Karl Nehammer osztrák kancellár garanciákat vár az EU-tól a schengeni bővítés támogatásáért cserébe
Fotó: Karl Nehammer/Facebook
Sajtóértesülések szerint a Románia schengeni csatlakozását megtorpedózó osztrák kancellár öt feltételt támaszt a határellenőrzés nélküli térség bővítésénéke támogatásához az e heti európai uniós csúcsértekezleten. Klaus Iohannis román elnök szintén a csütörtöki csúcson kívánja felvetni Románia integrációjának ügyét, illetve az azzal szembeni osztrák vétót.
2022. december 13., 20:542022. december 13., 20:54
2022. december 14., 08:142022. december 14., 08:14
A Kronen Zeitung című osztrák lap úgy tudja, a bécsi kormány többek között azt kéri, hogy az Európai Bizottság finanszírozza az illegális migráció elleni külföldi rendőrségi akciókat. Ezen túlmenően az uniós kormánynak ki kell dolgoznia egy „visszaküldési irányelvet”, lehetővé kell tennie a menekültügyi eljárásokat a biztonságos harmadik országokban, valamint könnyebbé kell tennie a bűnelkövetők menekültstátuszának visszavonását.
Az EU tagállamainak állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács csütörtökön tart egynaposra tervezett csúcstalálkozót Brüsszelben. Klaus Iohannis román államfő hétfő este arról beszélt, hogy a csúcsértekezleten fel fogja vetni a schengeni térség bővítésének, továbbá Románia csatlakozásának kérdését. Az elnök szerint minden bizonnyal vitázni fognak erről, újabb szavazás azonban csak a Bel- és Igazságügyi Tanács következő ülésén esedékes, amely 2023-ban esedékes. Mint mondta, Románia schengeni csatlakozása stratégiai célkitűzés marad, amelynek eléréséért a kormány és a bukaresti elnöki hivatal is tovább dolgozik.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kedden, a tagállami vezetőknek küldött, az uniós csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében közölte: az európai uniós tagállamok vezetőinek az energiaellátás biztonságának szavatolására, az árak csökkentésére, valamint Ukrajna önvédelmének, működésének és lakosságának támogatására kell összpontosítaniuk. Tájékoztatása szerint a tagállami vezetők stratégiai megbeszélést fognak folytatni a transzatlanti kapcsolatokról, továbbá megbeszélést folytatnak majd a déli szomszédságról, amelynek keretében értékelni fogják a múlt héten Tiranában tartott EU–Nyugat-Balkán-csúcstalálkozó eredményeit.
Bogdan Aurescu román külügyminiszter hétfőn Brüsszelben találkozott osztrák kollégájával, Alexander Schallenberggel, és a találkozó során megismételte az osztrák vétóval kapcsolatos elutasító román álláspontot. Az osztrák diplomácia vezetője közölte, országa nem módosít álláspontján, az Európai Bizottság által bemutatott, a nyugat-balkáni migrációs útvonal kezelésével kapcsolatos munkatervet a megoldás irányába tett első lépésnek nevezte, ugyanakkor hangsúlyozta: az Ausztriába érkező migránsok számának csökkennie kell.
Klaus Iohannis államfő hétfő este azt nyilatkozta, hogy „dühös és csalódott”, amiért Románia nem kapta meg a schengeni csatlakozáshoz szükséges egyöntetű támogatást a tagállamok részéről, de hozzátette, eltökélt szándéka „továbbvinni az ügyet”
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!