedőre – jelentette be szombaton a belügyminisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) választásokról való kizárását szeretné elérni a bukaresti kormánykoalíció kisebbik pártja, a PNL. Az AUR tiltakozó akciót szervezett, amiért Beszterce-Naszód megyében sikerrel járt egy ilyen kezdeményezés.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, kollegiális kapcsolatot ápol Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Magyarországnak és a magyar kormánynak pedig erkölcsi felelőssége van a külhoni magyarok iránt, akiket támogatnak.
Romániának fontos szerepet kell vállalnia Ukrajna háború utáni újjáépítésében, és a kapacitása is adott ehhez – jelentette ki a román belügyminiszter ukrán hivatali kollégájával, Ihor Klimenkoval folytatott megbeszélésén.
A bukaresti táblabíróság jogerősen a Szent József-katedrális szomszédságában felépült Cathedral Plaza épületének törvényesítése ellen döntött, így az illegálisan épült ingatlant lebontják – jelentette be pénteken Nicușor Dan főpolgármester.
A felvilágosítás hiányától az orvoshiányig több tényező is áll a szomorú valóság mögött: Romániában hal meg a legtöbb gyermek légzőszervi megbetegedések miatt az Európai Unióban.
Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
szóljon hozzá!