Csökkenő trend. A csökkenést a kivándorlás, az alacsony termékenységi ráta és az elöregedés is gyorsítja
Fotó: Bálint Eszter
Románia a tíz leggyorsabban csökkenő népességű ország között van a világon – derül ki az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének (CIA) kimutatásából.
2024. augusztus 19., 18:132024. augusztus 19., 18:13
2024. augusztus 19., 18:352024. augusztus 19., 18:35
A világ 236 országát és területét vizsgáló elemzés szerint 40 országban és területen csökken a népesség, némelyikben évente 1 százalékos vagy annál is nagyobb mértékben. Az adatokat az amerikai kormány World Factbook című kiadványának részeként állították össze, amelyet a CIA adott ki.
„Ez a csökkenési mintázat főként a tartósan alacsony (és egyes esetekben rendkívül alacsony) termékenységi arányszámoknak köszönhető, különösen Európa és Kelet-Ázsia számos országában (de Puerto Ricóban és Kubában is)” – mondta a Newsweeknek Tomas Sobotka, a Wittgenstein Demográfiai és Globális Humántőke Központ vezető kutatója és a Bécsi Demográfiai Intézet igazgatóhelyettese.
Különösen a délkelet- és kelet-európai országok népessége zsugorodott gyorsan az intenzív kivándorlás és a tartósan alacsony termékenység kombinációja miatt” – mutatott rá a szakértő.
A CIA adatai szerint a leggyorsabban csökkenő népességű országok és területek a következők:
A Cook-szigetek - évente 2,24 százalékos csökkenés.
Amerikai Szamoa
Saint Pierre és Miquelon
Puerto Rico
Lettország
Litvánia
Lengyelország
Románia
Esztország
Mikronéziai Szövetségi Államok
Eközben például az Egyesült Államok évente mérsékelt, 0,67 százalékos növekedési ütemet mutat. Oroszország a 16. leggyorsabban csökkenő népességgel rendelkezik a CIA listája szerint.
Tavaly 155 418-ra csökkent a születések száma Romániában, miután 2021-ben még 180 735 gyermek született; 25 887 újszülött a vártnál korábban jött világra – tájékoztatott hétfői közleményében a Koraszülöttek Szövetsége.
A szakemberek szerint a jövőben ezek a csökkenő tendenciák valószínűleg folytatódnak, mivel számos országban továbbra is csökken a termékenységi arányszám és öregszik a népesség.
Ez néhány nagy országot is érint.
Kínában például először a 2021-es Covid-járvány idején csökkent a népesség, ami nagyrészt a csökkenő termékenységnek, nem pedig a magas Covid-halandóságnak volt köszönhető.
és ez a folyamat a következő években és évtizedekben fel fog gyorsulni. Más kelet-ázsiai országok, nevezetesen Japán és Dél-Korea népessége is tovább fog csökkenni a nagyon alacsony termékenységi arányok és az elöregedő népesség miatt.
Tavaly tovább erősödött a demográfiai elöregedés jelensége: a 65 éves és annál idősebb népesség több mint 27,5 százalékkal haladta meg a 0-14 éves népesség számát – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
Alkotmányellenesnek nevezte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által benyújtott törvénytervezetet, amely lehetővé teszi az államfő számára, hogy jelöltkjént elinduljon a parlamenti választáson.
Azt gondolhatnánk, hogy Udvarhelyszék talán legismertebb vállalkozójának egyetlen gyermekeként – aki történetesen lány – az élet csupa móka és kacagás. A Nők az üzleti világban sorozatának jelenlegi cikkében erre cáfolunk rá.
A 2024-es parlamenti választásokat előkészítő kampány lebonyolítását szabályozó határozatot fogadott el csütörtökön a Központi Választási Iroda (BEC).
A Duna vízhozama valószínűleg szeptember vége felé fog tetőzni, a hatóságok pedig készültségben vannak és figyelemmel kísérik a helyzetet, miután a hidrológusok árvízveszélyre figyelmeztettek a folyam romániai szakaszán.
A romániai polgárok kétharmadát nem zavarják az országba érkező migránsok, ha azok munkát vállalnak, mint ahogy az sem, ha a román kormány anyagi juttatásokkal bátorítja a külföldön élő románok hazatérését – derül ki egy friss felmérésből.
Romániának közvetlen érdeke, hogy korszerű haditechnikát gyártó hadiipara legyen – ez volt az egyik következtetése a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésének, amelynek a napirendjén a biztonsági kihívásokra adott válaszlépések is szerepeltek.
Az országban mintegy 19 ezer, külföldön több mint 900 szavazókörzetet alakítanak ki az idei elnökválasztásra, amelyre október 5-ig jelentkezhetnek a jelöltek – közölte csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
Mircea Geoană nyerné az államfőválasztás első fordulóját az INSCOP által szeptember 11–16. között a Szabadság és Demokrácia Intézet megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint. A függetlenként induló jelöltet Marcel Ciolacu és Elena Lasconi követi.
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.
szóljon hozzá!