Fotó: Pixabay.com
A romániai gyermekek helyzetét továbbra is súlyos hátrányok jellemzik – állítják a Mentsük meg a Gyermekeket segélyszervezet képviselői a nemzetközi gyereknapon kiadott közleményükben.
2023. június 01., 20:432023. június 01., 20:43
A szervezet rámutat: a romániai gyermekek életét születésüktől fogva meghatározza a hátrányos helyzet, hiszen Románia sajnos továbbra is a legmagasabb csecsemőhalandósággal rendelkező európai országok között található a 20 évvel ezelőtti európai uniós átlagot meghaladó, 2021-ben jegyzett 5,2 ezrelékes aránnyal.
„A szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázata sokkal magasabb vidéken, mint a városokban: 2021-ben a nagyvárosokban 16,1 százalék, a kisvárosokban és külvárosokban 30,7 százalék, míg a vidéki területeken 50,1 százalék volt ez az arány. Tízből egy család nem engedhette meg magának, hogy megfelelően fűtse otthonát 2021-ben, és majdnem minden ötödik család nem tudott tápláló ételeket biztosítani tagjai számára” – idézi az Agerpres a közleményt.
A kivándorlás legfőbb okai között az oktatási lehetőségek (26,3 százalék) és a romániai életkörülményekkel szembeni elégedetlenség vagy bizalmatlanság (21,9 százalék) szerepel – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket által végzett felmérésből.
A Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet felmérése szerint a romániai gyermekek 55 százaléka külföldre költözne.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy bár az oktatáshoz való jog törvény által szavatolt Romániában valamennyi gyermek számára, az iskolaelhagyás jelensége változatlanul nagyon magas. A 2019-2020-as tanévben ez a jelenség 35 259 tanulót érintett, közülük 20 878-an elemi és általános iskolások voltak, 14 381-en pedig középiskolások. A mintegy 2 500 000 iskolakorú gyermek közül 286 150, hét és 17 év közötti kiskorú nem volt beiskolázva 2021 januárjában.
A segélyszervezet megjegyzi, hogy a kiskorú anyák 85 százaléka nem tér vissza az iskolába szülés után, többségük még a terhesség előtt abbahagyja tanulmányait. Minden tizedik kiskorú anya soha nem is járt iskolába.
Romániában a legalacsonyabb az óvodai oktatásban való részvételi arány a 4 éves és a tankötelezettségi kor közötti gyermekek körében európai uniós összevetésben – derül ki a tanügyminisztérium által nemrég közzétett jelentésből.
A szervezet statisztikai adatai szerint az Európai Unió szintjén a 15 évnél fiatalabb korban szülő lányok 45 százaléka romániai, 32 százalékuk szerint édesanyjuk is kiskorú volt, amikor világra hozta első gyermekét.
A most 0–17 éves romániai gyermekek közel egynegyedének volt vagy van külföldön dolgozó szülője. 2021 júniusa és 2022 júniusa között 184 000 gyermek élt közvetlen szülői gondoskodás nélkül Romániában, mivel mindkét szülője vagy az egyedüli eltartó szülő külföldön dolgozott – mutat még rá a szervezet.
Romániában 21 276 olyan gyermek van, akinek mindkét szülője külföldön dolgozik, és a szülők 79 százalékának nincs lehetősége arra, hogy magával vigye gyermekét – hívja fel a figyelmet a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete.
A Duna vízhozama valószínűleg szeptember vége felé fog tetőzni, a hatóságok pedig készültségben vannak és figyelemmel kísérik a helyzetet, miután a hidrológusok árvízveszélyre figyelmeztettek a folyam romániai szakaszán.
A romániai polgárok kétharmadát nem zavarják az országba érkező migránsok, ha azok munkát vállalnak, mint ahogy az sem, ha a román kormány anyagi juttatásokkal bátorítja a külföldön élő románok hazatérését – derül ki egy friss felmérésből.
Romániának közvetlen érdeke, hogy korszerű haditechnikát gyártó hadiipara legyen – ez volt az egyik következtetése a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésének, amelynek a napirendjén a biztonsági kihívásokra adott válaszlépések is szerepeltek.
Az országban mintegy 19 ezer, külföldön több mint 900 szavazókörzetet alakítanak ki az idei elnökválasztásra, amelyre október 5-ig jelentkezhetnek a jelöltek – közölte csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
Mircea Geoană nyerné az államfőválasztás első fordulóját az INSCOP által szeptember 11–16. között a Szabadság és Demokrácia Intézet megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint. A függetlenként induló jelöltet Marcel Ciolacu és Elena Lasconi követi.
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.
A NATO nagyon egyértelmű döntése nélkül Románia nem lőheti le a légtere közelében repülő orosz drónokat – reagált az ukrán külügyminiszter szerdai felvetésére a nap végén Kelemen Hunor.
Csupán a többi polgárral való jogi egyenlőség megteremtését célozza az a PNL által beterjesztett törvénymódosítás, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis államfő számára, hogy elinduljon a parlamenti választáson – jelentette ki Nicolae Ciucă, a PNL elnöke.
A Bukaresti Kilencek (B9) országait aggasztja az orosz drónok és rakéták sorozatos betörése a NATO-tagországok légterébe, és a fokozódó feszültség az észak-atlanti szövetség határain.
szóljon hozzá!