Védekezés. Egyes források szerint a román hadsereg Gepard önjáró légvédelmi löveggel lőtte le az orosz drónokat
Fotó: wikipedia.org
A román légvédelem lőhette le azokat az orosz harci drónokat, amelyek roncsai szerdára virradóra csapódtak be román területen – legalábbis ezt állítják egyes orgánumok.
2024. július 26., 10:292024. július 26., 10:29
A hírt többek között a Visegrád24 csatorna dobta be a köztudatba egy videó kíséretében. Ezen egy éjszakai felvételen az látható, hogy világító légvédelmi lövedékek pásztázzák az eget, makd eltalálnak egy tárgyat, ami felrobban.
A Digi 24 hírcsatorna meg nem nevezett ukrán forrásokra hivatkozva számolt be arról, hogy vélhetően a román légvédelem lőhette le a drónokat.
Ugyanakkor
Ha valóban a román légvédelem lőtte le a drónokat, az bonyolíthatja a helyzetet, hiszen azt jelenti, hogy egy NATO-tagállam nyitott tüzet orosz harci eszközökre – igaz, annak érdekében, hogy a saját területét védje.
Amúgy Bukarest nem hagyta szó nélkül, hogy ismét Ukrajna ellen indított orosz harci drónok csapódtak be román területen: csütörtökön este bekérették a külügyminisztériumba az orosz nagykövetség ügyvivőjét.
A tárca közleménye szerint a külügyminisztérium képviselője tolmácsolta a román hatóságok határozott tiltakozását, és elítélte az orosz erők ismételt támadásait az ukrán polgári infrastruktúra ellen, és ezek azonnali beszüntetésére szólított fel.
Hangsúlyozta a katonai csapások felelőtlenségét, többek között Románia határának közvetlen közelében, amelyek veszélyeztetik a nemzetbiztonságot. Tágabb szinten hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni agressziót követően az Oroszországi Föderáció kizárólagos felelőssége a fekete-tengeri biztonsági környezet súlyos romlásáért.
Eközben
A Romániában talált dróntörmelékről szóló jelentésekkel kapcsolatban a NATO szóvivője azt mondta, hogy nincs jele annak, hogy szándékos támadás érte volna a szövetség területét.
„Bár a NATO-nak nincs olyan információja, amely szövetséges terület elleni szándékos orosz támadásra utalna, ezek a cselekmények felelőtlenek és potenciálisan veszélyesek” – idézte a szóvivőt a Reuters.
Eközben Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese az incidens kapcsán kifejtette:
„Most három irányból támadnak, három magassági szinten is támadnak, drónokkal, alacsonyan és magasan, azért, hogy hatástalanítsák az ukránok rakétaelhárító rendszerét. Voltak incidensek, nálunk törmelékek hullottak le, Lengyelország területére közel egy percig behatolt egy orosz rakéta, amely megkerülte az országot, hogy nyugatról mérjen csapást Ukrajnára. Ezért rendkívül óvatosak vagyunk, hogy meg tudjunk különböztetni esetleges szándékos, ellenünk irányuló támadást a véletlenszerű elemektől. Amit naponta teszünk, az az, hogy megpróbáljuk megerősíteni a légvédelmi és a ballisztikus rakétaelhárító rendszert” – mondta Geoană a Digi24-nek csütörtök este.
A NATO-főtitkárhelyettes azt is elmondta, hogy
„Románia az előírások szerint reagált, két F-16-ost küldött fel, kapcsolatban állt velünk, kapcsolatban állt a központjainkkal, kapcsolatban állt a szövetségesek főparancsnokával. És ezen a területen, amely sebezhetőbb, mert olyan közel van az ukrán kikötőkhöz, Romániával közösen egy speciális NATO-műveletet hajtunk végre, amelyet félévente meghosszabbítunk, és amely – anélkül, hogy részletekbe bocsátkoznék – speciális elemeket tartalmaz, hogy megvédje ezt a területet” – mondta Geoană.
Arra a kérdésre is, hogy miért nem semmisíti meg a NATO a dróndarabokat, Geoană azt válaszolta, hogy
Mint arról beszámoltunk, Oroszország szerdára és csütörtökre virradóra is drónokkal támadta a román határ közelében fekvő dunai kikötővárost, Izmajilt.
A román védelmi tárca csütörtökön közölte, hogy a kutatóegységek orosz drónok darabjaira bukkantak a Tulcea megyei Plauru falu közelében, ahol már korábban is becsapódtak orosz drónok.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!