Lángoló indulatok. Bukarestben súlyos utcai összecsapásokba torkolltak a tüntetések, országszerte utcára vonultak a korlátozások ellen tiltakozók
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A Florin Cîţu vezette kormány nagy mértékben okolható azért, hogy az emberek egyre elégedetlenebbek, a tüntetések mögött viszont a radikális térfélen megjelent konkurenciával harcba szálló AUR áll – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Pászkán Zsolt Románia-szakértő, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője.
2021. március 30., 18:552021. március 30., 18:55
Amint arról beszámoltunk, nem csitultak a kormány által vasárnap a koronavírus-járvány további terjedésének megakadályozására hatályba léptetett újabb korlátozásokkal szembeni indulatok: hétfőn este és éjszaka újabb, a vasárnap éjszakaihoz hasonló tüntetések zajlottak országszerte, összesen 70 településen a maszkviselés és a többi megszorítás ellen. A megmozdulásokon, amelyeken sokan a kormány távozását is követelték, sok helyen dulakodás alakult ki a tüntetők és a rendfenntartó erők között.
Bukarestben több ezer ember tüntetett hétfő este a koronavírus-járvány megfékezését célzó egészségügyi korlátozások ellen, a többnyire békés demonstráció azonban kedd hajnalban erőszakba torkollott: mintegy háromszáz tüntető kövekkel, üvegekkel dobálta meg a rendfenntartókat, kirakatokat törtek be, szemetes kukáka
A megmozdulásokra rátelepedett, sőt gyakorlatilag az élükre állt a tavalyi választásokon parlamentbe jutott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). A nacionalista és vírustagadó szólamokkal frissen parlamenti képviselethez jutott párt szerint Románia forrong, visszaköveteli szabadságát, mert a kormány „fenyegetésekkel, pánikkeltő statisztikákkal és bírságokkal terrorizálja, illetve szobafogságra ítélte a lakosságot”. Az AUR országos tüntetéssorozatot hirdetett. Pitești-en az idegengyűlölő indulatok egy adott pillanatban a magyarok ellen fordultak és a tüntetők a romániai lelátókon időnként felcsendülő, „kifelé a magyarokkal az országból” rigmust skandálták.
Bukarestben és az ország számos városában hétfő este is sokan vonultak utcára a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások szigorítása miatt, több helyen a kijárási tilalom után is folytatódnak a demonstrációk.
A bukaresti csendőrség kedden közölte, 188 személyt állítottak elő kihallgatásra az éjszakai összecsapások nyomán. Ellenük hatósági személy elleni erőszak és rongálás miatt indult eljárás. Egy, a csendőrökkel dulakodó férfit őrizetbe vettek. Az összecsapások során tizenkét csendőr megsérült, közülük hármat kórházba kellett szállítani. A bukaresti tüntetéseken egyébként 222 bírságot róttak ki az egészségügyi rendelkezések és a kijárási korlátozás megsértése miatt, 200 ezer lej értékben.
az erőszakos megmozdulásokat pedig egy, törvénysértésre buzdító és az államot provokálni akaró kisebbségi csoport kétségbeesett próbálkozásának minősítette.
Kérdésünkre, mennyire tekinthetők spontán tüntetéssorozatnak, és mennyire megszervezettek a mostani demonstrációk, Pászkán Zsolt kifejtette:
„A járvány tavalyi kirobbanása óta sok olyan »ellenállási« epizód volt, melyekben egyének vagy kisebb csoportok vettek részt, különösebb szervezés nélkül. Ezek hangulati hátterét és mozgatórugóit a közösségi és hagyományos médiában zajló viták, vagy pontosabban mondva »viták« jelentették és jelentik most is. A vita kifejezést azért kell idézőjelbe tenni, mert a járvánnyal kapcsolatos eltérő, sőt ellentétes narratívák az esetek többségében egyáltalán nem találkoznak, tehát a polgárok jelentős része az aggályaira és a kérdéseire gyakorlatilag szinte teljes mértékben csak egyetlen »megoldási kulccsal« találkozik.
– hangsúlyozta a nagybányai születésű elemző.
Elítélte Klaus Iohannis államfő a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos megszorítások elleni tüntetéseken megnyilvánult erőszakot, valamint a demonstrációk politikai célú, idegengyűlölő, antiszemita eszmék terjesztését célzó kisajátítását.
Felvetésünkre, hogy az AUR csak rátelepedett a tüntetésekre, vagy már eleve ő vitte utcára az embereket, Pászkán Zsolt úgy vélekedett, a mostani tüntetések – nagy valószínűséggel – az AUR közösségi médián keresztüli mozgósításának tudhatók be. Az időzítésének az lehet az egyik oka, hogy
Kérdésünkre, mennyire jogosak a kormány elleni indulatok, az elemző rámutatott: amennyiben egy felelős kormánytól egy ilyen helyzetben elvárható, hogy a feladatra összpontosítson és háttérbe szorítson minden „mellékes” politikai célt és következetes legyen, akkor elmondható, hogy a Cîţu-kormány mindent megtett azért, hogy ezeket az indulatokat felkorbácsolja. „Romániát úgy érte a járvány első hulláma, hogy a kormánypárti politikusok és Klaus Iohannis elnök előre hozott választást igyekeztek kiprovokálni. És ha hinni lehet Vlad Voiculescu USR-es egészségügyi miniszternek, akkor a parlamenti választás előtt is »kreatívan könyvelték« az adatokat, hogy ne »zavarják« a kormánypártok szavazatszerzését” – sorolta a felháborító eseményeket.
Arra is rámutatott: Romániát eleve sokkal rosszabb állapotban érte a járvány és az abból következő gazdasági válság, mint más országokat.
Gyűlöletet, diszkriminációt szítanak az idegenek és az egészségügyi személyzet ellen az elmúlt esték tüntetései – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Dominic Fritz temesvári polgármester.
Kérdésünkre, milyen mulasztások róhatók fel a bukaresti kabinetnek, Pászkán kiemelte:
„A tehetetlenkedés kategóriába tartozik az, hogy a járvány kezelését a kezdetektől fogva alárendelték Bukarest Brüsszellel szembeni kritikátlan megfelelési politikájának, egyetlen ferde pillantással sem kérdőjelezve meg az Európai Unió hivatalnokainak a döntéseit és helyzetértékelését. Ez nyilvánult meg az eszközbeszerzésektől kezdve az oltóanyagokig. A következetlenség pedig abban nyilvánult meg, hogy pániktól elkerekedett szemekkel és sikoltozva rángatták jobbra-balra a gazdaság kormánykerekét.
– hangsúlyozta.
Az elemző ugyanakkor úgy véli: a mostani tüntetések létszámukat tekintve nem elég nagyok - eddig – ahhoz, hogy kormányváltást kényszerítsenek ki. „A bukaresti kormányra a bukaresti kormány, pontosabban mondva, az azt alkotó pártok jelentik a legnagyobb veszélyt” – hangsúlyozta Pászkán Zsolt.
Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!