Országszerte megszaporodtak a rendőrségi ellenőrzések, a drogos sofőrök soha nincsenek biztonságban a közutakon
Fotó: Pinti Attila
Tíz évre eltiltja a drog- vagy alkoholfogyasztáson rajtakapott sofőröket a járművezetéstől egy kihirdetés előtt álló új jogszabály. A drasztikus lépés túlzásnak tűnhet, de szakemberek szerint olyan méretűvé vált a kábítószer hatása alatt vezető sofőrök száma, hogy válaszút elé állította a romániai hatóságokat. Kolozsvári gépjárművezető szakoktató beszélt a Krónikának a riasztó jelenségről.
2024. május 20., 18:342024. május 20., 18:34
Drasztikusan szigorítaná a drog vagy az alkohol hatása alatt gépkocsit vezető személyek büntetését egy, a bukaresti parlament mindkét háza által megszavazott törvény, amely a rajtakapott sofőröket tíz évre tiltaná el a vezetéstől. A törvénytervezetről a képviselőház döntéshozó kamaraként szavazott a múlt héten, így hatályba lép, miután az államelnök kihirdeti, és megjelenik a Hivatalos Közlönyben. A tervezet a tavaly júliusban kihirdetett Anastasia-törvény folytatása, a jogszabály értelmében Romániában már nem lehet felfüggeszteni azoknak a börtönbüntetéseknek a letöltését, amelyeket érvényes jogosítvány nélküli, illetve kábítószer vagy alkohol hatása alatt álló járművezetőkre szab ki a bíróság.
Milik István gépjárművezető szakoktató is sok drogfogyasztó fiatallal találkozott az elmúlt két esztendőben
Fotó: Facebook/Milik István
A hamarosan hatályba lépő új jogszabály büntetéstételei egyesek számára túl drasztikusnak tűnhetnek,
Vannak, akik drog hatása alatt mennek vezetni tanulni
,,Elképesztően sok fiatal fogyaszt valamilyen kábítószer-tartalmú készítményt vagy füves cigarettát. Naponta találkozom ilyen emberekkel, vagy olyan fiatalokkal, akik már évekkel ezelőtt jogosítványt kaptak, és most rendszeres drogfogyasztók” – jelentette ki a Krónikának Milik István kolozsvári gépjárművezető szakoktató.
Tíz évre eltilthatják a járművezetéstől a kábítószer vagy alkohol hatása alatt volánhoz ülő személyeket – többek között erről rendelkezik az a törvénytervezet, amelyet kedden fogadott el döntéshozó kamaraként a bukaresti képviselőház.
A több évtizedes oktatói múlttal rendelkező szakember szerint a fiatalok körében annyira elterjedt a drog használata, hogy szinte természetes jelenségnek számít. Míg a koronavírus-járvány előtt ritka eset volt, ha drogos járművezetőt fülelt le a közlekedésrendészet, az utóbbi két évben gyakorlatilag napi jelenséggé vált – hívta fel a figyelmet a szakember.
Amint észrevette, azonnal kiszállította a kocsiból, és egy alapos fejmosás kíséretében hazaküldte. ,,Nálam egyszer fordulhat elő, hogy valaki részegen vagy drogosan érkezik vezetni. Ha másodszor is ezt tapasztalom, többé nem fogadom, felhívom a szüleit is, hogy a tudomásukra hozzam a történteket” – magyarázta portálunknak a kolozsvári oktató.
Rendőrségi drogteszt. A műszer a napokkal korábban fogyasztott kábítószert is kimutatja
Fotó: Pinti Attila
A szakoktató szerint a kábítószer hatása sokkal veszélyesebb a gépkocsivezetőre, mint az alkohol. Vannak rutinos ivók, akik egy-két pohár bor, sör vagy pálinka hatása alatt gond nélkül vezetnek, a kábítószer azonban teljesen megváltoztatja az ember viselkedését, eltompítja a reflexeit, csökkenti realitásérzékét. A drogos sofőrök által okozott balesetek magas száma is azt bizonyítja, hogy olyan jelenséggel állunk szemben, amely szigorú hatósági fellépés nélkül súlyos tragédiákhoz vezethet – vélekedik a szakember.
A szaporodó közúti szűrővizsgálatok azt mutatják, hogy szinte hétről hétre nő a drogos vezetésen rajtakapott sofőrök száma Romániában, ami azt jelzi, hogy a jelenlegi szabályozás nem hatékony. Másrészt a rendőrség drogtesztje azokat is kiszűri, akik akár 3-4 nappal korábban fogyasztottak valamilyen kábítószert.
A szakoktató szerint most sem bánnak kesztyűs kézzel a kábítószer-fogyasztáson rajta kapott gépkocsivezetőkkel.
A rendőrség a jelenlegi törvények alapján is megnehezítette a delikvensek dolgát, többségük újra kell vizsgázzon, ami sokáig elhúzódhat. „Ha sikerül legalább tíz évre kiszűrni a közutakról a drogfogyasztáson rajtakapott sofőröket, az nagy elrettentő hatással bírna, és óriási előrelépés lenne a biztonságos közlekedés szempontjából. A hatóságok tisztában vannak a romániai drogfogyasztás súlyosságával, ezért érthető a drasztikus lépés. Még akkor is, ha ezzel egyesek nem értenek egyet” – mutatott rá a Krónikának Milik István.
Nem annyira a hatósági beavatkozásokkal, sokkal inkább a családban és iskolai környezetben tett lépésekkel lehetne eredményesen megfékezni a fiatalok körében is egyre elterjedtebbé váló kábítószer-fogyasztást a drogprevenciós szakember szerint.
Egyre több sofőrről derül ki, hogy alkohol vagy kábítószer befolyásoltsága alatt ül kormánykerékhez. A súlyosabb esetekből törvényszéki tárgyalás lesz. A szakember a nevelésben és a bűncselekmények társadalmi elutasítottságában látja a kivezető utat.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
A kormányt okolta kedd esti közleményében George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és egyben államfőjelöltje a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséért.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
A miniszterelnök ellenőrző testülete egyidejű ellenőrzéseket végez a minisztériumokban és az összes többi fennhatósága alá tartozó intézményben – jelentette be kedden Marcel Ciolacu kormányfő.
A romániaiak mindössze 47 százaléka szeretné, ha az Európai Unió nagyobb szerepet vállalna a globális válságoktól és biztonsági kockázatoktól való megvédésében, ami 19 százalékponttal alacsonyabb az európai átlagnál (66 százalék).
Megszavazta kedden a parlament a szenátorok és képviselők jogállására vonatkozó jogszabályt. A módosítás szerint az ülésekről igazolatlanul hiányzó honatyák juttatásuk 5 százalékának levonásával büntethetők minden egyes napért, amikor hiányoznak.
szóljon hozzá!