Fotó: Silviu Matei/Agerpres
A román hadseregnek nincs törvényes alapja arra, hogy lelője azokat a támadó drónokat, amelyek behatolnak Románia légterébe – jelentette ki Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke.
2024. február 14., 18:292024. február 14., 18:29
„Jelenleg a román hadsereg békeidőben nem folytathat harci műveleteket. Ehhez rendkívüli állapotot, ostromállapotot vagy hadiállapotot kell hirdetni. A román hadsereg nem működtethet fegyverrendszereket azokon a katonai létesítményeken vagy kiképzési területeken kívül, amelyekkel jelenleg rendelkezünk” – mondta a vezérkari főnök kedden a Szabad Európának nyilazkozva.
A vezérkari főnök szerint négy törvényt kell módosítani. Emellett az egyik esetben egy
A tábornok szerint a honvédelmi törvényt, a védelmi minisztérium szervezetéről és működéséről szóló törvényt, a fegyverzetről és lőszerek szabályozásáról szóló törvényt, valamint a 257/2021-es törvényt kell módosítani – ez utóbbi arról rendelkezik, hogyan lehet fellépni a Románia légterét engedély nélkül használó repülőgépekkel szemben.
Oroszország nem fog megállni Ukrajnában, más európai országokat is célba vesz, ezért a polgároknak katonai kiképzést kellene kapniuk – véli Gheorghiță Vlad, a román hadsereg új vezérkari főnöke.
A vezérkari főnök rámutatott: a román légteret engedély nélkül használó légi járművekkel szembeni fellépés módjáról szóló törvény nyolcadik cikkelye értelmében
azaz vadászgépeket kell felküldenie, amelyeknek jelezniük kell az érintett légi jármű számára, hogy megsértette az ország területét vagy légterét.
„És van még négy-öt lépés.(...) A szóban forgó drón természetesen minderre nem fog reagálni, mert nincs pilóta, aki észlelné a figyelmeztetést” – mutatott rá a vezérkari főnök.
Vlad leszögezte:
ehelyett a lőszerekkel vagy távirányítású katonai eszközökkel kell őket egy kategóriába vonni, hogy a védekező fegyverrendszer kezelőjének lehetősége legyen az adott pillanatban meghozni a szükséges döntést.
„Mert a cselekvés ideje nagyon rövid attól a pillanattól kezdve, hogy az ukrán légtérből a román légtérbe lépett” – folytatta a tábornok.
Az Oroszországi Föderáció nem intézett szándékos támadást Románia ellen, és bizonyos, hogy nem is fog – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök Tulceán.
A vezérkari főnök kifejtette, hogy tavaly a jogszabályi akadályon kívül volt még egy másik akadálya is a külföldi drónok lelövésének.
„Hiányoztak az eszközök. Csak most sikerült szerződést kötni egy dél-koreai beszállítóval” – mondta. Arra a kérdésre, hogy „Úgy érti, nem voltak rakétáik?”, azt válaszolta:
Mint arról beszámoltunk, miután Oroszország kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére. Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ennek nyomán
Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek. Eddig négy olyan esetről van tudomásuk a hatóságoknak, amikor a lezuhanó drónok vagy azok alkatrészei román területen értek földet. A vizsgálatok szerint iráni gyártmányú Sahíd kamikázedrónokról van szó, amelyek nem Románia területét vették célba, hanem azután zuhantak le román területen, hogy az ukrán légvédelem lelőtte őket. A román radarok egyik drónt sem észlelték, a védelmi tárca indoklása szerint azért, mert ezek a pilóta nélküli eszközök nagyon alacsonyan képesek repülni.
Három RO-Alert riasztást is kaptak szombatra virradóra az ukrán-román határ Duna menti szakaszán élő Tulcea megyei lakosok a dolyam partján található kikötők elleni orosz légitámadások miatt.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
szóljon hozzá!