Fotó: ec.europa.eu
Romániában július elsejétől válik elérhetővé az EU tagállamai közötti utazást megkönnyítő, védettséget igazoló zöldigazolvány – közölték a bukaresti illetékesek.
2021. június 03., 17:162021. június 03., 17:16
Július elsejétől válik elérhetővé Romániában az Európai Unió tagállamai közötti utazásokhoz szükséges utazási igazolvány – jelentette be csütörtökön Andrei Baciu egészségügyi államtitkár, a koronavírus elleni oltási kampány helyettes koordinátora. Mint kifejtette, bár hét tagállam már alkalmazza, az EU-ban hivatalosan elsejétől vezetik be az utazást megkönnyítő úgynevezett zöldigazolványt.
Az igazolvány a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) által kifejlesztett internetes portálról lesz majd letölthető, amelyen a jogosultaknak létre kell majd hozniuk egy fiókot, majd ímélben kapnak egy linket, ahonnan letölthetik az igazolványt.
Az igazolásra azok jogosultak, akik beoltatták magukat a koronavírus elleni vakcinával, akik átestek a betegségen, vagy akik érvényes PCR-teszttel rendelkeznek. A dokumentum célja az, hogy szavatolja a tagállamok közötti utazások könnyítését, és mentesítse tulajdonosát a karantén alól.
Fontos lépést tett az Európai Unió a belső határainak újramegnyitása felé azzal, hogy közös nevezőre jutott a digitális Covid-igazolvány kérdésében, amely július elsejétől lehetővé teszi, hogy birtokosai egyetlen dokumentummal – nyomtatott vagy digitális formában – igazolják, hogy nem veszélyeztetik mások egészségét.&
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!