PSD-s előny. A szociáldemokraták kapták a legtöbb voksot az önkormányzati választáson
Fotó: Gergely Imre
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte meg a vasárnap megrendezett önkormányzati választást, közel tíz százalékot verve koalíciós partnerére, a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) – derül ki a Központi Választási Iroda (BEC) által hétfőn késő este közzétett hivatalos részeredményekből.
2024. június 11., 08:012024. június 11., 08:01
Eszerint az önkormányzati képviselőtestületekben a PSD 38,55 százalékkal rendelkezik, míg a PNL-re 30,19 százaléknyian voksoltak.
A harmadik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), a szélsőséges párt a szavazatok 8,91 százalékát kapta.
míg a három párt összeállása nyomán létrejött Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) mindössze 2,77 százalékot kapott.
A részvételi arány54,68 százalékos volt, a leadott révényes szavazatok száma 5 145 165.
A választópolgárok összesen 33 722 képviselőtestületi hely betöltéséről döntöttek.
A polgármesteri tisztségekért folyó versenyt is a PSD nyerte a voksok 41,45 százalékával.
Az érvényes szavazatok száma 5 185 491, a szavazópolgárok összesen 2 759 polgármesteri tisztségről döntöttek.
Mint ismeretes, a PSD és a PNL az európai parlamenti választáson jözös listával indult, az önkormányzati választáson azonban önállóan méretkezett meg.
A PSD 25 megyei közgyűlés elnöki tisztségét szerezte meg a 2020-as 20-hosz képest, a PNL a négy évvel ezelőtti 17 helyett 12, az RMDSZ négy megyében adhatja a megyei önkormányzat elnökét.
A liberálisok többek között Temes, Suceava és Prahova megyét is elvesztették a koalíciós partner javára.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!