Az iskolák majdani újranyitása kapcsán is nyilatkozott szerdai parlamenti meghallgatása során Sorin Cîmpeanu, a Florin Cîțu vezette leendő román kormány oktatási minisztere. A tárcavezető azt hangsúlyozta, hogy bár mindannyian szeretnék az oktatási intézmények újranyitását, ez csak akkor történhet meg, amikor mindez nem veszélyezteti a lakosság egészségét.
2020. december 23., 15:442020. december 23., 15:44
A leendő oktatási minisztertől megkérdezték, beszélhetünk-e az iskolák újranyitásáról olyan települések esetében, ahol jelenleg alacsony a fertőzöttségi ráta. Sorin Cîmpeanu úgy válaszolt, hogy ennek eldöntése túllép az oktatási miniszter hatáskörén. Egy másik kérdésre válaszolva azt is kiemelte, valahogy orvosolni kell azt a problémát, amit sok pedagógusnak a koronavírus elleni oltással szembeni vonakodása, elutasítása jelent.
Sorin Cîmpeanu is kiemelte, hogy átláthatóan, „nyílt kártyákkal” fog kormányozni, mert az oktatási rendszernek finanszírozásra és jól képzett tanárokra van szüksége.
– nyilatkozta Cîmpeanu, aki a 4. Ponta-kormányban már irányította az oktatási tárcát, 2015 novemberében pedig 12 napig ügyvivő kormányfői tisztséget is betöltött. Egy másik, általa megfogalmazott cél a tanfelügyelőségeknek a politikától történő mentesítése.
Sorin Cîmpeanunak az oktatási miniszteri tisztségre történt jelölését Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerdán igyekezett alátámasztani és megindokolni újságíróknak. A képviselőház elnökévé megválasztott Orban többek között azzal érvelt, hogy akadémiai pályafutása érdemessé teszi a miniszteri posztra Cîmpeanut.
Sorin Mihai Cîmpeanu a Pro Romania egyik alapító tagja volt, majd ez év elején csatlakozott a PNL-hez. Nevéhez számos botrány kapcsolódik, melyek hamis oklevelekkel és plagizált doktori címekkel kapcsolatosak, mint például a Victor Ponta volt kormányfőé, a Gabriel Oprea egykori belügyminiszteré. Miniszterként sürgősségi kormányrendeletet dolgozott ki, amely megengedte volna a plagizálóknak, hogy lemondjanak doktori címükről (a rendeletet a parlament elutasította), ugyanakkor nyilvánosan védelmébe vette a doktori dolgozatát bizonyítottan másoló Pontát és Opreát is.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!