Rendőrök és csendőrök segítségével lakoltattak ki ukrán menekülteket Bukarestben

Távozniuk kell. A Bukaresti Műszaki Egyetem kollégiuma már nem az ukrán menekülteket szolgálja (Képünk illusztráció) •  Fotó: Haáz Vince

Távozniuk kell. A Bukaresti Műszaki Egyetem kollégiuma már nem az ukrán menekülteket szolgálja (Képünk illusztráció)

Fotó: Haáz Vince

Ukrán menekülteket lakoltattak ki hétfőn a Bukaresti Műszaki Egyetem egyik kollégiumából, az akcióhoz a rendőrség és a csendőrség egységeinek támogatását is kérték.

Krónika

2024. november 05., 09:302024. november 05., 09:30

A kollégiumban több mint 90 ukrán menekült lakott, akik közül mintegy húszan nem akarták elhagyni a helyszínt, ezért kellett a rendfenntartó erőket is kihívni.

Az egyetem illetékesei azzal indokolták a kilakoltatást, hogy

a kollégiumban lakó menekültek fele az új törvény alapján már nem jogosult arra, hogy ott kapjon szállást.

Szeptemberben ugyanis a kormány módosította az ukrán menekültekre vonatkozó törvényt.

A 96/2024-es sürgősségi kormányrendelet értelmében 750 lejben állapították meg az egy személynek, illetve 2000-ben a családoknak járó havi segély összegét, egyúttal csökkentették a menekülközpontokban lakó személyek járandóságát.

Az eddig menekültkozpontként működő kollégiumot ennek nyomán az egyetem bezárta, és az áramot is lekapcsolta.

Ennek nyomán hétfőn az ukránok összecsomagoltak, és a hatóságok jele létében elhagyták az épületet, miután addig kaptak haladékot a felsőoktatási intézmény illetékeseitől.

Anca Mărgineanu, az egyetem képviselője a HotNews portál szerint elmondta, hogy azért kellett már reggel kihívnia a rendőrséget, mert mintegy húsz menekült nem volt hajlandó elhagyni a kollégiumot.

„Azért kértük a rendőri jelenlétet, mert a menekültek jelenléte most már illegális. De semmilyen erőszakot nem alkalmaztak. Sőt, reggel a menekültek, akik nem akartak távozni, agresszívvá váltak, kiabáltak velünk. A saját biztonságunk érdekében hívtuk a rendőrséget” – mondta.

Leszögezte: senki sem marad az utcán.

Idézet
Más központokba költöztették őket. Mindenki, aki kiszolgáltatott és az új törvény szerint jogosult, kapott egy lehetőséget. Senki sem marad az utcán, ahogyan elhangzott, minden lehetőséget megtaláltunk számukra”

– jelentette ki az egyetem illetékese.

Azt is elmondta, hogy a menekülteket a bukaresti második kerületi szociális és gyermekvédelmi osztály tanácsadói folyamatosan tájékoztatták.

„Az épület már nem áll rendelkezésre, ez történik, az egyetem 2 éve és 9 hónapja bocsátotta rendelkezésre az ingatlant” – mutatott rá.

Közölte, 12 család már megtalálta albérletét a következő három hónapra, a többi család pedig olyan bukaresti központokba megy, ahol még vannak szabad helyek.

Néhányan egy gyermekes egyedülálló anyáknak szóló központba költöztek, mások egy jászvásári szállásra, néhányan pedig civil szervezetek által fenntartott intézményekbe.

Aurelia Pasăre, a 4 Change nevű civil szervezet képviselője elmondta a portálnak, hogy mindenki számára megpróbáltak személyre szabott alternatívát találni, a hatályos jogszabály ugyanis minden kategória esetében rögzíti, milyen szálláshelyre jogosult.

Hozzátette: a menekülteket már júliusban tájékoztatták, hogy a menekültszállót bezárják, és az érintettek több elszállásolási lehetőség közül választhattak.

Megjegyezte:

azok, akik nem akartak távozni, arra hivatkoznak, hogy az új helyszínen „közös ágyak” vannak.

„2022 februárja óta vagyunk itt. 2 évet és 9 hónapot szántunk az életünkből erre a központra. Valóban szoros közösség alakult ki itt. A háború kezdete óta itt voltak. Ismerték egymást, a gyerekeiket a szomszédnál hagyták, mindannyian beszélték a nyelvet, szoros közösség volt. Volt magánéletük, olyan szobák, ahol csak családok laktak. Nem akartak más lehetőséget elfogadni, mert közös ágyak voltak bennük” – mondta Pasăre. (Vélhetően többágyas szobákra gondolt – a szerk.).

A helyszínre kilátogatott az egyetem rektorhelyettese, Alexandru Vlăduț is, aki az önkéntesekkel együtt győzködni próbálta azokat a menekülteket, akik nem voltak hajlandóak elhagyni a helyszínt.

