Fotó: ISU Dobrogea
Rakéta maradványait sodorta partra a tenger Konstanca megyében – közölte a katasztrófavédelem. Estére bebizonyosodott, hogy orosz gyártmányú rakétahajtómű-alkatrészről van szó.
2023. január 16., 10:392023. január 16., 10:39
2023. január 16., 22:172023. január 16., 22:17
A beszámoló szerint a roncsdarabot Periboina-Săcele térségében mosták partra a hullámok, és vasárnap este bukkantak rá. A katasztrófavédelem pirotechnikusai szerint egy katonai rakéta hajtóművéről – úgynevezett boosteréről – van szó, amelyet átadnak a védelmi minisztériumnak. Az illetékesek szerint a rakéta darabja nem jelent veszélyt.
A katasztrófavédelem azt is jelezte, hogy aki lőszerre bukkan, ne nyúljon hozzá, főleg ne próbálja saját kezűleg szétszerelni, hanem azonnal hívja a 112-es sürgősségi számot. Hétfő este a román haditengerészeti erők vezérkara közölte, hogy orosz gyártmányú a rakétahajtómű-alkatrész, amit a Fekete-tenger romániai partján, Periboina és Săcele között találtak meg.
A közlemény szerint a tengerbe zuhant alkatrészt vélhetően az áramlatok sodorták a román partokhoz. A hajtóműdarabot a konstancai katasztrófavédelmi felügyelőségtől vette át a haditengerészeti erők vezérkara. Jelenleg még folyamatban van a tanulmányozása. A vezérkar közölte azt is, hogy az alkatrész nem tartalmaz semmilyen veszélyes anyagot, az orosz fejlesztésű önjáró légvédelmi rendszer, a Pancir-SZ1 által használt 57E6-os típusú föld-levegő rakéta hajtóművének az egyik csöve. Hozzátették, hogy a rakétát az orosz fél a Fekete-tenger északi részén nemrégiben végrehajtott hadműveletei során használhatta.
Nem ez az első katonai eszköz, amely az ukrajnai háború nyomán a román tengerparton landolt:
Mint kiderült, az ukrán haditengerészet tulajdona volt, de nem volt semmilyen fegyver, sem lőszer rászerelve. A pirotechnikusoknak emellett a háború kezdete óta több ízben is a román felségvizekre sodródott tengeri aknát kellett hatástalanítaniuk.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!