Indokolt a táppénz? A hatóságok jobban odafigyeltek a betegszabadságokra
Fotó: Pixabay
Mintegy 250 millió lejes megtakarítást eredményeztek a kormánynak a betegszabadság kiírásával kapcsolatos intézkedései – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
2025. március 20., 15:212025. március 20., 15:21
2025. március 20., 17:022025. március 20., 17:02
A kormányfő elmondása szerint tavaly országos szinten egymillióval kevesebb napra írtak ki táppénzt, mint 2023-ban.
– idézte Ciolacu szavait az Agerpres hírügynökség.
A miniszterelnök hozzátette:
Mint ismeretes, a Hotnews.ro portál az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) adatai alapján 2023. júliusában irányította rá a figyelmet, hogy
Mint írták, három hónap leforgása alatt összesen 1,83 millió betegszabadságról szóló igazolást állítottak ki, ami 4,5 napos átlagot jelent. Ugyanakkor a hatályos jogszabályok szerint a betegszabadságok első öt napját a munkáltatónak kell fizetnie, csak az ezt meghaladó időszakot állja az egészségbiztosító. Ennek nyomán a biztosító által fizetett napok száma nem ugyanakkora, mint az összes kiírt nap. Ennek nyomán nem lehet pontosan meghatározni, hányan voltak táppénzen, hiszen a biztosító csak az ötnaposnál hosszabb időszakokban érintett, másrészt pedig mert egy személy többször is lehetett betegszabadságon egy negyedévben.
Csak tervezett, komoly és szisztematikus ellenőrzéssel lehet elviselhető szintre korlátozni a betegszabadságok kiállítását – jelentette ki hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
és esetükben ellenőrizni kellene, hogy minden esetben indokolt-e ez az intézkedés. Alexandru Rafila szerint valószínűleg Marcel Ciolacu kormányfő is erre utalt, amikor néhány nappal korábban kijelentette, hogy „meg kell akadályozni” a jogosulatlan betegszabadságok kiállítását.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!