Idézet
A mi feladatunk az, hogy diákokkal foglalkozzunk, nem pedig menekültekkel, akikről már 2 éve és 9 hónapja gondoskodunk. Nagyon sok probléma van ezzel a kollégiummal, tény, hogy nem tudjuk tovább nyitva tartani, felújításra szorul. Mindegyiküknek négy lehetősége volt, legalább hat hónapja szóltak nekik”

– mondta rektorhelyettes.

„Hol vagyunk? Egy egyetemi kampuszon. Láttak már valahol máshol ebben az országban olyan egyetemi kampuszt, ahol menekülteket szállásoltak el? Egyetemünk célja és küldetése a diákokról szól. Pont. Itt a vége. Mi nem viselünk felelősséget a menekültekért. Köszönjük az itteni előadásukat. Ahogy a többi 75 ember elment, a másik 15 is távozhatott volna. Mindenki választhatott” – próbált véget vetni a vitának a rektorhelyettes.

A tiltakozó menekültek szerint azért nem akartak távozni, mert az új helyszíneken szétválasztották volna a családokat. Egy nő például elmondta, hogy idős, fogyatékos szüleit más helyszínre akarják vinni, mint őt.

Az egyik, önkéntesként dolgozó diák ugyanakkor elmondta:

a tiltakozók között olyan is akad, aki azért nem akar másik szállásra költözni, mert ott többágyas szobában kapna helyet, ám ő egyedül szeretne lenni.

Az egyetem rektora, Radu Sorin Văcăreanu leszögezte: ez az egyetlen felsőoktatási intézmény, amely ukrán menekülteket szállásolt el, és semmilyen kötelezettsége nincs irányukban.

Megjegyezte, igaz ugyan, hogy egy használaton kívüli kollégiumi épületről van szó, azonban a diákok önkéntes munkájának köszönhetően sikerült üzemképessé tenni.

Az egyetem vezetői leszögezték:

már közel fél éve tájékoztatták az érintetteket, hogy költözniük kell, és mindenki négy lehetőség közül választhatott.

A menekülteknek azért kellett kiköltözniük, mert az egyetem finanszírozást nyert az uniós helyreállítási program (PNRR) keretében a kollégium felújítására, amelyre elmondásuk szerint a növekvő diáklétszám miatt van szükség.

Augusztusban Magyarországon nagy port vert fel a hír, hogy mintegy 120 menekültet akartak kilakoltatni a Komárom-Esztergom vármegyei Kocson, egy augusztus 21-én hatályba lépett módosítás értelmében ugyanis már nem minden ukrajnai menekült jogosult a lakhatási támogatásra, csak azok, akik „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeiből” érkeztek, illetve egyedül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat jogosult közösségi szállásokon elhelyezni az erre jogosult menekülteket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Több száz millió eurós előleg a gazdáknak

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.

Több száz millió eurós előleg a gazdáknak
2024. november 04., hétfő

Nem gyógyíthat a hatósági felügyelet alá helyezett volt miniszter

Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.

Nem gyógyíthat a hatósági felügyelet alá helyezett volt miniszter
2024. november 04., hétfő

Szellemfegyverekkel kereskedők a hatóságok célkeresztjében

Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.

Szellemfegyverekkel kereskedők a hatóságok célkeresztjében
2024. november 04., hétfő

Költségvetés: jelentősen növelné a katonai kiadásokat a kormány

A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.

Költségvetés: jelentősen növelné a katonai kiadásokat a kormány
2024. november 04., hétfő

Több mint egytucatnyi embert kellett megmenteniük a hegyimentőknek

Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.

Több mint egytucatnyi embert kellett megmenteniük a hegyimentőknek
2024. november 04., hétfő

Két román F-16-os is felszállt, ismét légiriadó volt egy orosz dróntámadás miatt Tulcea megyében

Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.

Két román F-16-os is felszállt, ismét légiriadó volt egy orosz dróntámadás miatt Tulcea megyében
2024. november 03., vasárnap

Bírálatok kíséretében ismertette választási programját az USR államfőjelöltje

Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.

Bírálatok kíséretében ismertette választási programját az USR államfőjelöltje
2024. november 03., vasárnap

Új autópálya épülhet

Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.

Új autópálya épülhet
Új autópálya épülhet
2024. november 03., vasárnap

Új autópálya épülhet

2024. november 03., vasárnap

Kiskorút gyanúsítanak egy Máramaros megyei gyilkosság elkövetésével

Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.

Kiskorút gyanúsítanak egy Máramaros megyei gyilkosság elkövetésével
2024. november 02., szombat

Halálos robbanás történt az A7-es autópálya munkatelepén

Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.

Halálos robbanás történt az A7-es autópálya munkatelepén