Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök kinevezte a korábban elutasított liberális Mircea Abrudeant kormányfőtitkárnak; az erről szóló rendelet hétfőn megjelent a Hivatalos Közlönyben.
2023. július 03., 22:472023. július 03., 22:47
2023. július 04., 00:502023. július 04., 00:50
Abrudeant – aki a Nicolae Ciucă vezette kabinetben kancelláriaminiszteri tisztséget töltött be – a Nemzeti Liberális Párt (PNL) javasolta a kormányfőtitkári pozícióba a koalíciós vetésforgót követően, a miniszterelnöki székbe beült Marcel Ciolacu azonban informális csatornákon megüzente, hogy nem fogadja el. A PNL vezetői szerint a szociáldemokrata (PSD) kormányfő azzal indokolta elutasítását, hogy „nem kompatibilis” Abrudeannal.
Ciolacu kezdeti magatartása felháborodást váltott ki a PNL vezetői részéről, akik leszögezték: semmilyen ok nincs arra, hogy Mircea Abrudeant ne nevezze ki kormányfőtitkárnak a miniszterelnök. „Úgy gondoljuk, hogy rendkívül jól teljesített a miniszterelnöki kancellária vezetőjeként a Ciucă-kormányban, nagyon jó prefektusa volt Kolozs megyének a járvány idején, jól végezte munkáját kormányfőtitkár-helyettesként az Orban- és a Cîţu-kabinetben, ezért nem indokolt a kinevezésének megtagadása” – jelentette ki Rareş Bogdan, a PNL első alelnöke.
Az európai parlamenti képviselő Mircea Abrudean esetleges összeférhetetlenségeivel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy Marcel Ciolacu nem utasította el korábban egy büntetőperben elítélt személy kinevezését egy kormányzati posztra. Ezáltal Marian Neacșu szociáldemokrata politikusra utalt, akit 2016-ban hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek érdekellentét miatt, amiért parlamenti irodájában alkalmazta a lányát. Neacșu a Ciucă-kabinetben kormányfőtitkári posztot töltött be, míg a Ciolacu-kormányban miniszterelnök-helyettes lett.
Semmilyen ok nincs arra, hogy Mircea Abrudeant ne nevezze ki kormányfőtitkárnak Marcel Ciolacu miniszterelnök – jelentette ki hétfőn a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke, Rareş Bogdan.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!