Közúti ellenőrzés. Itt bukik le a legtöbb részeg sofőr
Fotó: Pinti Attila
A romániai közlekedésrendészet által megállított gépkocsivezetők közül egyre több személyről derül ki, hogy alkohol vagy kábítószer befolyásoltsága alatt ült kormánykerékhez. A súlyosabb esetekből törvényszéki tárgyalás és börtönbüntetés lesz. A Krónikának nyilatkozó törvénybíró szerint a bűncselekmények számbeli növekedése társadalmi és szociális problémákkal hozható összefüggésbe, amire nem megoldás a büntetések súlyosbítása. A szakember a nevelésben és a bűncselekmények társadalmi elutasítottságában látja a kivezető utat.
2023. június 23., 17:092023. június 23., 17:09
A megyei rendőr-főkapitányságok napi hírlevelei hemzsegnek a közlekedésrendészeti kihágásoktól és bűncselekményektől. A rossz műszaki állapotú jármű sofőrjétől bevont forgalmi engedély, a gyorshajtás, a szabálytalan előzés vagy az enyhébb alkoholos befolyásoltság miatt átmeneti időre bevont gépjárművezetői jogosítvány jelenti a ,,könnyebb”, szokványos intézkedést. A rendőrségi hírekben azonban egyre gyakoribbak a közlekedésrendészeti bűncselekmények is. A rendőrségi jegyzőkönyv után az elkövetők útja az ügyészségen és a bíróságon folytatódik, a végállomás pedig sok esetben a büntetés-végrehajtási intézet.
Sokan vezetnek alkohol vagy drog befolyásoltsága alatt.
Hasonlóan történik a bevont vagy felfüggesztett hajtásival, illetve gépjárművezetői engedéllyel egyáltalán nem rendelkező sofőrök esetében is. A szaporodó közlekedésrendészeti bűneset arra enged következtetni, hogy a bűnüldöző szervek túl elnézőek, vagy a kiszabható büntetésnek nincs elrettentő hatása.
Az alkoholszonda túl magas értékeit vérvizsgálat követi
Fotó: Pinti Attila
Fodor Péter törvénybíró, a Hargita Megyei Törvényszék szóvivője szerint a bűnüldöző szervek nem lehetnek elnézők, mert ,,az ittas vezetés nem esik szubjektív megítélés alá: ha valakinél 0,80 milligramm/liter légalkohol-koncentrációt vagy ennél magasabb értéket mutat ki a véranalízis, az bűneset.
– fogalmazott a Krónikának a csíkszeredai törvénybíró.
Enyhítő, de nem kötelező körülménynek számít, ha a gyanúsított büntetlen előéletű, ugyanakkor a kiszabható büntetés egyharmaddal csökken, ha a vétkes elismeri tettét.
Fodor Péter úgy látja, a romániai büntetéseknek nincs elrettentő hatásuk. Igazából kis létszámú elítélt tanul a hibájából és tér jó útra. A börtönbüntetésre ítéltek jelentős részét a visszaesés jellemzi. ,,Aki lopásra adja a fejét, elítélhetjük tízszer is, mert miután a tizenegyedik alkalommal szabadul, ugyanúgy és ugyanazt folytatja, mint korábban” – vonja le a következtetést a romániai bűnözés látleletéről a Hargita megyei törvénybíró.
Példaként a kommunista időszakot hozza fel, ahol a maihoz képest sokkal represszívebb volt a büntető törvénykönyv, a lopást mégsem tudta visszaszorítani. A történelem folyamán sok országban megpróbálták szigorítani a büntetéseket, de ez sem hozott áttörést a bűnmegelőzés terén. Fodor szerint bizonyos életellenes bűncselekmények esetében a halálbüntetésnek lenne elrettentő hatása, de erről nincs mit beszélni, mert az Európai Unió tagországaiban eleve kizárt.
