Védekezés. Egyes források szerint a román hadsereg Gepard önjáró légvédelmi löveggel lőtte le az orosz drónokat
Fotó: wikipedia.org
A román légvédelem lőhette le azokat az orosz harci drónokat, amelyek roncsai szerdára virradóra csapódtak be román területen – legalábbis ezt állítják egyes orgánumok.
2024. július 26., 10:292024. július 26., 10:29
A hírt többek között a Visegrád24 csatorna dobta be a köztudatba egy videó kíséretében. Ezen egy éjszakai felvételen az látható, hogy világító légvédelmi lövedékek pásztázzák az eget, makd eltalálnak egy tárgyat, ami felrobban.
A Digi 24 hírcsatorna meg nem nevezett ukrán forrásokra hivatkozva számolt be arról, hogy vélhetően a román légvédelem lőhette le a drónokat.
Ugyanakkor
Ha valóban a román légvédelem lőtte le a drónokat, az bonyolíthatja a helyzetet, hiszen azt jelenti, hogy egy NATO-tagállam nyitott tüzet orosz harci eszközökre – igaz, annak érdekében, hogy a saját területét védje.
Amúgy Bukarest nem hagyta szó nélkül, hogy ismét Ukrajna ellen indított orosz harci drónok csapódtak be román területen: csütörtökön este bekérették a külügyminisztériumba az orosz nagykövetség ügyvivőjét.
A tárca közleménye szerint a külügyminisztérium képviselője tolmácsolta a román hatóságok határozott tiltakozását, és elítélte az orosz erők ismételt támadásait az ukrán polgári infrastruktúra ellen, és ezek azonnali beszüntetésére szólított fel.
Hangsúlyozta a katonai csapások felelőtlenségét, többek között Románia határának közvetlen közelében, amelyek veszélyeztetik a nemzetbiztonságot. Tágabb szinten hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni agressziót követően az Oroszországi Föderáció kizárólagos felelőssége a fekete-tengeri biztonsági környezet súlyos romlásáért.
Eközben
A Romániában talált dróntörmelékről szóló jelentésekkel kapcsolatban a NATO szóvivője azt mondta, hogy nincs jele annak, hogy szándékos támadás érte volna a szövetség területét.
„Bár a NATO-nak nincs olyan információja, amely szövetséges terület elleni szándékos orosz támadásra utalna, ezek a cselekmények felelőtlenek és potenciálisan veszélyesek” – idézte a szóvivőt a Reuters.
Eközben Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese az incidens kapcsán kifejtette:
„Most három irányból támadnak, három magassági szinten is támadnak, drónokkal, alacsonyan és magasan, azért, hogy hatástalanítsák az ukránok rakétaelhárító rendszerét. Voltak incidensek, nálunk törmelékek hullottak le, Lengyelország területére közel egy percig behatolt egy orosz rakéta, amely megkerülte az országot, hogy nyugatról mérjen csapást Ukrajnára. Ezért rendkívül óvatosak vagyunk, hogy meg tudjunk különböztetni esetleges szándékos, ellenünk irányuló támadást a véletlenszerű elemektől. Amit naponta teszünk, az az, hogy megpróbáljuk megerősíteni a légvédelmi és a ballisztikus rakétaelhárító rendszert” – mondta Geoană a Digi24-nek csütörtök este.
A NATO-főtitkárhelyettes azt is elmondta, hogy
„Románia az előírások szerint reagált, két F-16-ost küldött fel, kapcsolatban állt velünk, kapcsolatban állt a központjainkkal, kapcsolatban állt a szövetségesek főparancsnokával. És ezen a területen, amely sebezhetőbb, mert olyan közel van az ukrán kikötőkhöz, Romániával közösen egy speciális NATO-műveletet hajtunk végre, amelyet félévente meghosszabbítunk, és amely – anélkül, hogy részletekbe bocsátkoznék – speciális elemeket tartalmaz, hogy megvédje ezt a területet” – mondta Geoană.
Arra a kérdésre is, hogy miért nem semmisíti meg a NATO a dróndarabokat, Geoană azt válaszolta, hogy
Mint arról beszámoltunk, Oroszország szerdára és csütörtökre virradóra is drónokkal támadta a román határ közelében fekvő dunai kikötővárost, Izmajilt.
A román védelmi tárca csütörtökön közölte, hogy a kutatóegységek orosz drónok darabjaira bukkantak a Tulcea megyei Plauru falu közelében, ahol már korábban is becsapódtak orosz drónok.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!