Fotó: ISU Dobrogea
Rakéta maradványait sodorta partra a tenger Konstanca megyében – közölte a katasztrófavédelem. Estére bebizonyosodott, hogy orosz gyártmányú rakétahajtómű-alkatrészről van szó.
2023. január 16., 10:392023. január 16., 10:39
2023. január 16., 22:172023. január 16., 22:17
A beszámoló szerint a roncsdarabot Periboina-Săcele térségében mosták partra a hullámok, és vasárnap este bukkantak rá. A katasztrófavédelem pirotechnikusai szerint egy katonai rakéta hajtóművéről – úgynevezett boosteréről – van szó, amelyet átadnak a védelmi minisztériumnak. Az illetékesek szerint a rakéta darabja nem jelent veszélyt.
A katasztrófavédelem azt is jelezte, hogy aki lőszerre bukkan, ne nyúljon hozzá, főleg ne próbálja saját kezűleg szétszerelni, hanem azonnal hívja a 112-es sürgősségi számot. Hétfő este a román haditengerészeti erők vezérkara közölte, hogy orosz gyártmányú a rakétahajtómű-alkatrész, amit a Fekete-tenger romániai partján, Periboina és Săcele között találtak meg.
A közlemény szerint a tengerbe zuhant alkatrészt vélhetően az áramlatok sodorták a román partokhoz. A hajtóműdarabot a konstancai katasztrófavédelmi felügyelőségtől vette át a haditengerészeti erők vezérkara. Jelenleg még folyamatban van a tanulmányozása. A vezérkar közölte azt is, hogy az alkatrész nem tartalmaz semmilyen veszélyes anyagot, az orosz fejlesztésű önjáró légvédelmi rendszer, a Pancir-SZ1 által használt 57E6-os típusú föld-levegő rakéta hajtóművének az egyik csöve. Hozzátették, hogy a rakétát az orosz fél a Fekete-tenger északi részén nemrégiben végrehajtott hadműveletei során használhatta.
Nem ez az első katonai eszköz, amely az ukrajnai háború nyomán a román tengerparton landolt:
Mint kiderült, az ukrán haditengerészet tulajdona volt, de nem volt semmilyen fegyver, sem lőszer rászerelve. A pirotechnikusoknak emellett a háború kezdete óta több ízben is a román felségvizekre sodródott tengeri aknát kellett hatástalanítaniuk.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!