Védekezés. Egyes források szerint a román hadsereg Gepard önjáró légvédelmi löveggel lőtte le az orosz drónokat
Fotó: wikipedia.org
A román légvédelem lőhette le azokat az orosz harci drónokat, amelyek roncsai szerdára virradóra csapódtak be román területen – legalábbis ezt állítják egyes orgánumok.
2024. július 26., 10:292024. július 26., 10:29
A hírt többek között a Visegrád24 csatorna dobta be a köztudatba egy videó kíséretében. Ezen egy éjszakai felvételen az látható, hogy világító légvédelmi lövedékek pásztázzák az eget, makd eltalálnak egy tárgyat, ami felrobban.
A Digi 24 hírcsatorna meg nem nevezett ukrán forrásokra hivatkozva számolt be arról, hogy vélhetően a román légvédelem lőhette le a drónokat.
Ugyanakkor
Ha valóban a román légvédelem lőtte le a drónokat, az bonyolíthatja a helyzetet, hiszen azt jelenti, hogy egy NATO-tagállam nyitott tüzet orosz harci eszközökre – igaz, annak érdekében, hogy a saját területét védje.
Amúgy Bukarest nem hagyta szó nélkül, hogy ismét Ukrajna ellen indított orosz harci drónok csapódtak be román területen: csütörtökön este bekérették a külügyminisztériumba az orosz nagykövetség ügyvivőjét.
A tárca közleménye szerint a külügyminisztérium képviselője tolmácsolta a román hatóságok határozott tiltakozását, és elítélte az orosz erők ismételt támadásait az ukrán polgári infrastruktúra ellen, és ezek azonnali beszüntetésére szólított fel.
Hangsúlyozta a katonai csapások felelőtlenségét, többek között Románia határának közvetlen közelében, amelyek veszélyeztetik a nemzetbiztonságot. Tágabb szinten hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni agressziót követően az Oroszországi Föderáció kizárólagos felelőssége a fekete-tengeri biztonsági környezet súlyos romlásáért.
Eközben
A Romániában talált dróntörmelékről szóló jelentésekkel kapcsolatban a NATO szóvivője azt mondta, hogy nincs jele annak, hogy szándékos támadás érte volna a szövetség területét.
„Bár a NATO-nak nincs olyan információja, amely szövetséges terület elleni szándékos orosz támadásra utalna, ezek a cselekmények felelőtlenek és potenciálisan veszélyesek” – idézte a szóvivőt a Reuters.
Eközben Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese az incidens kapcsán kifejtette:
„Most három irányból támadnak, három magassági szinten is támadnak, drónokkal, alacsonyan és magasan, azért, hogy hatástalanítsák az ukránok rakétaelhárító rendszerét. Voltak incidensek, nálunk törmelékek hullottak le, Lengyelország területére közel egy percig behatolt egy orosz rakéta, amely megkerülte az országot, hogy nyugatról mérjen csapást Ukrajnára. Ezért rendkívül óvatosak vagyunk, hogy meg tudjunk különböztetni esetleges szándékos, ellenünk irányuló támadást a véletlenszerű elemektől. Amit naponta teszünk, az az, hogy megpróbáljuk megerősíteni a légvédelmi és a ballisztikus rakétaelhárító rendszert” – mondta Geoană a Digi24-nek csütörtök este.
A NATO-főtitkárhelyettes azt is elmondta, hogy
„Románia az előírások szerint reagált, két F-16-ost küldött fel, kapcsolatban állt velünk, kapcsolatban állt a központjainkkal, kapcsolatban állt a szövetségesek főparancsnokával. És ezen a területen, amely sebezhetőbb, mert olyan közel van az ukrán kikötőkhöz, Romániával közösen egy speciális NATO-műveletet hajtunk végre, amelyet félévente meghosszabbítunk, és amely – anélkül, hogy részletekbe bocsátkoznék – speciális elemeket tartalmaz, hogy megvédje ezt a területet” – mondta Geoană.
Arra a kérdésre is, hogy miért nem semmisíti meg a NATO a dróndarabokat, Geoană azt válaszolta, hogy
Mint arról beszámoltunk, Oroszország szerdára és csütörtökre virradóra is drónokkal támadta a román határ közelében fekvő dunai kikötővárost, Izmajilt.
A román védelmi tárca csütörtökön közölte, hogy a kutatóegységek orosz drónok darabjaira bukkantak a Tulcea megyei Plauru falu közelében, ahol már korábban is becsapódtak orosz drónok.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közölte: törvényes kötelezettségeinek megfelelően küzd az online propagandával és dezinformációval kapcsolatos kiberfenyegetések ellen.
Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.
Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő a NATO romániai napja alkalmából kiadott szombati üzenetében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&
Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.
A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.
Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,
Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.
szóljon hozzá!