Jobb volt? George Simion úgy véli, a nacionálkommunista diktátor jobb volt, mint utódai
Fotó: Facebook/George Simion
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
2024. november 11., 15:402024. november 11., 15:40
„A '89 óta hivatalban lévő elnökökhöz képest Ceaușescu jó volt, Klaus Iohannishoz és Iliescuhoz képest. Jobb szándékai voltak. Tett jó dolgokat, tett rossz dolgokat, de amikor ezt mondtam, az USR-esek (a Mentsétek meg Romániát Szövetség – szerk. megj.) nekem ugrottak? »Nézzétek, a Ceaușescu-rajongó, a nosztalgiázó«! Azonban
– mondta Simion a Fanatiknak.
Szerinte az 1989 utáni elnökök „románellenesek” voltak, most pedig „úgynevezett demokráciában” élünk. De
„Az egy másfajta rendszer volt, gyorsabban meg lehetett oldani bizonyos kérdéseket. A szabadság szempontjából, a politikai foglyok szempontjából, az elnyomó állam szempontjából, a diktatúra szempontjából a dolgok rosszak voltak, de jó dolgok is történtek. Ezek románellenesek. Most egy úgynevezett demokráciában élünk” – mondta Simion.
Mint arról beszámoltunk, az AUR elnöke a felmérések szerint esélyes arra, hogy bejusson az elnökválasztás második fordulójába.
Mint ismeretes, Nicolae Ceauşescu 1965-ben lett Románia elnöke, és 1989-ig uralkodott, amikor az 1989 decemberi forradalom során megdöntötték a hatalomból.
Ennek nyomán elnyomás, éhínség, korrupció és a lakosság életszínvonalának romlása uralkodott.
Az ő és felesége, Elena Ceauşescu 1989 decemberében történt kivégzése egy politikai korszak végét jelentette Romániában, és megnyitotta az utat az ország demokratikus rendszerre való áttérése előtt.
Lasconi: tisztázzák, miért tiltották ki Simiont Moldovából!
265 nap telt el azóta, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy írásban kért tájékoztatást a moldovai hatóságoktól, de a válasz még mindig késik – hívta fel a figyelmet hétfőn Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
„265 nap telt el azóta, hogy Marcel Ciolacu bejelentette, hogy írásban kért magyarázatot arra, miért tiltották ki George Simiont Moldovából. Eddig csak gyanús hallgatást kaptunk. Ehelyett már tudjuk a moldovai miniszterelnöktől, hogy Simion része az ország destabilizálására irányuló törekvésnek, ahogyan azt a Moldovai Köztársaság Európa-barát miniszterelnöke is kijelentette” – mondta Lasconi.
Elena Lasconi az állítólagos „Hrebenciuc-tervet” is elítélte. Ezt a PSD-vel koalícióban kormányzó PNL találta ki, és a vádak szerint arról szól, hogy a PSD az elnökválasztáson szavazókörönként 10-20 szavazatot játsszon át SImionra Ciolacutól, hogy így az AUR vezére jusson a második fordulóna, mert a felmérések szerint Ciolacu ebben a felállásban nyerhetné meg a legkönnyebben az elnökválasztást, hiszen olyan jelöltről van szó, akivel riogatni lehet az embereket
„Az Alkotmánybíróság döntése, hogy kizárja azt a jelöltet, aki ugyanarra a szavaztótáborra hajt, mint SImion, , ennek a Hrebenciuc-stratégiának a része – állítja Lasconi.
„Az egész PSD-rendszer a jelek szerint Simion érdekében is működik. Cinikus és veszélyes játékról van szó: Ciolacu Simionnal akarja a második fordulót, mert szerinte ez növeli az esélyeit. A románoknak elegük van ezekből a kombinációkból. Ha Romániának végül egy kompromittálódott, a románokat elszegényítő miniszterelnök és egy szélsőséges közül, a régi rendszer jelöltje és egy kétes programmal rendelkező jelölt közül kell választania, akkor egyértelmű, hogy ezeket a választásokat eltérítik. Ismételten felszólítom az SRI-t, hogy tisztázza Simion kitiltását, és azt, hogy milyen valós kockázatot jelent Romániára nézve” – tette hozzá Elena Lasconi.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!