Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai tanulók által a 2022-es PISA-felmérésen elért eredmények nagyvonalakban megegyeznek a 2018-as tesztelésen elértekkel – közölte kedden az oktatási minisztérium.
2023. december 06., 12:022023. december 06., 12:02
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közzétette a Nemzetközi Tanulói Teljesítménymérés Programjának (PISA) keretében 2022 tavaszán 81 ország részvételével végzett mérés eredményeit. A teszt a 15 éves tanulók olvasási-szövegértési, matematikai és természettudományi kompetenciáit méri fel rendszeres időközönként.
A román oktatási tárca ezzel kapcsolatos közleményében hangsúlyozta, hogy
Az eredmények szerint matematikából a romániai diákok 51 százaléka ért el legalább 2-es szintnek megfelelő pontszámot, ami jelentősen elmarad az OECD 69 százalékos átlagától. A tanulók mintegy 4 százaléka teljesített magas szinten – 5-ös vagy 6-os szintet érve el –, szemben az OECD 9 százalékos átlagával – közölte az oktatási minisztérium.
Természettudományokból a romániai tanulók 56 százaléka érte el a legalább 2-es szintet – az OECD-átlag 76 százalék –, és mindössze 1 százalékuk kapta meg az 5-ös vagy 6-os szintnek megfelelő pontszámot (az OECD-átlag 7 százalék).
A PISA-jelentés értelmében a romániai tanulók 83 százaléka vallotta azt 2022-ben, hogy könnyen barátkozik az iskolában, szemben a 76 százalékos OECD-átlaggal.
26 százalékuknak pedig az, hogy találjanak valakit, aki segít nekik a házi feladat elkészítésében. Ezen a téren az OECD-átlag 34, illetve 24 százalék volt a PISA-jelentés szerint.
Az oktatási minisztérium szerint az új közoktatási törvény megteremti a keretet a PISA-eredmények hatékony felhasználásához és a tanulók kompetenciáinak javításához. A következő tesztelésre 2025-ben kerül sor, a kormány idén márciusban jóváhagyta a tervezetet Romániának a felméréshez való csatlakozásáról – közölte még a szaktárca.
Matematikából a romániai tanulók által elért 428 pont 2 ponttal kevesebb a 2018-as eredményekhez képest (az OECD-átlag 472 pont). Szövegértés terén a román eredményekben nincs változás a 2018-as eredményekhez képest, de jóval gyengébbek, mint az OECD-átlag (476 pont). Természettudományok terén szintén 428 pontot értek el a román tanulók, ami 2 ponttal magasabb, mint 2018-ban (az OECD-átlag 485).
Ligia Deca tanügyminiszter kedden kijelentette, hogy más országokkal ellentétben a romániai eredmények nem romlottak szembetűnő mértékben a világjárvány után, ami a romániai oktatási rendszer rugalmas ellenállóképességét bizonyítja,
valamint azt, hogy az intézkedéseknek, illetve a tanárok, a szülők és a diákok közös erőfeszítésének eredményeképpen sikerült visszaszorítani a pandémia negatív hatásait.
viszont például matematikából az OECD szintjén 7 százalékponttal csökkent a 2-es vagy annál magasabb pontszámot elérő diákok aránya (a 2018-as 76 százalékról 2022-ben 69 százalékra).
A PISA-felmérés eredményeinek bemutatásán ugyanakkor a tanügyminiszter hangsúlyozta, hogy mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy növeljék azoknak a tanulóknak az arányát, akik közepes és jó teljesítményt érnek el szövegértésből, matematikából és természettudományokból. Ehhez az új tanügyi törvény elfogadásával már megtették az első lépéseket – írja az Agerpres.
Az USR szerint az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a Képzett Románia program elindítása és az ennek szellemében megalkotott tanügyi törvények elfogadása óta a romániai tanulók matematikai, szövegértési és természettudományi kompetenciái romlottak. Románia a felmérésben részt vevő 81 ország átlaga alatt van, és Európában az utolsó előtti helyen áll, csak Bulgáriát előzi meg – mutatott rá az ellenzéki párt.
Ştefan Pălărie USR-s szenátor, az oktatási bizottság tagja szerint az eredmények egyik oka, hogy nincs pénz a Meleg étel az iskolában programra és a tanulók szállítására, ami növeli a lemorzsolódás arányát, ugyanakkor a tanárok sem motiváltak az alacsony fizetés miatt, a tanulók pedig elavult tanterv szerint tanulnak.
A párt közleményében azt írta, nyilvános magyarázatot kér Ligia Deca tanügyminisztertől a kialakult helyzetre.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!