Fotó: Videófelvétel
Zárt ajtós ülést tart kedden délután a bukaresti parlament az izraeli fejleményekről, amelyen bemutatták a Hamász terrorszervezet október 7-i támadásáról készült videófelvételeket. Az ülést egy időre meg kellett szakítani Diana Şoşoacă szenátor miatt, aki filmezte az eseményt, és a felvételt közzé is tette az interneten.
2023. november 21., 18:542023. november 21., 18:54
2023. november 21., 18:552023. november 21., 18:55
A zárt ajtós ülés összehívását Silviu Vexler, a nemzeti kisebbségek képviselőházi frakciójának tagja javasolta. A politikus figyelmeztette kollégáit, hogy az izraeli védelmi erők filmje nagyon felkavaró. Röviddel az ülés kezdete után több képviselő és szenátor feldúltan elhagyta a termet, és nem kívánt nyilatkozni a látottakról, csak annyit közöltek, hogy a képsorok „nagyon durvák”.
„Barbárság, az emberiség legalja” – jellemezte a látottakat az USR politikusa. Az ülést meg kellett szakítani egy időre, mert Diana Şoşoacă szenátor videofelvételt készített a teremben, amit közzétett a Facebookon. Az ülésteremből távozó szociáldemokrata párti Daniel Suciu annyit mondott erről a sajtónak, hogy „egy kis incidens” történt. Az ülésvezető elnök egyébként korábban felhívta a résztvevők figyelmét, hogy tilos az ülésen saját eszközzel fényképezni, hang- és videófelvételt készíteni vagy élőben közvetíteni.
Emanoil Ungureanu, az USR képviselője közölte, hogy az ülésről a filmben bemutatott áldozatok személyiségi jogainak védelmében zárták ki a sajtót. Az ülés jegyzőkönyvét sem jelentetik meg Hivatalos Közlönyben.
A román parlament október 11-én nyilatkozatban ítélte el a Hamász terrorszervezet Izrael ellen elkövetett, a civil lakosság ellen irányuló barbár támadását. Szolidaritásáról biztosította Izraelt és polgárait, ugyanakkor felszólította a román hatóságokat: tegyenek meg mindent a romániai zsidó közösségek védelme, az esetleges romániai incidensek megakadályozása érdekében.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!