Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével fog kezet Klaus Iohannis román államfő, középen Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke
Fotó: Presidency.ro
A schengeni övezetről is szó esett az Európai Tanács csütörtöki ülésén – számolt be Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, optimista abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat. Karl Nehammer osztrák kancellár felvetette, hogy uniós pénzből kerítést kell építeni Bulgária és Törökország között.
2022. december 16., 00:042022. december 16., 00:04
2022. december 16., 00:162022. december 16., 00:16
Iohannis az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács ülése után nyilatkozott a témában. „Tegnap és ma lépéseket tettünk a jó irányba” – fogalmazott a román elnök. Kiemelte, kezdeményezésére az Európai Tanácsban tárgyaltak a schengeni témáról, az ülést megelőzően pedig több európai vezetővel is egyeztetést folytatott. „Valamennyi illetékes megértette, hogy van egy probléma, amit meg kell oldani. Eléggé optimista vagyok abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat” – állapította meg Iohannis.
Beszélt arról is, hogy az osztrák és a holland álláspont kapcsán még vannak megoldandó kérdések, de a tárgyalásokból azt a következtetést vonta le, hogy „ezúttal jobb lesz a felkészülés, és van akarat a megoldásra”. Hozzátette, arra számít, hogy 2023 folyamán Románia a schengeni térség teljes jogú tagjává válik.
Az államfő elmondta, konkrét ütemtervről még nem lehet beszélni, de meggyőződése, hogy amint Ausztria és Hollandia tisztázza az álláspontját, a bel- és igazságügyi tanács ismét napirendre tűzi a két ország csatlakozásának kérdését. Kérdésre válaszolva Iohannis közölte, a román hatóságoknak erőfeszítéseket kell tenniük európai színtéren annak érdekében, hogy az ország garanciákat kapjon a csatlakozásra.
„Senkinek nem áll érdekében, hogy ennek az ügynek ismét negatívan kimenetele legyen az EU számára. Nehéz időket élünk, sokféle válsággal, az Európai Uniónak nincs szüksége egy újabb kudarcra. Az Uniónak sikerekre, pozitív eredményekre van szüksége” – nyomatékosította a román államfő.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön kijelentette, hogy a testület ülésén valószínűleg „véleményt cserélnek” Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásának helyzetéről is.
Karl Nehammer osztrák kancellár a brüsszeli csúcsértekezleten leszögezte: a külső határokat meg kell védeni, ehhez támogatást kell nyújtani Romániának, Bulgáriának és Magyarországnak is. Elmondta, egyeztetett a román és a bolgár államfővel is a kérdésről. A Románia és Bulgária ez évi csatlakozását megvétózó osztrák kormányfő kifejtette: az EU-nak tennie kell a külső határok megerősítéséért, ennek jegyében le kell mondani a kerítésépítéssel kapcsolatos tabukról, és uniós pénzből kerítést kell építeni Bulgária és Törökország között.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
szóljon hozzá!