Fotó: Haáz Vince
Minden szövetséges országban azon dolgoznak, hogy a NATO-tagállamok egészségügyi rendszereit felkészítsék egy esetleges konfliktushelyzetre – jelentette ki Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelem (DSU) vezetője a kórházak háborús felkészítéséről az ukrajnai háború kapcsán.
2024. február 26., 10:042024. február 26., 10:04
Raed Arafat a Digi24 hírcsatornának nyilatkozva elmondta, hogy egyetlen ország sem rendelkezik olyan katonai kórházzal, amelyben minden, a hadsereg igényeinek megfelelő osztály működne, így
„Normális dolog, hogy a sürgősségi osztályok vagy ha polgári kórházak pácienseket fogadjanak konfliktus esetén. Egész Európa, mindenki látja ezt, hogy a katonák, ha megsebesülnek, előbb-utóbb a civil kórházakba kerülnek. Egyetlen országnak sincs olyan katonai kórháza, amely minden szakterülettel rendelkezne, amely a katonaság igényeit kielégítené” – mondta a DSU vezetője.
Raed Arafat hozzátette, hogy még mindig van tennivaló a rendszerben az intenzív ellátás és a sebészeti kapacitások terén.
„Itt is sok munka vár még ránk. Tudniuk kell, hogy munka folyik, nemcsak Romániában.
És nem titok, hogy tavaly ülésezett a NATO közös egészségügyi csoportja, amely kapcsán már több éve enyém a megtiszteltetés, hogy koordinálhatom” – tette hozzá mondta Arafat.
Elmondta, hogy megállapították:
„Akár egy másik országból jönnek, akár az országon belülről, akár egy konfliktus miatt, akár egy katasztrófa miatt, mindenképpen fel kell készülnünk. Még mindig van tennivaló, de növekszik a készlet, a felkészültség, az orvosi ellátmány. Nemrégiben egy 96,5 millió eurós projektet fogadtunk el orvosi készletek létrehozására, valamint a vegyi, biológiai és radioaktív-nukleáris felderítésre és megfigyelésre. Egy olyan tartalékról van szó, amelyet az Európai Unió nevében hozunk létre Romániában, és vannak más, hozzánk hasonló országok is, amelyek hasonló összegű projekteket vállaltak ugyanerre a célra. Mindez növeli a felkészültségi szintet” – hangsúlyozta Raed Arafat.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!