Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével fog kezet Klaus Iohannis román államfő, középen Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke
Fotó: Presidency.ro
A schengeni övezetről is szó esett az Európai Tanács csütörtöki ülésén – számolt be Klaus Iohannis államfő, hangsúlyozva, optimista abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat. Karl Nehammer osztrák kancellár felvetette, hogy uniós pénzből kerítést kell építeni Bulgária és Törökország között.
2022. december 16., 00:042022. december 16., 00:04
2022. december 16., 00:162022. december 16., 00:16
Iohannis az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács ülése után nyilatkozott a témában. „Tegnap és ma lépéseket tettünk a jó irányba” – fogalmazott a román elnök. Kiemelte, kezdeményezésére az Európai Tanácsban tárgyaltak a schengeni témáról, az ülést megelőzően pedig több európai vezetővel is egyeztetést folytatott. „Valamennyi illetékes megértette, hogy van egy probléma, amit meg kell oldani. Eléggé optimista vagyok abban a tekintetben, hogy 2023-ban Románia és Bulgária számára pozitív eredménnyel zárul a csatlakozási folyamat” – állapította meg Iohannis.
Beszélt arról is, hogy az osztrák és a holland álláspont kapcsán még vannak megoldandó kérdések, de a tárgyalásokból azt a következtetést vonta le, hogy „ezúttal jobb lesz a felkészülés, és van akarat a megoldásra”. Hozzátette, arra számít, hogy 2023 folyamán Románia a schengeni térség teljes jogú tagjává válik.
Az államfő elmondta, konkrét ütemtervről még nem lehet beszélni, de meggyőződése, hogy amint Ausztria és Hollandia tisztázza az álláspontját, a bel- és igazságügyi tanács ismét napirendre tűzi a két ország csatlakozásának kérdését. Kérdésre válaszolva Iohannis közölte, a román hatóságoknak erőfeszítéseket kell tenniük európai színtéren annak érdekében, hogy az ország garanciákat kapjon a csatlakozásra.
„Senkinek nem áll érdekében, hogy ennek az ügynek ismét negatívan kimenetele legyen az EU számára. Nehéz időket élünk, sokféle válsággal, az Európai Uniónak nincs szüksége egy újabb kudarcra. Az Uniónak sikerekre, pozitív eredményekre van szüksége” – nyomatékosította a román államfő.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtökön kijelentette, hogy a testület ülésén valószínűleg „véleményt cserélnek” Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásának helyzetéről is.
Karl Nehammer osztrák kancellár a brüsszeli csúcsértekezleten leszögezte: a külső határokat meg kell védeni, ehhez támogatást kell nyújtani Romániának, Bulgáriának és Magyarországnak is. Elmondta, egyeztetett a román és a bolgár államfővel is a kérdésről. A Románia és Bulgária ez évi csatlakozását megvétózó osztrák kormányfő kifejtette: az EU-nak tennie kell a külső határok megerősítéséért, ennek jegyében le kell mondani a kerítésépítéssel kapcsolatos tabukról, és uniós pénzből kerítést kell építeni Bulgária és Törökország között.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
szóljon hozzá!