Bírósági tárgyalóterem. A bírón múlik, hogy a rácsokon belül folytatódik-e a könnyelmű ,,kaland"
Fotó: Rostás Szabolcs
,,A nyugat-európai országok gyakorlatával összehasonlítva, Románia nem áll rosszul a közlekedésrendészeti büntetőeljárások és a kiszabható büntetések terén. Sőt, egyes nyugati országokban nehezebben tudják kiszűrni a drog hatása alatti járművezetést, főleg ahol bizonyos kábítószerek használata megengedett” – érvelt portálunknak Fodor Péter.
A különbség igazából társadalmi és nevelési szempontból érhető tetten. Romániához képest több uniós országban azért csekély a lopásos és a közlekedésrendészeti bűncselekmények száma, mert jóval nagyobb a társadalmi elutasítottsága, ami megmutatkozik a fiatalok nevelésében is.
A jogi nevelés téren Románia rosszul áll, a hivatalos szervek most próbálják pótolni a lemaradást. Fodor Péter az oktatási és az igazságügyi tárca közös, új megállapodásáról beszélt lapunknak.
Az országos projektbe bevettek minden önkéntesen jelentkező ügyészt és törvénybírót, akik ezt szívügyüknek tartják. Ők lesznek a jogi nevelés tanórák új előadói, remélhetőleg már a jövő tanévtől.
,,Ezeken az órákon a drogfogyasztás kockázataitól kezdve a közlekedésrendészeti kihágásokig és bűncselekményekig sok mindenről szó esik majd. Jómagam is tagja vagyok az új oktatói csapatnak: várjuk a visszajelzést, hogy mikortól indul az oktatás. Mivel a bírák és az ügyészek pénzt nem kaphatnak az oktatásért, ezt olyan szakemberek vállalják, akik meggyőződésből szeretnének segíteni a fiatal nemzedékeknek. Jó hír, hogy az egész országból sok kolléga jelentkezett” – fogalmazott a Krónikának Fodor Péter törvénybíró, a Hargita Megyei Törvényszék szóvivője.
A székelyföldi szakember az ilyen típusú jogi neveléstől remél áttörést, mert a tizenéves diákok a legfogékonyabb korúak ezekre az üzenetekre. Románia ezzel régi adósságot törleszt, hiszen a rendszerváltás óta a hazai iskolákban nem került sor jogi nevelésre.
A Krassó-Szörény megyei Berszászka (Berzasca) község önkormányzata segítséget kért a településre egy hete bejáró két farkas eltávolításához, mivel a helybéliek attól tartanak, hogy a vadállatok kárt okozhatnak a gazdaságaikban.
Erdély legnagyobb egyetemi városában diákok ezreiben évente felmerül a kérdés, hogy legszebb éveiket az olcsóbb és közösségi élményt nyújtó bentlakásban töltsék, vagy nyúljanak mélyen a zsebükbe, és válasszák a kényelmesebb albérletet.
A Kovászna megyei rendőrök idén 674 bírságot róttak ki az 112-es egységes segélyhívószám indokolatlan hívása miatt – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház (SJU) kedden bejelentette, hogy a kardiológiai osztályán Covid-19-járványgóc alakult ki.
Kétórás figyelmeztető sztrájkba léptek kedden 13 órától a Román Rádiótársaság FAIR-MediaSind szakszervezetéhez tartozó alkalmazottai. A tiltakozó akció 15 óráig tartott.
Mint az közismert, Nagyváradon évek óta tart az értékes, jórészt a 19. és a 20. század fordulója környékén épült bérpaloták és egyéb épületek rehabilitációja, most az egyik Adorján-palotára került sor.
Súlyos állapotban került kórházba egy 37 éves férfi, miután két autó is elütötte a 173F jelzésű megyei úton, a Beszterce-Naszód megyei Szászbudak településen.
Műszaki meghibásodás miatt kigyulladt kedd reggel Arad megyében egy autóbusz több mint 40, a kisjenői iskolákba tartó gyermekkel a fedélzetén; senki nem sérült meg.
Egzotikus állatfajokat is tartó szilágysági farmon folytatott ellenőrzést a Szilágy megyei állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások a tartási körülmények mellett az állatok származására is kíváncsiak voltak.
Egy határrendészekből és hegyimentőkből álló csapat hétfőn lehozott a hegyekből négy eltévedt ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába.
1 hozzászólás