Marcel Vela belügyminiszter. Újabb megszorító intézkedéseket jelentett be. Archív
Fotó: Agerpres/Silviu Matei
Részleges kijárási tilalmat rendeltek el a román hatóságok az új típusú koronavírus terjedésének megfékezése érdekében; az élelmiszer-üzletek és gyógyszertárak kivételével bezárnak a boltok a plázákban.
2020. március 21., 21:222020. március 21., 21:22
2020. március 22., 00:322020. március 22., 00:32
Az új intézkedéseket Marcel Vela belügyminiszter, Raed Arafat, a tárca katasztrófavédelmi főosztályának vezetője és Bogdan Despescu belügyi államtitkár jelentette be szombaton este. A Marcel Vela által ismertetett katonai rendeletek egyike értelmében az ország egész területén felfüggesztik a fogászati rendelők tevékenységét, kivéve a sürgősségi beavatkozásokat. Meghatározatlan ideig felfüggesztik a kereskedelmi egységek tevékenységét is a plázák területén, kivéve az élelmiszerboltokét, gyógyszertárakét, állatgyógyászati patikákét, valamint a vegytisztítókét. Ezek az intézkedések március 22-étől, vasárnap 22 órától lépnek hatályba.
A belügyminiszter úgy pontosított, hogy a részleges gyülekezési tilalom keretében három főnél nagyobb csoportot csak azok a személyek alkothatnak, akik ugyanabban a háztartásban élnek. Reggel 6 és este tíz óra között kizárólag a következő, indokolt esetekben hagyhatják el lakóhelyüket a polgárok:
a.) munkavégzés céljából (ha ez alapvető fontosságú, nem halasztható és nem helyettesíthető otthoni munkavégzéssel);
b.) alapvető szükségleti cikkek beszerzése (szakmai tevékenység céljából, illetve háziállatok számára is);
c.) halaszthatatlan egészségügyi-orvosi ellátás érdekében, amely nem végezhető távoli beavatkozással;
d.) indokolt esetekben: gyermekek, idősek, betegek, fogyatékkal élők ellátása, elkísérése, családtag elhalálozása;
e.) a lakóhely közvetlen környezetében megejtett, az egyéni tevékenységhez kötődő rövid kijárás, beleértve a háziállatok sétáltatását.
Megjegyzendő, hogy a korlátozónak szánt intézkedések felsorolása során a belügyi tárca vezetője nem ezek kötelező jellegét hangsúlyozta, hanem az „ajánlott” kifejezést használta. Raed Arafat belügyi államtitkár ugyanakkor azzal toldotta meg a belügyminiszter által mondottakat, hogy a lakosság „vegye úgy”: az általuk ajánlott, a katonai rendeletben sorjázott intézkedések kötelező jellegűek. Ezt az intézkedést március 23-ától, hétfő 22 órától léptetik hatályba.
A belügyminisztérium illetékesei szerint kizárólag az óvintézkedések szigorításával fékezhető meg a járvány
Fotó: Krónika
Az éjszaka folyamán, 22 és reggel 6 óra között a lakóhelyen kívül tartózkodás ugyanolyan feltételek mellett engedélyezett, mint napközben. Azzal a különbséggel viszont, hogy a hatóság illetékeseinek felszólítására mindenkinek kötelező felmutatni a szolgálati igazolványát, a munkáltatója által kibocsátott engedélyt, továbbá egy saját felelősségre, „előzetesen” kiállított nyilatkozatot. Ennek az aláírt, keltezéssel ellátott nyilatkozatnak tartalmaznia kell az illető személy nevét, születési dátumát, lakcímét, munkavégzése helyét, úticélját és okát.
Kivételt képeznek a humanitárius esetek, továbbá ha erről kétoldalú megegyezés születik az érintett országokkal, miként történt a Magyarországon keresztül hazatérő román állampolgárok esetében. A Romániában tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel rendelkező külföldiek és a román állampolgárok rokonai továbbra is beutazhatnak az országba. Marcel Vela belügyminiszter bejelentette azt is, hogy drákói szigorral lesújtanak ezentúl a karantént és az otthoni elkülönítés szabályait megszegő polgárokra. A rendfenntartó erők azonnal intézményes, őrzött karanténba szállítják azokat a karanténra vagy otthoni vesztegzárra kötelezett polgárokat, akik hatósági engedély nélkül elhagyják a kijelölt helyet vagy a lakóhelyüket. Ezeknek a személyeknek újabb 14 napot kell eltölteniük karanténban, ugyanakkor nem mentesülnek a szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségre vonás alól sem.
Lényeges intézkedés az is, hogy az egyházak számára megengedik ugyan az istentiszteletek megtartását, ezeken azonban nem vehetnek részt a hívek, hanem az istentisztelet, a mise online vagy a sajtó útján közvetíthető. Ugyanakkor magánjellegű egyházi eseményeken – esküvő, lakodalom, keresztelő – maximum nyolc személy vehet részt. Marcel Vela a szombat esti sajtónyilatkozat során elmondta, a hét elején foganatosított sürgősségi állapotnak köszönhetően nem beszélhetünk az új típusú koronavírus „széles körű” közösségi terjedéséről Romániában. (A közösségi terjedés azt jelenti, hogy már nem lehet minden fertőzöttről pontosan megmondani, kitől kapta a vírust). A helyi önkormányzatoknak kötelességük azonosítani és nyilvántartásba venni azokat a 65 éven felüli személyeket, akiknek nincsenek hozzátartozóik, vagy segítségre szorulnak. A települési önkormányzatoknak támogatniuk kell őket, hogy minél kevésbé legyenek kitéve a vírusfertőzés veszélyének a lakhelyük elhagyása által.
A román belügyminiszter egyúttal felhívást intézett a lakossághoz, hogy tartsák be a hatóságok által hozott rendelkezéseket, tekintettel arra, hogy a világjárvány az elmúlt évek egyik legnagyobb válsághelyzetét jelenti Románia számára. „Az elmúlt évek legnagyobb válsághelyzetével állunk szemben. De a megoldás nálunk van, erősnek kell lennünk. A szeretteinktől való távolmaradás fájdalmas, de elvesztésük még tragikusabb lenne. Maradjanak otthonaikban! Korlátozzák találkozásaikat, és tartsák be a szabályokat. A kormány, az illetékesek prioritása a román állampolgárok élete. Együtt átvészeltünk háborúkat, földrengéseket, diktatúrát. Most is át fogjuk vészelni a helyzetet, ha összefogunk” – hangzott Marcel Vela felhívása.
Az országban szombat délig 367 embernél mutatták ki a koronavírust, 4200-an vannak intézményesített, és több mint 55 ezren otthoni karanténban. A fertőzöttek száma péntek dél óta 59-cel nőtt, ami csaknem duplája az utóbbi napokban 24 óra alatt regisztrált új megbetegedéseknek. 14 COVID-19-es beteget kezelnek intenzív osztályon, 52 fertőzöttet pedig gyógyultnak nyilvánítottak. Románia területén eddig nem volt halálos áldozata a kórnak, de Olaszországban már hat, Franciaországban pedig egy Covid-19-ben szenvedő román állampolgár vesztette életét.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
3 hozzászólás