Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Balázs Attila
Románia folytatja az oltást az AstraZeneca-vakcinával – jelentette be csütörtökön Valeriu Gheorghiţă. Az oltási kampány koordinálását ellátó illetékesek annak ellenére döntöttek így, hogy az oltóanyag nagyon ritka mellékhatásaként vérrögképződés alakulhat ki.
2021. április 08., 16:522021. április 08., 16:52
2021. április 08., 17:572021. április 08., 17:57
Nagyon fontos, hogy folytatódjon a koronavírus elleni oltási kampány Romániában valamennyi rendelkezésre álló oltóanyaggal, így az AstraZeneca vakcinájával is tovább oltanak – jelentette be az Agerpres szerint csütörtökön az oltási kampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) elnöke.
Azok, akiknek már beadták az első dózist, megkapják a másodikat is, azok esetében azonban, akiknél az AstraZeneca vakcinájának első adaga vérrögképződést okozott, ellenjavallt a második dózis beadása.
Valeriu Gheorghiţă szakértőkre hivatkozva azt mondta: ha a brit-svéd vakcina első dózisának beadása után nem jelentkezett vérrögképződés, a második, emlékeztető oltás után ennek roppant kicsi a valószjnűsége. A szakember kiemelte: amint arra az Európai Gyógyszerügynökség (EMI) is rámutatott, az oltás előnyei továbbra is meghaladják az esetleges kockázatokat. Hozzátette, azonosítottak egy lehetséges ok-okozati viszonyt az oltás és a vérrögképződés között, utóbbi előfordulása azonban nagyon ritka.
Április 4-éig több mint 34 millió adagot használtak fel az oltóanyagból világszerte, és 222 vérrögképződéses esetet jegyeztek, ami azt jelenti, hogy 100 ezer személyre 0,65 ilyen eset jut, magyarázta.
Ugyanakkor Romániában 100 fertőzött személyből 2,5 életét veszti, és egyre több a súlyos eset a fiatal fertőzöttek körében is, magyarázta.
Mint ismeretes, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerdán ismertette vizsgálatának eredményét, miszerint lehet kapcsolat az AstraZeneca-védőoltás és a több beoltottnál akár halált is okozó agyi vérrögképződés között.
Az EMA az oltás folytatását javasolta és a tagállamokra bízta, hogy nemre vagy korra korlátozzák-e az alkalmazását. Az esetek zöme ugyanis 18–60 év közötti nőknél jelentkezett, így többb európai ország is már csak időseket olt a brit-svéd gyártmányú vakcinával.
Romániában a hatóságok közlése szerint mintegy 200 ezren mondták le az AstraZeneca vakcinával való oltakozást, míg 92 ezren nem jelentek meg az oltópontokon.
Az Astrazeneca oltás nagyon hatékony a koronavírus ellen, megelőzi a fertőzés komoly formáit – jelentette ki Emer Cooke, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vezetője azon a szerdai sajtótájékoztatón, amelyen az elmúlt időszakban felmerült problémákat vizsgáló munkacsoport következtetéseit ismertették.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
szóljon hozzá!