Baljós árnyak. Gheorghiță Vlad tábornok szerint az ukrajnai konfliktus tovább terjedhet, ezért fokozni kell a védelmi erőfeszítéseket
Fotó: Román védelmi minisztérium
Fennáll az ukrajnai konfliktus eszkalálódásának veszélye, ezért Romániának fel kell gyorsítania a védelmi erők felszerelését – szögezte le szerdán Gheorghiță Vlad tábornok, a román hadsereg vezérkari főnöke.
2024. május 22., 12:292024. május 22., 12:29
2024. május 22., 13:002024. május 22., 13:00
„Az általunk készített előrejelzés olyan forgatókönyvekkel is számol, mint a konfliktusok, köztük a katonai konfliktusok eszkalálódása.
– szögezte le a vezérkari főnök a Black Sea Defense and Aerospace haditechnikai kiállítás idei rendezvényének megnyitóján.
Mint arról beszámoltunk, Vlad még februárban egy, a Szabad Európának adott interjúban arról beszélt:
Szerinte az Oroszországi Föderáció problémává vált a világrend, a demokrácia számára, mivel „Oroszország háborúban áll a demokratikus világgal”.
„Igen, a romániaiaknak, valamint az Európai Unió, Európa egész lakosságának aggódnia kell, és megfelelő intézkedéseket kell tennünk, hogy felkészüljünk. Én személy szerint – nem feltétlenül mint katonaember – úgy gondolom, hogy az Oroszországi Föderáció nem fog itt megállni. Ha győz Ukrajnában, akkor a fő célpont a Moldovai Köztársaság lesz. Feszültségeket fogunk látni a Nyugat-Balkánon is. Teljes meggyőződésem, hogy Putyin elnök politikája a közeljövőben eszkalálódni fog” – mondta a román hadsereg parancsnoka.
Hangsúlyozta, hogy a kötelező katonai szolgálat eltörlése „nemcsak Romániában, hanem az összes NATO-tagállamban hiányosságokhoz vezetett”.
A szerdai kiállításmegnyitón felszólalt Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt és a szenátus elnöke, korábbi vezérkari főnök is, aki szintén úgy vélekedett:
Kifejtette, hogy a kihívásokkal való szembenézéshez nem elég a védelembe fektetni, meg kell erősíteni a demokráciát.
A román állam építi az épületet, az Európai Unió pedig finanszírozza a lőporgyárat, közel 400 milliós beruházásról beszélünk. A resicabányai fegyvergyár 20 év tétlenség után hamarosan lövedékeket fog gyártani a Romarm által aláírt szerződés alapján, egy brit cég romániai leányvállalataként.
Az év elején megkezdte működését az S-70 Black Hawk helikopterek karbantartási, javítási és nagyjavítási központja a bákói Aerostar vállalatnál. Az Aerostarral partnerségben a Lockheed Martin már vizsgálja a lehetőségeket, hogy más termékekhez is integráljon támogatási szolgáltatásokat Bákóban” – mondta Nicolae Ciucă.
Bejelentette azt is, hogy Romániának növelnie kell a haditechnika gyártásával foglalkozó szakemberek számát.
Az eseményen Marcel Ciolacu miniszterelnök arról beszélt:
Hangsúlyozta, a fekete-tengeri térség védelmi iparának szentelt nemzetközi kiállítás a legnagyobb ilyen jellegű rendezvény a régióban, és a fontosságát igazolja, hogy 31 országból mintegy 400 vállalat képviselteti magát.
A kormányfő rámutatott, az elkövetkező időszakban nagy értékű szerződéseket köthet a román védelmi ipar, amelyek révén eurómilliárdok áramlanak majd a román gazdaságba.
„Ezen az eseményen is több kereskedelmi megállapodás születik majd fontos nemzetközi partnerekkel” – jelentette ki.
Hozzátette, a kudzsiri üzem fegyvereket fog gyártani egy német vállalattal együttműködésben, a Romarm állami vállalatcsoport partnerségre lép az amerikai General Dynamics konszernnel a NATO-szabványoknak megfelelő tüzérségi lőszerek gyártásának korszerűsítésére és kapacitásbővítésére,
Ciolacu emlékeztetett, hogy ezeken kívül fontos amerikai, németországi, dél-koreai és franciaországi konszernekkel írtak alá megállapodásokat a román vállalatok.
„Jelentős beruházásokat fogunk eszközölni Romániában új és modern egységek kialakítása érdekében, és az a tény, hogy az Európai Bizottságtól 50 millió eurós támogatást kaptunk a Rheinmetallal közös lőporgyár megépítésére, azt jelzi, hogy új ütemben dolgozunk ezen a területen” – fogalmazott.
A miniszterelnök szerint a hadiipari vállalatok nagy részében jelenleg három váltásban folyik a munka, eddig példátlan munkaerő-toborzás és korszerűsítés van folyamatban.
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!