Fotó: RMDSZ
Elutasította kedden a bukaresti szenátus plénuma a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz) többlépcsős emeléséről szóló sürgősségi rendeletet. A jogszabályt első házként tárgyalta a szenátus, a végső döntést a képviselőházban hozzák meg.
2020. augusztus 11., 17:322020. augusztus 11., 17:32
2020. augusztus 11., 17:392020. augusztus 11., 17:39
Ha az alsóház is elutasítja a kormányrendeletet, akkor az a jogszabály marad hatályban, amely a gyermekpénz megduplázását írja elő. A keddi vita során az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) törvényhozói élesen bírálták a liberális kormányt amiatt, hogy nem hajlandó megkétszerezni a pótlékot. „Ne hazudjanak, ne lopjanak annyit, és akkor lesz pénz a gyereknevelési támogatás, valamint a nyugdíj emelésére is! Ha ezt nem teszik meg, távozzon valamennyi inkompetens a kormányból” – fordult a hatalmon lévő honatyákhoz Ion Rotaru PSD-s szenátor.
Derzsi Ákos szenátor közölte, támogatják, hogy minél előbb érvénybe lépjen az RMDSZ által is megszavazott törvény, amely megkétszerezi a gyermeknevelési pótlékot. „A jelenlegi kormány a szakaszos, két éven át tartó, húsz-húsz százalékos emelést javasolta. Az RMDSZ álláspontja világos, az azonnali megkétszerezést támogatjuk, nem a szakaszos növelést” – szögezte le Derzsi a felsőházi vitán.
A Ludovic Orban vezette kormány július 31-i ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet arról, hogy szeptembertől kezdődően lépcsőzetesen, fél évente 20 százalékkal emelik a családi pótlékot a következő két évben. A rendelet indoklása szerint 3,6 millió gyermek támogatása kerülne veszélybe, ha a kormány azonnal megduplázná a gyerekpénzt, ahogyan azt a parlament által tavaly decemberben elfogadott törvény előírja és amire immár alkotmánybírósági döntés is kötelezi a kormányt. Ehhez a koronavírus-járvány okozta előre nem látott kiadások miatt 2,3 milliárd lej hiányzik az idei költségvetésből – szerepel a kormányzati indoklásban.
Ahhoz, hogy fenntartható legyen a családi pótlék emelése, amelynek megduplázása 6,6 milliárd lejes évi többletterhet jelent a román költségvetésnek, a kormány a törvényi előírás lépcsőzetes bevezetéséről döntött, és ennek megfelelően módosította a családi pótlék megduplázását előíró törvényt. Az idei 20 százalékos emelést követően 2021-ben és 2022-ben is január elsejétől, illetve július elsejétől kezdődően további 20-20 százalékkal emelnék a juttatást. Így a gyermekenkénti családi pótlék havi összege két év múlva éri majd el a mostani szint kétszeresét, a 300 lejt a két év feletti, illetve a 600 lejt a két év alatti, illetve fogyatékkal élő 3 év feletti kiskorúak esetében.
A gyermekpénz megduplázásáról szóló törvényt nem sokkal ellenzékbe vonulása után szavazta meg a – szövetségesei révén a parlamentben többséggel rendelkező – Szociáldemokrata Párt (PSD), amely most arra hivatkozva fenyegeti bizalmatlansági indítvánnyal a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) kisebbségi kormányát, hogy nem hajlandó megkétszerezni a családi pótlékot, illetve nem hajtja végre az előző PSD-kormányok idején erre az évre előirányzott 40 százalékos nyugdíjemelést.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!