Csökkenő trend. A csökkenést a kivándorlás, az alacsony termékenységi ráta és az elöregedés is gyorsítja
Fotó: Bálint Eszter
Románia a tíz leggyorsabban csökkenő népességű ország között van a világon – derül ki az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének (CIA) kimutatásából.
2024. augusztus 19., 18:132024. augusztus 19., 18:13
2024. augusztus 19., 18:352024. augusztus 19., 18:35
A világ 236 országát és területét vizsgáló elemzés szerint 40 országban és területen csökken a népesség, némelyikben évente 1 százalékos vagy annál is nagyobb mértékben. Az adatokat az amerikai kormány World Factbook című kiadványának részeként állították össze, amelyet a CIA adott ki.
„Ez a csökkenési mintázat főként a tartósan alacsony (és egyes esetekben rendkívül alacsony) termékenységi arányszámoknak köszönhető, különösen Európa és Kelet-Ázsia számos országában (de Puerto Ricóban és Kubában is)” – mondta a Newsweeknek Tomas Sobotka, a Wittgenstein Demográfiai és Globális Humántőke Központ vezető kutatója és a Bécsi Demográfiai Intézet igazgatóhelyettese.
Különösen a délkelet- és kelet-európai országok népessége zsugorodott gyorsan az intenzív kivándorlás és a tartósan alacsony termékenység kombinációja miatt” – mutatott rá a szakértő.
A CIA adatai szerint a leggyorsabban csökkenő népességű országok és területek a következők:
A Cook-szigetek - évente 2,24 százalékos csökkenés.
Amerikai Szamoa
Saint Pierre és Miquelon
Puerto Rico
Lettország
Litvánia
Lengyelország
Románia
Esztország
Mikronéziai Szövetségi Államok
Eközben például az Egyesült Államok évente mérsékelt, 0,67 százalékos növekedési ütemet mutat. Oroszország a 16. leggyorsabban csökkenő népességgel rendelkezik a CIA listája szerint.
Tavaly 155 418-ra csökkent a születések száma Romániában, miután 2021-ben még 180 735 gyermek született; 25 887 újszülött a vártnál korábban jött világra – tájékoztatott hétfői közleményében a Koraszülöttek Szövetsége.
A szakemberek szerint a jövőben ezek a csökkenő tendenciák valószínűleg folytatódnak, mivel számos országban továbbra is csökken a termékenységi arányszám és öregszik a népesség.
Ez néhány nagy országot is érint.
Kínában például először a 2021-es Covid-járvány idején csökkent a népesség, ami nagyrészt a csökkenő termékenységnek, nem pedig a magas Covid-halandóságnak volt köszönhető.
és ez a folyamat a következő években és évtizedekben fel fog gyorsulni. Más kelet-ázsiai országok, nevezetesen Japán és Dél-Korea népessége is tovább fog csökkenni a nagyon alacsony termékenységi arányok és az elöregedő népesség miatt.
Tavaly tovább erősödött a demográfiai elöregedés jelensége: a 65 éves és annál idősebb népesség több mint 27,5 százalékkal haladta meg a 0-14 éves népesség számát – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
Több mint 100 000 tanár fogja fejleszteni a digitális pedagógiai alapkompetenciáit.
A betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) továbbra is több mint 20 probléma vár megoldásra, köztük az, hogy az automaták nem működnek, vagy a zsákokat nem gyűjtik be időben.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét.
Kizárták a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciójából Ringo Dămureanu képviselőt – tájékoztatta hétfőn a képviselőház házbizottságát Alin Coleşa frakcióvezető.
A szenátus jogi bizottsága hétfőn zárt ajtós ülésen egyhangúlag hagyta jóvá az Eugen Pîrvulescu szenátor elektronikus adathordozóinak átvizsgálására vonatkozó indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közül az egyiknek ellenzékbe kellene kerülnie a választások után – jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Az elmúlt nap során 11 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak; ketten életüket vesztették – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
A bal-jobb politikai tengelyen a romániai fiatalok középen helyezkednek el, de sokan elfogadhatónak tartják a diktatúrát is – derül ki az IPSOS friss felméréséből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Romániát nem húzzák be semmiféle háborúba, az ország fejlődéséhez alapvető a béke és a stabilitás – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfőjelöltje vasárnap Bukarestben.
szóljon hozzá!