Fotó: Haáz Vince
Minden szövetséges országban azon dolgoznak, hogy a NATO-tagállamok egészségügyi rendszereit felkészítsék egy esetleges konfliktushelyzetre – jelentette ki Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelem (DSU) vezetője a kórházak háborús felkészítéséről az ukrajnai háború kapcsán.
2024. február 26., 10:042024. február 26., 10:04
Raed Arafat a Digi24 hírcsatornának nyilatkozva elmondta, hogy egyetlen ország sem rendelkezik olyan katonai kórházzal, amelyben minden, a hadsereg igényeinek megfelelő osztály működne, így
„Normális dolog, hogy a sürgősségi osztályok vagy ha polgári kórházak pácienseket fogadjanak konfliktus esetén. Egész Európa, mindenki látja ezt, hogy a katonák, ha megsebesülnek, előbb-utóbb a civil kórházakba kerülnek. Egyetlen országnak sincs olyan katonai kórháza, amely minden szakterülettel rendelkezne, amely a katonaság igényeit kielégítené” – mondta a DSU vezetője.
Raed Arafat hozzátette, hogy még mindig van tennivaló a rendszerben az intenzív ellátás és a sebészeti kapacitások terén.
„Itt is sok munka vár még ránk. Tudniuk kell, hogy munka folyik, nemcsak Romániában.
És nem titok, hogy tavaly ülésezett a NATO közös egészségügyi csoportja, amely kapcsán már több éve enyém a megtiszteltetés, hogy koordinálhatom” – tette hozzá mondta Arafat.
Elmondta, hogy megállapították:
„Akár egy másik országból jönnek, akár az országon belülről, akár egy konfliktus miatt, akár egy katasztrófa miatt, mindenképpen fel kell készülnünk. Még mindig van tennivaló, de növekszik a készlet, a felkészültség, az orvosi ellátmány. Nemrégiben egy 96,5 millió eurós projektet fogadtunk el orvosi készletek létrehozására, valamint a vegyi, biológiai és radioaktív-nukleáris felderítésre és megfigyelésre. Egy olyan tartalékról van szó, amelyet az Európai Unió nevében hozunk létre Romániában, és vannak más, hozzánk hasonló országok is, amelyek hasonló összegű projekteket vállaltak ugyanerre a célra. Mindez növeli a felkészültségi szintet” – hangsúlyozta Raed Arafat.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke pénteken felkérte az állam intézményeit, hogy „ne tegyék tönkre a romániai demokráciát”, és vegyék figyelembe az állampolgárok véleményét.
Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteki nyilatkozatával megerősítette, hogy akkor is visszalép az elnökjelöltségtől, ha a szavazatok újraszámolása nyomán a rá adott voksok száma nagyobb lesz, mint az Elena Lasconira adott voksoké.
November 30. és december 1-eje hivatalos munkaszüneti nap. A bevásárlóközpontok és szupermarketek különböző program szerint tartanak nyitva, de a parlamenti választások miatt egyes közintézmények sem zárnak be.
December 2-án, hétfőn, a parlamenti választások másnapján határoz a bukaresti alkotmánybíróság az államelnöki megmérettetés tárgyában – derül ki a taláros testület pénteki ülését követően.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közleményben figyelmeztet pénteken, hogy az államelnök-választás második fordulójának választási kampánya nem kezdődik meg pénteken, november 29-én.
A Román Posta hétfőn elkezdi a decemberi nyugdíjak folyósítását – közölte pénteken az állami vállalat.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) megtámadta a bukaresti ítélőtáblánál a Központi Választási Iroda (BEC) döntését, amellyel elrendelte az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálását.
Románia valamennyi megyéjében elkezdődött az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek pénteken az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
Három személy meghalt, öten pedig megsérültek egy péntek reggeli közlekedési balesetben Bákó megyében.
Sorsdöntő választás előtt állnak a romániai magyarok – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
szóljon hozzá!